Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jaká banka je aktuálně nejvýhodnější na osobní a spořící účet

viz. nadpis.

Nedoporučovat FIO, mám, je to nejlepší bankovní ústav u nás, neexistuje lepší banka s podobně skvělým internetbankingem a špičkovou "smart" aplikací do mobilu.

Hledám druhý účet k tomuto, protože potřebuju vyměnit zoufalou AirBank za něco použitelného. Aplikace AirBank na mobilu je protkaná reklamou a v postatě tam vůbec bankovní služby nevidíte, protože se tou šílenou reklamou neproklikáte. Aplikace na starších mobilech odmítá fungovat, neustále padá, hlásí chyby, v důsledku toho se nedá platit na internetu kartou. Podobně na tom začíná být i jejich webové rozhraní, místo funkčního bankovnictví vás neustále opruzuje vyskakující robot Aneta a v podstatě celé bankovnictví je díky nesmyslů, které banka neustále vymýšlí, totálně nepoužitelné.

Mé požadavky:
osobní a spořící účet v jednom bankovnictví, kde se dají libovolně přesouvat prostředky z jednoho na druhý.
fungování bez smartphonu, aby k ověření internetové platby nebyla potřeba aplikace nebo aby aplikace nepadala na telefonu s rootem.
jedna platební karta zdarma
vedení účtů zdarma
posílání peněz zdarma
funkční internetové bankovnictví.

Existuje mimo FIO ještě nějaká banka, která by tyto "náročné" podmínky uměla?

Ne každý (hlavně firmy) tam má směšné částky. Co to má (úročení) společného s kapitalismem, netuším.
Osobně na běžných účtech většinou míváme maximálně pár stovek, v případě potřeby se tam dají okamžitě přesunout odjinud, třeba ze spořicího účtu. Vše platíme kreditkami.

Koukal jsem na to:

Equa Banka je pouze obchodni znackou Raiffeisen.

Raiffeisen nabizi ucet zdarma, k tomu sporici s 4,5% do 250.000 Kc, pricemz je nutne 3x mesicne zaplatit kartou. Problem je, ze overovani plateb pres internet je pres aplikaci, SMS nelze.

Je to teda podobne jako AirBanka, akorat Airbanka ma mensi urok na sporicim uctu.

Equa Banka ma 4% do 3 milionu s tim, ze v mesici, ve kterem se ze sporiciho neco vybere je to za 0%. Nebo maji 3% do 200.000 Kc s tim, ze se musi 3x zaplatit kartou. Bezny ucet je zdarma a platby pres internet lze potvrzovat pres SMS.

Aplikace Raiffeisen ani Equa Banky na mem mobilu nefunguji, jsou totiz uplne stejne, pouze jiny graficky kabatek. Tudiz Raiffeisen pada a u Equa banky se obavam, ze SMSky take zrusi. Takze se mi do toho moc jit nechce.

------------------------------------------

V uvahu teda prichazi snad jen CREDITAS se sporicim uctem 3,6% bez podminek do 350.000 Kc a zdarma beznym uctem, u ktereho by aplikace mela fungovat i na mem mobilu.

Budu teda muset po premyslet, jestli risknout Equa s tim, ze za 3 mesice muzou SMS zrusit a skoncim stejne u Creditasu.

To by mě zajímalo co máš za prehistorický telefon, že ti na něm nefunguje aplikace bankovnictví Equa. Já mám totiž historický Redmi Note 4 z roku 2016 a appka Equa mi v pohodě funguje.

Jinak veškeré info co jsi napsal o Equa jsi zjistil přesně. Užívám u nich běžný účet i spořící účet, nebo přesněji dva spořící účty, u Creditasu mám jen spořící, tam nemusí být běžný účet. Nevím jestli se to už nezměnilo, ale mohlo by to někoho odradit, problém je s vkládáním peněz na účet, na pobočce to nejde a vkladomaty myslím nemají. Pro mě to ale problém není, řeším to jinak a jen vyjímečně.

Záleží jestli nutně potřebuješ tu appku do mobilu, jinak to lez pořešit IB, navíc když to jde pro tebe potřebnými SMS. Je to zdarma, takže o nic nepřijdeš. Equa se s Reifkou měla sloučit od 1.1.2022, nakonec to nedopadlo, a i kdyby, tak avizovali, že číslo účtu i kód banky zůstane stejné. Jak to ale nakonec dopadne, nevím.

Zalezi, jestli jsi konzervativni uzivatel banky nebo chces novinky. A pro nas konzervy je FIO proste nejlepsi. Jiste, nemaji vyhypovane funkce, jenze ty ani ja ani jini podobni nechceme. Chceme, aby to stabilne fungovalo, bylo to primocare, pochopitelne a logicke a to vsechno FIO splnuje. Prosel jsem uz ruznyma bankama, dalsi jsem videl u blizkych pribuznych, nic se ani neblizilo te jednoduchosti, se kterou na to jde FIO.

No právě, pro konzervy kterým nevadí prehistorická podoba banky a fakt špatná a nemoderní aplikace se vzhledem jak z prvního androidu asi ok. Za mě je nejlepší AirBank jak v internetovém, tak mobilním bankovnictví jsou nejdál a nikdo jim nasahá ani na paty. A taky to funguje.

Videl jsem a pouzivam FIO a další banky. Pravda, FIO nemá omalovánky, ale uděláš tam, co potřebuješ a poměrně intuitivně bez hledání a procházení spousty možností.
Jako první přišla s blokováním DCC a spousty dalších podrobností nastavení plateb kartou, třeba regionální blokování.
Takže rozhodně nepovažuju FIO za jednu z nejhorších, naopak tam udělám, co potřebuju a nemusím na podrobnější volby lézt na web.

Vidíš a já to mám naopak. Aplikaci AirBank považuji fakt za špatnou. Naprosto neefektivní způsob práce se spoustou omalovánek, nabídek, o které nemám zájem, příšerná pomalá aplikace se kterou když pracuji, mám chuť s telefonem třísknout o zem. A téhle hrůze se čím dál víc podobá i webové rozhraní internet bankingu.

Oproti tomu FIO má aplikaci elegantní, jednoduchou, efektivní, udělám během minuty, co potřebuji a jdu pryč. Nikdo nic v aplikaci nemění, takže vždy vím, co kde mám hledat a když už nějaká modernizace přišla, vždy navazovala na dřívější podobu, takže se v tom každý hned vyzná. To samé platí o jejich webu, jednoduché efektivní, udělám co potřebuji a za minutu jsem pryč, aplikace mě ničím nezdržuje.

Viděl jsem v posledních dvou letech a malinko pracoval s ČSOB, Komerčkou, Monetou, Creditas, nechytala se proti FIO bance ani jedna aplikace, ani jeden internet banking. Ale jak říkám, ono je to individuální, já omalovánky nesnáším, někdo je může milovat, tohle je jen můj pocit.

Fio dělá drobné spíš zanedbatelné změny (většinou pozitivní). Revoluci pamatuju jen jednu, když se přecházelo na IB2.0 a i to bylo na mě trochu moc, ale je to věcí zvyku.

Jak je to s aplikací nevím, nesleduju, aplikaci nepoužívám. Ale internetové bankovnitví je podle mě dobré. A nevím, proč by aplikace měla být horší, mělo by to být totéž akorát v podobě aplikace. A když jsem viděl třeba byť jen letmo Gerorge-"miláčka žen" (prostě jan se řekne george, vybavím si šimka a grossmanna) u kolegy, tak jsem byl vděčný za fio.

Kdo chce cool moderní omalovánky, co se mění dvakrát do měsíce, pro toho opravdu fio neni.

IB2.0 pritom zadna revoluce nebyla, jen udelali responsivni design. :-) A zvladli to dokonale bez nutnosti se ucit ovladat IB znovu a jinak, stale je to stejne dobre, polozky jsou na stejnych nebo podobnych mistech, jen je to responsivni. To prave u FIO ocenuju nejvic, ze umeji delat zmeny tak, ze je uzivatel neregistruje a pritom je to zaroven dostatecne moderni.

Co se tyka mobilni aplikace, tak ji klidne, jestli mas smartphone, zkus, protoze je dokonala, takhle prehlednou aplikaci v jine bance nenajdes. A presne pochopis, proc se virtenovi nelibi. Je totiz stejne genialne jednoducha bez jakychkoli omalovanek, jako je to IB. ;-)

Edit: Aktuálně jsem měl s FIO problém, že IB neumí změnu trvalého bydliště. To už dnes umí kdekdo. Ikdyž to FIO ještě neoznámilo, tak je tahle změna v plánu do konce roku, byl bych rád. Sice jsem teď musel na pobočku, ale dost možná budu bydliště měnit v příštím roce znovu a tudíž už bych rád do banky nechodil.

je dokonala, takhle prehlednou aplikaci v jine bance nenajdes. A presne pochopis, proc se virtenovi nelibi. Je totiz stejne genialne jednoducha bez jakychkoli omalovanek, jako je to IB.

s tím naprosto souhlasím. Já neříkám že je vyloženě špatná, ale co se týče funkcionalit a vzhledu mi prostě víc vyhovuje AirBank i když uznám, že může být pro někoho přeplácaná (Oproti FIO jednoznačně)

Pomalá aplikace Air? Nevím, používám iPhone 12 Pro a aplikace se mi pomalá nezdá, když to porovnám třeba s Monetou. Ale jak říkáš, je to individuální věc.

Btw, umí už fio posílat okamžité platby automaticky (bez nutnosti zaškrtávat tuto volbu ve smart bankingu) a umí například zobrazit detail karty (číslo, rok a CVV ?) Já si teda kartu většinou pamatuju, ale používám bank několik a tak se mi někdy stane, že třeba zapomenu číslo karty a zrovna jí nemám ani u sebe, tak je volba zobrazení v aplikaci ideální možnost.

Okamžité platby jsou u FIO automaticky. CVV si nezobrazis, ale zato si muzes na karte nastavit spoustu veci jako geograficke blokace, blokace obchodnika, povolit/zakazat ruzne veci jako DCC, platby bez 3D secure atd. To mi jako uzivateli prijde užitečnější než si po složitém ověřování (např. George) zobrazit udaje o kartě, odkus je často ani nezkopirujes.

používám iPhone 12 Pro a aplikace se mi pomalá nezdá

Tohle je dokonalá ukázka rozdílu dvou světů, které se nikdy nemůžou pochopit. Já používám Samsung Galaxy S4. FIO aplikace na mém zastaralém mobilu jede jak z praku, AirBank aplikace se spouští 5 minut.

---

Co se týká Monety, tak spokojen jsem nebyl ani s tím starým IB a pak když udělali nové IB a sebrali úroky ze spořících účtů, jsem prostě odešel.

Edit: S těma okamžitýma platba nějak nevím o čem je řeč. Nemáš třeba šablonu se standardní platbou? Musíš si tu šablonu sám změnit na okamžitou. Nová šablona má okamžitou defaultně. Jinak taky nemám s okamžitýma platbama u FIO problém.

AirBank aplikace se spouští 5 minut.

Tak to u iPhonu nehrozí, ale jak je to na ostatních systémech netuším. Ale na iPhonu všeobecně všechno litá rychlostí světla, takže nevím :D

Ohledně těch okamžitých plateb, když zadám novou tuzemskou, musím kliknout na "Další parametry" a tam teprve v typu platby vybrat místo standartní okamžitou. Takže úplně zbytečný 2 kliky navíc, to je docela uživatelský nepřívětivé a zbytečné. Vlastně od doby okamžitých plateb ani jiné neposílám a např. u zmíněné AirBank je automaticky předzaškrtlá okamžitá platba a pokud náhodou bych potřeboval změnit datum splatnosti, což jsem nikdy nepotřeboval, tak si to změním. Já chápu, že to pro někoho může být prkotina, ale pro mě i takový prkotiny dělají tu aplikaci přívětivější.

Dávám to takhle zvlášť, ať to nezanikne ve vlákně.

Vyjádření FIO banky k problému okamžitých plateb:

Dobrý den,
děkujeme za Vaši zpětnou vazbu k poskytované službě okamžitých plateb.
Jelikož poskytujeme odchozí i příchozí okamžité platby zdarma, rozhodla se Fio banka pro funkci automatického nastavení typu platby na okamžitou, pokud je platba zadaná jako standardní platba, ale splňuje veškeré podmínky pro platbu okamžitou.
Toto automatické předělání standardní platby na okamžitou je tedy prozatím záměrné a jsme rádi za každou zpětnou vazbu, abychom mohli určit, zda je tato automatická funkce prospěšná či nikoli. Vás návrh byl předán kompetetnímu oddělení.

Takže stačí posílat standardně a pokud je to běžná platba pošle se okamžitě.
A ano vzhledem k funkcím ostatních bank je to v tuto chvíli zmatečné, ale je nutné si uvědomit, že FIO to takto dělalo v době, kdy ostatní banky o termínu okamžitá platba ještě neslyšely.

Já FIO moc rád nemám, nakrkli mě. Kdysi jsem od nich chtěl "záložní" kreditku, pouze jako rezervu, kdyby nějakou náhodou nefungovala moje hlavní/prémiová kreditka jiné banky (a občas nejde použít ani debetka). Stačil by mi limit na násobně menší částku, než jsem u nich držel na vkladových účtech. Jako jo, není problém, pošlete daňová přiznání myslím za dva poslední roky (potvrzení z práce nemám, nemusím tam už přes 30 let) a obratem vybavíme. Pak - až jsem jim to poslal - si ale ještě vymysleli, že bych si měl na jejich běžný účet nechat posílat výplatu (odkud?) či platby, zeď už nevím, zda si vymínili i nějakou výši… proboha proč? Kvůli nějakým dvaceti, třiceti uprděným tisícům na kreditce, kterou bych pravděpodobně ani nikdy nepoužil? Můj požadavek, aby tedy ze svých systémů moje přiznání odstranili, odmítli - že to potřebují jako dokument k té mé původní žádosti.

Řešil jsi to na pobočce nebo přes IB (FIO servis)?

S některýma pobočkama byly problémy, já na to třeba nenarazil, ale vím, že si lidi stěžovali, vždy na stejnou pobočku a bylo jich tolik, že to velmi pravděpodobně bylo oprávněné.

Pokud přes web, tak nerozumím, proč jsi nezjistil, co bude všechno třeba z obchodních podmínek dopředu. Jinak i další banky mají u různých služeb požadavek na posílání nějaké pravidelné měsíční částky na účet. Přitom většinou je to naprostý nesmysl, ale banka to vyžaduje. Pochopím, že když banka dává nějakou výhodu, že to podmiňuje nějakým počtem plateb kartou, ale posílání částky na účet obvykle nic neřeší.

Požádal jsem na pobočce, následně jsem jim to posílal z internetového bankovnictví. Bral jsem to jako banalitu (i v bance jsem prohlásil, že s FIO kreditkou počítám jen pro případ nouze), nenapadlo mě hluboce pátrat, co všechno by mohli požadovat - a na pobočce mi to také neřekli. Třeba se urazili, že je nechci brát jako svou hlavní banku…

Ale bylo to někdy před 4-5 lety, jak je to dnes netuším. Stačí mi dvě kreditky, jednou platím kvůli výhodným kurzům v Rakousku, druhou kvůli bonusům v Česku a na internetu.

Fio nabírá do stavu na pobočky zvláštní genotypy. Kdo prochází více provozovnami a je pamětníkem od dob záložny, tak ví své. Nejsou to žádní velcí myslitelé. Znalého, zkušeného a životem protřelého profi bankéře tam těžko pohledat. Dá se říct, že tam sedí administrativka s maturitou, která se jinde nechytla. Je evidentní, že se Fio brání zaměstnávat VŠ na pobočkách, až na pár výjimek. Ty jsou však letitým inventářem. Protože známe úroveň školství a produktů vzešlých ze SŠ, je jasné, jak zvládají práci. Kolikrát mi je za ně trapně, že neznají základní věci. Příliš se nedá mluvit o jejich finanční gramotnosti. Těch pár školení které absolvují než je hodí na pobočku, to pomůže, ale příliš to nezachrání.
Na Fio je cenné, že mají odladěné produkty. Dokonce umí ke klientovi přistupovat dost individuálně - platí pro vedení a střední management. Byl jsem povolaný k pomoci v řešení případu, kdy v záležitosti figurovala i PČR a překvapilo mne, jak bylo Fio korektní a proklientské. Sepsal jsem veškeré dokumenty a vše připravil včetně důkazů. Doslova jim to bylo naservírováno včetně návrhu na řešení. Následně adresováno kompetentním lidem ve vedení. Vše nakonec akceptovali v plném rozsahu a dopadlo to dobře. Fio je bezproblémové, když si člověk dá pozor a omezí se na nezbytně nutný základ.

Mimochodem kolik bank jsi prosel, abys mohl posuzovat, kde maji ci nemaji profi bankere? Protoze ja jsem byl na pobocce FIO nekolikrat a pusobili lepe nez v Komercce, Monete a nejvetsimu bizaru Creditasu. Odtamtud me doslova vykopali, ze si mam nejprve dohodnout schuzku. Pravdepodobne exces konkretniho zamestnance, takze je neberu hur nez jine nizkonakladove banky, ale nic podobneho jsem ve FIO nezazil. Pro KB teda plati uplne to same co pises o FIO, pokud neco chces, musis se dostat pres zamestnance nejnizsiho levelu a to je kolikrat dost narocne, to same se vlastne da rict i o CSOB a Monete, coz jsou vsechno banky, ktere mezi nizkonakladovky nepatri. Pokud bych mel hodnotit prozakaznicky pristup, tak AirBank ovsem z pobocky jsem vychazel s tim, ze jsem nevyresil pres maximalni usili zamestnankyne vubec nic, nedokazali jsme se dostat pres systemovou chybu jejich interni verze bankovni aplikace, proste ji nemeli odladenou, coz se ti treba v tom FIO nestane. Ale abych doplnil zkusenost s AirBank, volala mi jeste tyz vecer jina zamestnankyne a problem jsme vyresili telefonicky. Chodit u AirBank na pobocku vubec nedava smysl.

Abych to teda zhodnotil celkove, mam tu zkusenost, ze nizkonakladovky dokazi jednat se zakaznikem mnohdy i lepe a nejhure stejne jako velke bankovni domy, za predpokladu, ze zakaznik nema na konte par desitek milionu. Proto mi jsou nizkonakladove banky obecne sympatictejsi.

To není o počtu, to je o tom, která banka něco špatného spáchala, než ztratila moji důvěru. Tohle je neskutečně tvrdá branže. Proto není prostor pro slitování...

Jsem klientem:
UniCredit Bank - jejich praktiky jsou fakt hnus, kdo v tom neumí chodit, tak ho oberou, adept na výpověď smluv
ČSOB - škoda slov, adept na výpověď smluv
MONETA Money Bank - ke mě se chovají slušně, ale považuju je za... ne, nebudu sprostý
mBank - kdysi odvedla výbornou práci, pak se to postupně začalo zvrtávat až se to zvrtlo - adept na výpověď smluv
Fio banka - mám od studentských let, kdy ještě byla kampeličkou, doufám, že Fio nezaprodají cizákům
Creditas

Zrušeno :
ČS - škoda slov, tady musím doplnit, že obzvlášť výživné to bylo v "Premiéří zóně"
KB - škoda slov, ti nikdy neměli vůli udržet klienta a reagovat na konkurenci

Citibank
AXA p. - ta mě přesypla do UCB
ING b.
Wüstenrot h. b.
Zuno - ta byla dobrá
Raiff. - hnus praktiky

x kampeliček... ze všech jsem včas odešel, dříve než je dovytunelovali (intuice)

Pamatuju nešťastníky před IPB, AGB...

Dříve bych nenáročnému klientovi, který požaduje základní služby zdarma doporučil trojboj Fio - MMB - mBank, dnes už jen Fio.

To jen tak v rychlosti, co se mi vybavilo. O sporech s bankami psát nemůžu. Gumový medvěd by mě sežral. Ale paní "finanční arbitryně" mne miluje. Vítězíme bez ztrát...

Na mě teda ve Fio působili zaměstnanci vždy profesionálně. S přehledem jsem dostal odpovědi na několik otázek, které jsem si připravil i na několik dalších. Při zakládání účtu jsem byl velice spokojený. Narozdíl třeba od zaměstnankyň spořitelny, které měly své povídání nadrnčené jako kolovrátek (a dost jsem pani vykolejil otázkou, že když budu platit 169 měsíčně, tedy dejme tomu 1690 ročně (aby se to lépe počítalo, jinak to bude víc) a budu za to mít úroky 3% z 50k to je 1500 před zdaněním, že takový balíček nemá smysl - pani vzala kalkulačku a opravdu jí to vyšlo, pak už se nevzmohla na nic a odešel jsem se základním balíčkem za 29 korun (všichni, které znám si nechali vnutit za 69 korun výběry z jejich bankomatů zadarmo, protože výběr na pobočce přece stojí 65 (že v bankomatu jen 5 (a i v základním balíčku je karta zadarmo) už ale tak výrazně neříkají (ano říkají to na (i nevyřčenou) otázku k čemu karta - přece abyste mohl vybírat za pětikorunu a ne za 65)))). Víc posuzovat nemůžu. Na pobočce jsem byl jen několikrát v životě.
Když jsem poprvé zakládal účet, byl jsem i v dalších bankách (KB, ČSOB a možná i jinde, prostě co jsem měl po cestě) a tam jsem nenašel nikoho, s kým bych si o tom pokecal (třeba KB měla jakousi recepci s prázdnou židlí a asi 5 pokladen na které nebylo vidět přes frontu, prostě nebylo se kam obrátit).

Zatím jsem nemusel řešit nějaké problémy, to by se teprve poznalo, za co banka nebo její zaměstnanci stojí.

po telefonu mi operátor potvrdil, že tam lze otevřít až 8 spořících účtů a to úročení 5 % p.a. je do 100 tis.Kč/účet. Nemám dobrý pocit z otázky zda se to úročí denně, někdy jsou operátoři telata co zrovna neví, klienti se na to taky nemusí ptát.... pokud někdo četl tu nudnou dokumentaci, je to úročeno po dnech? a dobrý ještě vědět, zda překročení zůstatků na účtech 100 tis. Kč hranice automaticky neznamená změna úročení z 5 % na 0,1 % :-D

třeba tento web o spořících účtech sleduji dlouhodobě a rámcově se dozvím podmínky úročení a špeky spojené se získáním úroku a tenhle mbank spoření tam ještě není, tak nevím :-) https://www.banky.cz/prehled-a-porovnani/sporici-ucet/

Ty účty (vlastně "cíle" se svým "číslem") si zakládáš sám - a také sám je můžeš rušit, převedením zůstatku na BÚ. Poté ale kdykoliv můžeš další cíle zakládat znova, vždy ale bude mít účet/cíl nové číslo. Takže není problém založit 8 účtů/cílů a po nějaké době (zajímavější nabídky jinde) všechny zrušit a peníze poslat jinam. I na běžném účtu může být nula, "spící účet", pak, při nějaké příležitosti je po ruce a hned lze zakládat cíle (mBank umí okamžité příchozí platby zdarma).

Kromě mSpoření tam máš i běžný účet. Na ten pošleš peníze odjinud, založíš ty 100k cíle (nastavuji jen platba trvalým příkazem, 1 Kč měsíčně, vše ke stejnému datumu - žádné šaškárny s zaokrouhlováním plateb nahoru či procenta s plateb a podobné skopičiny). Datum dosažení cíle.. prostě něco tam plácnu, půl roku dopředu, ale asi na tom nezáleží. Hlavně se musí hlídat, aby celková suma na každém cíli nepřesáhla 100k. Ti opatrnější tam tedy uloží o něco málo méně než 100.000 (při trvání "cíle" celý měsíc je maximální čistý úrok něco přes 350 kaček), maximalisté 99.998 Kč a ke konci měsíce 360 Kaček přesunou na BÚ. Připsané úroky začátkem měsíce zase mohou poslat jinam..

----
Nicméně dnes je nejvýhodnější spořák UniCredit Bank, 5,5% p.a. do 1 mio (platí pro nové klienty, nová rodná čísla).

Koukám se, že mají terminované vklady na 1 měsíc 5,8%, 6 měsíců 6% a na rok 6,3%.

Jinak ten spořící účet Platinum s 5.5% je pro klienty privátního bankovnictví, takže zřejmě ne pro plebz

P.S. Pro terminovany vklad je nutne zajit na pobocku. O sporicim uctu s urokem 5.5% na call centru nic nevi

Já nevím, co je to spořicí účet Platinum. Prostě jsem se (online) stal obyčejným klientem UCB, nikdy předtím jsem jim nebyl a byly mi přiděleny dva účty. Ten první je svázán s debetkou (tu využívat nepotřebuji, na účtě proto bude nula káčé, časem mi kvůli jejímu nepoužívání třeba nabídnou nějaký bonus..). A ten druhý má úročení 5,5% p.a. do jednoho mega.

Asi jsi na call centru narazil na osobu ne zcela v obraze, pokud tedy nebazírovala na slovíčku "spořicí",
https://www.unicreditbank.cz/content/dam/cee2020-pws-cz/cz-dokumenty/kampane/Podminky-marketingove-kampane-ucty-start-open-top.pdf

Termíňáky momentálně řešit nemíním, počkám si na 4.8.2022 odpoledne, jak dopadne první Michlova bankovní rada.

Jo, tohle je bohužel dnes běžné...
IS bank jsou čím dál tím horší. Ale zato můžeme patlat a lajkovat :-/

Ty účty si můžeš přejmenovat, já to hned udělal. První na "nepoužívat" :) Jednoduché je možní si pamatovat, že ten 5,5% je ten, který není spojen s debetkou. Tu možná ani nebudu aktivovat, podobnýma debetkama k ničemu mohu pomalu dláždit.

Jako účet na uložení peněz? To existují lepší varianty.

mBank 5% (do 800 tisíc na r.č.)
UniCreditBank 5,5% (do 1 milliónu, pro nové klienty)

Expobank (asi i kvůli ruskému spoluvlastníkovi, což může být v současné době riziko, viz konec Sberbank) bude patřit bance Creditas, prodej ještě musí schválit ČNB a ÚOHS.

Expo - banka pokutovana CNB pro mimoradny bordel v rizeni, Creditas - taky takova "banka", pokutu jeste nedostali, takze z hlediska CNB ok.

Tim nerikam, ze to nemuze byt minimalne docasne vyhodny. Zvlast lowcost banky se proste musi hodne snazit, aby nejake klienty nabrali a meli co provozovat.

Úhel pohledu. Mně třeba naprosto vyhovuje (jakékoliv) internetové bankovnictví a mobilní aplikace cíleně nechci (což dnes bohužel už není tak snadné), protože naprosto k ničemu nepotřebuji.

UniCredit Bank apku v mobilu vyžaduje. Raiffka chce alespoň mobilní RB klíč na potvrzování (SMS je zpoplatněna). Čas od času banky za nainstalování apky nabízí odměny (500, 1000, 1500 Kč...), no tak podlehnu a kvůli odměně si to nainstaluju, přihlásím se, abych měl čárku, a odinstaluju. Dtto manželka.

Internetové bankovnictví většiny bank je postupně IMHO horší a horší :-/

Internetové bankovnictví většiny bank je postupně IMHO horší a horší

FIO má internetové bankovnictví stále lepší a v podstatě nejlepší ze všech. :-) Mimochodem mají velmi povedenou mobilní appku, prostě FIO je nejlepší.

Jinak teda jsem nakonec zustal u FIO a AirBank, nic dalsiho zatim neporizuju. Ne, ze bych do neceho nesel, ale potrebuju, aby to bylo urovni nad AirBank a nejlepe jako FIO. Ale nic takoveho jsem zatim nenasel.

Ono je to i o zvyku. Naše primární banka na platby a příjmy peněz (kvůli výhodám) je ČSOB, jejich bankovnictví se podle mě změnou před několika lety stalo IMHO nepřehlednějším (ale zato se v něm dá patlat prsty, má-li člověk dotykovou obrazovku…). Jinak to moc neřeším, prostě to musím nějak dát, vydržet. Třeba Moneta: nic moc ve staré verzi, to samé v nové, fungující minimálně rok, kde třeba není možno zrušit spořák, musí se člověk "přepnout" do staré. A třeba v Trinity nebo mBank není možnost v IB stáhnout regulérní výpisy, člověk musí čekat, až mu je pošlou mailem…

Jj, Monetou a CSOB jsem si taky prosel. Moneta je naprosta silenost, nechapu lidi, co to dokazi pouzivat. :-) CSOB a PS maji stejne IB jen v jinych barvach a rekl bych, ze se to da, ale je to +- ta uroven AirBank, takze neco, co jsem myslel, ze bych nechtel, ale zjistil jsem, ze je to bohuzel vetsinovy standard. :-/

Na druhé straně, internetové bankovnictví není umění, obrazové dílo, PC hra, prostě není potřeba, aby se mi "líbilo", pokud mým jediným zájmem je mít v té bance peníze kvůli nějakému zisku z nich. K čemu mi bude nádherné, ergonomické a plné funkcí IB, když mi banka dá na úrocích třeba výrazně míň, než jiná, jejíž IB stojí za prd?

Já myslím, že to je naopak problém, pokud to člověk používá méně. Pokud člověk používá denně nějakou, byť naprosto blbou a neintuitivní aplikaci, tak si prostě zvykne a jde po paměti, aniž by o tom přemýšlel. Přehled v penězích musí mít člověk v hlavě, to bych žádné aplikaci nesvěřoval. Ale jinak souhlasím, že blbé IB je konkurenční nevýhodou (a naopak), zvlášť když se o tom všeobecně ví.

Ta Unicredit s 5,5% do 1 milionu vypadá zajímavě, ale jak jsem začal hledat info o bance, hned jsem narazil na tohle:

https://www.penize.cz/diskuze/41810-unicredit-bank-czech-republic-a-s

Nikde v internetovem bankovnictvi, smlouvach apod. neni uvedeno ktery ucet je uroceny lip a ktery vubec (nejsou tam urokove sazby). ... Na otazku kde vidim v IB limity plateb se mi dostalo odpovedi ze nikde, ze si je mam pri zmene poznamenat na papirek.

Máš tam ten výhodný dvojúčet?

No a potvrzování plateb přes SMS je 200Kč za zřízení a 1,5Kč za položku. Jinak se musí potvrzovat platby přes mobilní klíč (smartbanka) a prohlížel jsem své téma o fungování mobilní aplikace na rootnutém mobilu a Unicredit jsem nezjišťoval, takže to bych musel nejprve zjistit, jestli to vůbec lze.

U Unicredit, dostaneš dva účty, první je běžný účet, druhý je právě úročený 5,5%. Ověřoval jsem to přímo u Unicredit. Účet si pak můžeš popsat, takže víš, který je který. A sedí to, protože ty úroky tam prostě chodí.

Jednoduché je zapamatovat si, že výhodný účet je ten s vyšším číslem účtu. Nebo ten, na který NENÍ navázaná debetní karta. Ale, jak píše níže kolega, nejjednodušší je si ty účty pojmenovat a je to.

A ano, musel jsem nainstalovat mobilní aplikaci. Root nepoužívám, tak nevím.

Tak ještě jeden dotaz.

Do té Unicredit nejdu, recenze od lidi jsou hrozne a casem ty penize budu potrebovat vybrat a rad bych se k nim dostal. :-)

Co jsem koukal, tak s větším úrokem jsou same otresne banky, se kteryma uz mam nejake zkusenosti a zpatky tam rozhodne uz nechci - Moneta, CSOB, mBanka.

Jedine snad jsem jeste nezkusil tu Trinity alias drivejsi druzstvo MPU, urok maji do 400k nejvyssi, a staci mi to.

Mas sporici ucet u te Trinity? Je IB pouzitelne? Nejaka negativa, ktera bys tam pripadne mel zjistene?

Predem dik.

Mám tam několik účtů (aktivní ale jen jeden, ten 5,58%), protože dříve, když nabízeli nějakou lepší sazbu, nezměnili to u dříve založeného spořáku, ale musel se zakládat další účet - se vším všudy, tedy dotazníkem a posíláním dvou dokladů. Docela opruz, ale když už to děláš poněkolikáté, jde to docela rychle. IB použitelné je, jako každé jiné, nic od toho nečekám, estétům a maximalistům se líbit třeba nebude. Ale k ničemu jinému než získání výhodného úroku to nepoužívám, je mi to proto naprosto jedno.

Trinity neumí okamžité platby. Teď jak zvýšili úrok, jsem tam posílal peníze odjinud (ráno), odpoledne byly na místě. Ale při posílání peněz z Trinity jinam to (myslím?) došlo vždy až druhý den.

edit: tady máš uživatelskou příručku: https://ib.trinitybank.cz/WebLoginDokument.ashx?file=690936987

Netuším, co tak "hrozného" je na UCB. Z mého pohledu jedině nutnost mobilní aplikace, která je nutná pro IB (musím nejprve spustit mobilní apku - PINem, otiskem, možná xichtem, pak se zalogovat v IB a na mobilní apce znova PINem či dalšími způsoby potvrdit přihlášení). A ano, to zakládání účtu se mi podařilo až na několikátý pokus… Pak už je mi to jedno, je to jen schránka na peníze, pokud má právě výhodný úrok. Nějaké platby, příjmy, platební karta, s tím nepočítám.

Ono bylo včera už pozdě, navíc jsem koštoval rum, měl bych to teda vysvětlit, protože jsem to nenapsal dobře.

Nejde to proto, že na online založení jsou potřeba dva doklady. To ale nikde MaxBanka neuvádí, dokonce i během založení účtu to není patrné, nejprve se vyplní nacionále, protom občanka a potom si to řeklo o druhý doklad. Já žádný druhý doklad nemám.
Vím, že je to požadavek EU, ale je to nesmysl, dělají jako kdyby měli všichni lidé víc dokladů.

Třeba Trinity to fikaně vyřešilo tak, že stačí občanka a aktivace přes účet v jiné bance, čímž si potvrdí, že jsem to skutečně já.

Takže já musim úplně zbytečně jít na pobočku, když chci účet. To samozřejmě není problém u normálních bank, které mají pobočky na každém rohu. Jenže MaxBanka má jednu jedinou pobočku v Praze z celé republiky asi lidé pojedou do Prahy. :-D

Ale když nemáš ani ŘP, tak to musíš jet do Prahy.

Jako lidí, co nemají jiný doklad než OP, je spousta, už vidim, jak všichni jedou do Prahy. A ikdyby někdo do Prahy jel, tak na pobočce budou počítám dva bankéři, průměrně budou mít na klienta 0,5 hodiny, otevřeno mají Po - Pa 8 hodin, takže založí účet každý 80 klientům týdně. Pokud jeli bez přestávek, divil bych se, tak už založili účet od zahájení provozu 1600 lidí.
Bude to podobné jako když jsem si chtěl založit účet u CREDITAS a došla na mě řada za 14 dní, načež jestli ta bankovní pracovnice onemocněla nebo to tam zabalila, už si přesně nepamatuju, ale nestíhali, tak po mně chtěli, abych přišel až za týden, už jsem nepřišel.
Teď si představ, jak jede člověk z Ostravy do Prahy a bude tu týden čekat na založení účtu. :-)
Jako nízkonákladové banky proč by ne, ale všeho s mírou, MaxBanka je hodně hardcore záležitost.

Podle mého názoru aspoň z mého okolí má dneska pas už jen málokdo. Pas potřebuješ jen mimo EU, tudíž na běžné cestování (Slovensko, Rakousko, Chorvatsko, Itálie, Řecko) si vystačíš s občankou. Řidičský průkaz taky zdaleka každý nevlastní a dá se o něj i přijít, prostě to mi také nepřijde jako relevantní doklad, na kterém by mělo záviset zřízení bankovní služby.
Nic jiného už není.
Chtěl jsem napsat, že banky zaspaly dobu, ale máš-li banku, která má pobočku na každém rohu ve velkých městech a je i v každém menším městě, tak pro tu to není problém. Nebo to řeší přes kurýry, jako neni to zrovna hightech řešení, ale dobře. Když přijde banka, která považuje sama sebe za "internetovou" a přitom neumí vůbec nic a má jedinou pobočku v hlavním městě, tak to je k smíchu (nebo k pláči). :-)

Tak ta banka je přejmenovaná a koupená Expobank, nic nového z nebe. Ti také (myslím) pobočky neměli.

Ten pas jsem myslel ne kvůli cestování mimo EU, ale jako jednodušší a levnější "druhý doklad" pro úrokového turistu, který nemá řidičák. Lehce si můžeš sám spočítat, jak rychle se ti těch 600 káčé může vrátit.

Narážel jsem na to, že má být údajně MaxBanka nejlepší, tak asi jak pro koho, když ji většina ani mít nemůže. :-)

Jinak jsem se dneska snažil do MaxBanky dovolat, že bych si u nich na pobočce v Praze chtěl zřídit účet a kdy by se tam dalo přijít, ale nedovolal jsem se, nebrali to, jen to vyzvánělo. Opět důkaz, že tak dobří, jak tu bylo tvrzeno nejsou, když ani nemají na recepční, která by zvedala telefon.

Tak nakonec jsem se rozhodl pro spořící účet od Creditasu s 5,6%.
Návštěva pobočky byla přeci jen snažší než u jejich internetové dcery a výhodou je, že jsem si u nich udělal i normální účet, který funguje i na mém telefonu s administrátorským přístupem.

Tak to je dost sporné, minimálně se nejedná o bankovní spořící účet a osobně bych se to neodvažoval vůbec nazývat spořícím účtem. Edward je produkt čistě investiční společnosti, takže to lze nazvat maximálně investičním účtem. Jako nic proti tomu, ale investiční produkty nabízejí i jiní a debatu jsme tu o nich vůbec nevedli.
Je to jistě možnost pro ukládání a zhodnocování peněz, proč by ne. Podobně banky nabízejí termínované vklady, ze kterých se také dá získat víc, ale jak říkám, debatu jsme zatím vedli jen směrem k bankovním a spořícím účtům, kde je to o odložení peněz spíš na kratší dobu bez rizika. Můžem ale probrat i jiné typy "spoření", nebráním se tomu, akorát bych to nedělal zavádějícím výkřikem.

Nesouhlasím. Edward je investiční platforma, ale zároveň také umí vkládat peníze do 5 bank, a tento "spořící účet" je klasicky pojištěný do 100 000 €. Nicméně jedna z věcí je, že si to člověk pak musí danit sám, když překročí určité hranice výnosu, což by zde k tomu nemělo dojít.

Mě třeba zaujalo, že mám u Creditasu víc než u Trinity (v řádu jednotlivých korun, takže rozdíl nula nula nic), přitom ale úrok u Trinity je o 0,07% vyšší. Na oba účty jsem vložil stejnou částku, akorát se datace vložení těch dvou celých částek lišily v řádu několika dnů. Prostě pokud to člověk nepočítá v miliónech, tak nějaké 0,něco procenta nehraje žádný rozdíl, přitom ani hrát nemůže, když to banky mají omezené tuším na půl miliónu maximálně.

Jinak mě zklamal přístup AirBanky, kdysi tvrdili, že budou ve spořáku nejhůř třetí a dneska je před nima MaxBanka, Trinity, Creditas, UniCredit, FIO, Raiffeisen, Moneta, J&T Banka, mBanka.
Ikdybych to okleštil o nevýhodnou nabídku mBanky, spojil Maxbanku a Creditas, vyloučil omezeně dostupnou J&T, tak jsou nejlépe sedmí, ostuda!

Air Bank: ještě musíš přidat tu šaškárnu s pěti platbami kartou v minulém měsíci, aby se ti současný měsíc úročil 5%. A to do limitu 250k.

Trinity má limit 500k na jednom účtu. I když jich máš historicky více, ty ostatní jsou úročeny výrazně hůře. Creditas má taky těch 500k, ale někteří lidi mají zřízeno více spořáků (před lety to šlo, dnes už ne) a na všech (dvou?) je 5,6%/500k.

Netřeba utíkat (=rušit účet?), stačí tam mít nulu. Čas od času všechny banky lákají své neaktivní klienty, aby začali tu jejich banku zase používat a navrátilcům slibují nějaké groše za to (500, 1000 Kč) - třeba za platbu kartou, pohyb na účtě. Stačí splnit, a pokud je to jinak banka k ničemu, zase vynulovat a "zakonzervovat". Otázka pár minut…

V motivaci klientů používat občas kartu a vybírat z vlastního bankomatu, které jsou všude možně, nevidím problém. Ten úrok na spořáku je slabý, tam by měli viditelně přidat. Takových 5,7 do 250k a 5,3 do 500k by hnedle působilo úplně jinak. Ale bohužel AirBank se přestala snažit. :-/