Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem EET a vliv na hospody

Neuvěřitelné bláboly: http://www.novinky.cz/ekonomika/400227-pruzkum-cas t-hospod-po-zavedeni-elektronickych-trzeb-zdrazi-n ebo-zavre.html

Štamgasti prý mají strach, že některé hospody zavřou. Důvod?

Lidé vycházejí z toho, že některé třeba menší venkovské hospůdky, které dosud žádné účtenky nedávaly, nevykazovaly tržby úplně na sto procent a mohly tak držet o něco nižší ceny.

Ha, ha, ha.

Aby mohli držet o něco nižší ceny?
Nebo snaha nebýt plátcem DPH, neplatit žádné daně a minimální pojistné, zaměstnávat načerno a šetřit tím na socku a zdravku?

Zavře jen naprosté zanedbatelné minimum podniků. Takové, kterých žádná škoda nebude. A ti přeživší si budou muset zvyknout, že doba vykazovat dvacet let po sobě ztrátu nebo maximálně zisk pár desítek tisíc Kč ročně (dělá tam přitom pan majitel, jeho manželka i děti, ba i babička s dědou) skončila.

loading...

Ono je to docela prosté... Jsou hospody (a i jiné živnosti) a není jich málo, kde mají za měsíc prostě jen určitý limitovaný obrat. Například hospoda ve Zlámané prdeli o 500 obyvatelích, kam chodí pár štamgastů a sem tam někdo jiný = plus mínus jistý badžet peněz za měsíc a víc jich prostě, i kdyby se majitel rozkrájel, nebude. Pokud zaplatí minimální odvody a přizná příjem, který nepodléhá dani z příjmů (nikoli ztrátu, to je zase věčná mantra zastánců maximální kontroly státem), tak mu zbude na živobytí 14 - 15tis čistého. Cajk, za to se v levnější části republiky dá docela žít a je sám svým pánem.
Pokud by měl vše do puntíku přiznat a zdanit + zaplatit odpovídající odvody, zbude mu 9tis na což se může logicky z vysoka vysrat a sám si prostě k vyšším tržbám nepomůže... Má dvě, respektive tři možnosti:

- Zvýší ceny, tak aby mu zbylo stejně jako předtím (ale perpetum mobile nefunguje ani v pohostinství)
- Zvýší ceny pouze na oko pro případnou kontrolu a se štamgasty se domluví, že bez papírku a nenechavé burešovi pracky budou mít ceny jako doposud...
- Pak je třetí možnost, zavřít krám, jít na pracák a hospodu provozovat načerno jako VIP klub na domluvené akce.

Osobně znám pár lidí (ne jen v pohostinství), kteří to udělají jednou z posledních dvou možností a to je dobře!

Chápu etatisty, levičáky a příznivce filosofie chcíplé kozy, že tleskají EET a na tyto příklady řeknou "ať zkrachují, žádná škoda", ale faktem zůstává, že přínos bude minimální a klidně se vsadím, že náklady jej převýší. Dokonce se i vsadím, že před volbami to bureš podá následovně: Vybere si pouze čísla, která se mu budou hodit = "vybrali jsme nominálně o tolik a tolik víc" a vytvořili jsme tolik a tolik nových pracovním míst". Že ty pracovní místa se vytvořili ve státní správě jenom proto že přišel s EET a jejich náklad převyšuje nominální hodnotu daní, která se díky němu navíc vybrala už nebude potřeba zmiňovat...

Jistě, na té tvé hospodě stát opravdu nevydělá. Socko a zdravko ve výši 4kKč měsíčně zaplatí tak jako tak, daň bude nula nebo pár tisíc, to je prakticky jedno.

Jiné to ale bude v situaci, kdy nevykáže měsíčně místo 14 tisíc jen devět, ale třeba místo 44 tisíc těch devět.

Copak ty neznáš příklady živnostníků s novým A8 či BMW X5, který vykazuje roční zisk pár tisíc? Který vykazovaný obrat svého podnikání zkrátí na zlomek skutečného? Hospoda nakupuje chlast anonymně v super/hyper a ze 100 kegů piva vyhodí doklady od 80, aby z nich nemusel vykazovat tržbu, zisk?

A už vůbec nechápu, co je dobře na tom, že hospoda bude i nadále šidit nebo dělat načerno. Že tedy stát bude muset/chtít i nadále chybějící peníze (od šidících hospod) získávat jinak, třeba zvýšením DPH či daní ze vzduchu.

Jistě, na té tvé hospodě stát opravdu nevydělá.

To je právě to, že zastánci to berou z opačné strany... :-D Jebat každého drobného příštipkáře (a EET nic jiného nepodchytí, stejně jako v Chorvatsku nebo Slovensku, než z 90% jen tyto) za zatajené pivo co prodal, zásuvku co natáhl, nebo prahy co na nějaké staré šunce vyvařil je samozřejmě správné, protože "stát na nich nevydělá".
Když pominu, že správně by to mělo být "nevydělá tolik, kolik by chtěl", tak zapomínáte na to, že pokud s tím seknou a půjdou na pracák (a budou příštipkařit v menším načerno) tak stát na nich nejen že vydělá úplné hovno, ale navíc je bude ještě platit.

Ty, co popisuješ, co si jezdí v A8 a jejich příjem tomu neodpovídá (ty léta vykazované ztráty jsou už opravdu omšelá socialistická mantra, není k tomu důvod. Sorry, ale mamka dělá účetní a vidí do toho. Těch, které vidíš v každém zazobaném podnikateli je tak mizivé promile, že to fakt nestojí za zmínku a jsou to hlupáci, mají na krku kontrolu co půl roku, jsou jiné metody :-) ) jsou jednak naprosto jiná kategorie, která podvádí naproto jiným způsobem než že zatajuje příjmy. Dělá se to buď na výdajové straně formou vratek DPH fiktivními náklady, nebo v jiných oborech formou dotací. No a druhak tyto EET naproto neřeší, což je docela k "smíchu"... :-D

Víš, EET je dost promyšlený a sofistikovaný nástroj, za prvé na to, kterých se to nebude týkat, slyší a je to v této rozdělené společnosti logické.

- dost zaměstnanců, důchodců, úředníků, socek atd. (ne všichni, ale značná část) a to z obyčejných "třídních pohnutek".
- podporují to z čistě pragmatických důvodů velké řetězce, podniky a fyzické osoby, které už tyto systémy sami mají jako jedinou možnou ochranu před zaměstnanci (online evidence prodeje, skladu a pravidelné inventury). Těchto se to nijak nedotkne a pokud podvádějí, tak naprosto jiným způsobem a toto je pro ně celkem vítaný produkt proti konkurenci (i sto malých je konkurence pro jednoho velkého).
- Úřední šiml doslova řechtá blahem. Čím více buzerace, kontrol, evidence, tím více práce pro ouřady, tím více míst ve státní zprávě, tím větší pocit důležitosti, moci a nepostradatelnosti...

to všechno = jisté politické body pro zřizovatele...

Já jsem sice jen zaměstnanec, ale 12 let jsem podnikal a věř mi, že jsem si vyzkoušel obě strany barikády a o EET se docela zajímám. Došel jsem na základě mnoha ukazatelů k přesvědčení, že EET je nástroj čistě politický a ideologický, nikoli ekonomický - což ovšem samozřejmě establišment musí tvrdit...
Myslím, že pokud si za rok, dva, tři, pět najdeš potřebná fakta a oprostíš se od třídní ideologie (neber to špatně, každý v sobě nějakou, alespoň částečně, máme) tak to uvidíš sám. A bohužel jiná možnost není, ať už jsem se o tom bavil s kýmkoli, kdo je přesvědčený podporovatel, prostě odmítal přijmout, že toto opatření řeší prostě jenom ty, kteří by měli být řešeni až na opravdu posledním místě!

A o tom to celé, příteli, je! Ano, dá se stroze říci "oni nepřiznávají všechno a tak je EET super řešení, spása naší státní kasy a morálky společnosti", ale pravý opak je pravdou......řeší to primárně a téměř pouze ty, kteří se snaží nějakým způsobem přežít! Největší pobírač dotací z peněz nás všech si z toho dělá své vlatní PR bijce "daňových úniků", ale sám čachruje s majiteli svých firem aby z nás vydojil ještě o pár mega víc, tak proč by měl jít po opravdových zlodějích, podvodech a únicích, když mu ta většina přinese politické body za jeho heroický boj s daňovými úniky "hospodských z dolních kočkojed". Takže pokud ti tento výkon stačí ke štěstí, nemám k tomu asi co víc dodat... Imho je záměrně začnuto z opačného konce! Ale pravda, dá se o říct "ALE ZAČALO SE!" :-)

Když pominu, že správně by to mělo být "nevydělá tolik, kolik by chtěl", tak zapomínáte na to, že pokud s tím seknou a půjdou na pracák (a budou příštipkařit v menším načerno) tak stát na nich nejen že vydělá úplné hovno, ale navíc je bude ještě platit.

Ale nepůjde na pracák, respektive podnikání kvůli EET zapíchne jen naprosto zanedbatelný zlomek OSVČ ("mám rok do důchodu, kašlu na ty novoty, tak půjdu do předčasného"). Představa "sotva přežívajícího hospodského" je ještě absurdnější než ten můj vypečený podnikatel ve ztrátě s A8 :)

Příklad, měsíčně:
Dnes z 30.000 zisku přiznal 10.000, neplatil žádné daně. Platil 4.000 soc+zdrav.
Zítra přizná celých 30.000. Zaplatí 2.500 daň, necelých 7.000 soc+zdrav.

Včera 30.000-4.000=26.000 čistá ruka
Dnes 30.000-9.500=20.500
Spoustu osobních nákupů si zahrne do nákladů firmy (potraviny, kuřivo, auto, telefon, čist. a hyg. prostředky), bez mrknutí oka klidně 5.000 měsíčně.

Kontrolní otázka: kolik asi tak bude činit podpora z těch pár tisíc, které vykazuje dnes?

Ty jako zaměstnanec musíš zdanit každou kačku (já jako už čtvrt století OSVČ taky) - proč by neměl právě český stánkař či hospodský? S velkými podvody máš samozřejmě pravdu, ale také občas Daňová kobra zaznamená pořádný zářez. S principem "když kradou velcí, proč bych nekradl já, malý?" ale v žádném případě nesouhlasím.

Jasně, na podnikatelé je nakládáno spoustu nesmyslů; už jenom zákonů, kolik musí znát, jinak je úřad sejme. Když něco ale pokaká úředník, nestane se nic.

Dívej, to asi nemá cenu, obzvlášžt pokud si představuješ, že každý hospodský a řemeslník má měsíčně 30 tyček v kapse a tak holt po zavedení tohoto nesmyslu bude mít jen dvacku, no... Já totiž znám dost lidí, kteří mají živnost a těch 14 - 16tis měsíčně jim opravdu zůstane i s tím, že ne všechno přiznají a tam už je to prostě o uživení (vesměs drobní řemeslníci, kadeřnice a i pár těch vesnických hospodkých). Pokud to ale buď nevidíš, nebo považuješ za správné, že skončí a půjdou na pracák, tak cajk.

Kontrolní otázka: kolik asi tak bude činit podpora z těch pár tisíc, které vykazuje dnes?

Kontrolní odpověď: Podpora bude malá, ale máme tady, bohužel silně přesocializovaný stát a tak mimo podpory je možno dostat řadu sociálních dávek, na to jsi zřejmě zapomněl...

Příklad se zaměstnanci je taky docela dost kostrbatý. Nevím jak ty, ale například já, jako zaměstnanec, jsem v životě nezaplatil jednu jedinou korunu na daních, nebo tobě snad z účtu odešla kdy byť jedna koruna státu? Odmyslíme-li si státní zaměstnance, u kterých je jakékoli "placení daní" pouze úsměvný pojem, kde jde spíše o přemísťování státních peněz z jedné zásuvky do druhé, tak v soukromé sféře je "daň zaměstnance" prostě nákladem na jeho pracovní místo, které platí zaměstnavatel, ať už se to nazve a na papíře zaškatulkuje jakkoli... Zaměstnance prostě zajímá jedna jediná částka a to ta, která mu fyzicky přistane na účtu.
Jinými slovy a stejnou logikou, pokud bys zdvojnásobil daň pro zaměstnance například v oboru automotive, chtělo by se říct, že zaměstnavateli to může být ukradené, protože to "zaplatí zaměstnanec" ale opak je pravdou, nebude-li chtít aby mu zaměstnanci utekli do jiného oboru a bude jim proto muset zachovat částku, která jim chodí na účet, tak jediný efekt zýšení daně zaměstnancům bude zvýšení nákladů na pracovní místo zaměstnavatele. Mě vždy boj zaměstnanců proti zaměstnavateli přijde dost směšný, asi jako když by kojenec tleskal perzekucím prováděným jeho matce, na jejíž prsu je životně závislý :-D

Podívej, ono to není o tom, že když může krást jeden, proč by nemohl druhý, tak jak je to pořád dokola omíláno a obhajováno. Ale prostě kurva EET je asi takový nástroj, jako když budu opravovat kapající kohoutek v koupelně v momentě, kdy mi spadla střecha, je průtrž mračen a ještě mi praskla stupačka ve zdi. Toto se ti snažím celou dobu vysvětlit... Můžeme se omezit na suché konstatování "je to nástroj proti krácení daní = je to dobře" a jistě to bude "pravda". Nicméně jak říkám, je to nástroj ryze politický a pohnutky k jeho zavedení, notabene největším pobíračem dotací, nemá s tím, za co jej vydává naproto nic společného.

To nemluvím o tom, že nikomu s podporovatelů není divné, že jeden z největších současných oligarchů a s největší pravděpodobností bývalý STBák zavádí systém, který mu přinese k nohám online informace o veškeré konkurenci kdy, kde, co a zakolik prodala, koupila atd... Promiň ale ve stínu tohoto všeho mi ta podpora "biče na příštipkáře" přijde neskutečně směšná a naivní :-/

Nechci hájit Babiše, ale to, že by EET přenášela nějakou (a online) informaci o obsahu uskutečněného nákupu, je urban legend šířená ODS/TOP09.

Identifikace prodávajícího (možná kód pokladny), datum, čas, částka a (snad) sazba DPH. Finito.
To kontrolní hlášení je zcela jiné kafe :)

Já si naopak nemyslím, že to, že někomu se "zarazí okrádání státu" (úmyslně jsem použil úderný a absurdní socialistický terminus technicus, ale ono se ve skutečnosti opravdu o nic jiného nejedná) je nějaké politikum. Být ale hospodským, který po EET bude muset místo nula platit desetitisíce, budu taky samozřejmě naštván.

Ono to chce i počítat, nejen teoretizovat.

Ta kadeřnice, pokud vydělá 10.000 měsíčně čistého, tak daně neplatí ani když vše přizná, ani když nepřizná nic. A pojistné bude minimální platit tak jako tak. S EET se nic nezmění. Stejně tak se prakticky nic nezmění tomu tvému řemeslníkovi s 14k, ten zaplatí ročně do jedné tisícovky daně. Změní se to ale právě těm, kteří z 30k vykouzlí deset, z padesáti pět.

Neshodneme se, ale to je nakonec přece jedno ;-)

Nechci hájit Babiše, ale to, že by EET přenášela nějakou (a online) informaci o obsahu uskutečněného nákupu, je urban legend šířená ODS/TOP09.

Identifikace prodávajícího (možná kód pokladny), datum, čas, částka a (snad) sazba DPH. Finito.
To kontrolní hlášení je zcela jiné kafe :)

Já to samozřejmě beru jako celek, jakou soubor opatření a tak to bylo i babišem předloženo a pak už stačí jen normální logika, oprostěná od zaujatého myšlení a člověk se prostě musí zeptat "cui bono?"...

Já si naopak nemyslím, že to, že někomu se "zarazí okrádání státu" (úmyslně jsem použil úderný a absurdní socialistický terminus technicus, ale ono se ve skutečnosti opravdu o nic jiného nejedná) je nějaké politikum. Být ale hospodským, který po EET bude muset místo nula platit desetitisíce, budu taky samozřejmě naštván.

To je ale právě přesně to, co jsem se snažil ti vysvětlit :-D že nelze zpochybnit větu "je to opatření proti okrádání státu" a na to oni velice dobře cílí a celou dobu omílají dokola. Ale od toho snad do psích koulí máme kritické myšlení, abychom si všimli že s velkou pompou "zfoukávají svíčku, když jim hoří stodola" a to má přece nějaký důvod! :-) Spoléhají, zcela správně, na to, že lidé orientovaní více doleva + ti, kteří jsou naladěni "třídobojovně" to budou kvitovat poněvadž i od té svíčky může vzniknout požár... Notabene asi každý má v ulici člověka jezdícího v luxusním autě a disponujícího bazénem na zahradě na tři tempa, tak proč se mu nepodívat preventivně na zoubek ;-)
Ne fakt chlape, z hrušky dolů, je jasné, že tato věc je cílená a promyšlená, ale má čistě politický, nikoli ekonomický přínos. To se koneckonců ukáže a doufám, že si pak budeš ochoten najít faktická data, nikoli ta autory předkládána, ostatně tak jak je to v Chorvatsku, kde to skutečný přínos (čistý plus do státní kasy = celkové výnosy mínus celkové náklady na systém) prostě nepřineslo...

Ta kadeřnice, pokud vydělá 10.000 měsíčně čistého, tak daně neplatí ani když vše přizná, ani když nepřizná nic. A pojistné bude minimální platit tak jako tak. S EET se nic nezmění. Stejně tak se prakticky nic nezmění tomu tvému řemeslníkovi s 14k, ten zaplatí ročně do jedné tisícovky daně. Změní se to ale právě těm, kteří z 30k vykouzlí deset, z padesáti pět.

Nevím jestli záměrně, nebo neúmyslně, ale vybíráš si čísla, která jsem nezmiňoval a navíc ještě počítáš pouze daň, kterážto je, oproti odvodům, poměrně nízká. Pakliže by kadeřnici zbylo 10K čistého i s nějakým tím šizuňkem, tak chci vidět člověka, který bude v takovém podnikání pokračovat... Pokud se bavíme o číslech, která jsem zmiňoval + dejme tomu nějaké nuance, tak pokud přiznáš jen to, co musíš abys neplatil daň z příjmu a vyšly ti minimální odvody a v reálu ti zůstane čistého 15 - 20tis, tak měl-li bys přiznat všechno, tak po vypočtení odvodů a daně ti zbude 11 - 15tis, což už je na velkém zvážení, zda se na to z vysoka nevysrat. Tady se bavíme totiž o lidech, kteří přiznají 9tis měsíčně a skutečně mají 15 - 16tis a tak podobně, ne že mají 10tis a přiznají 0, tam se skutečně nic nemění, ale troufnu si říct, že takových je tolik, že bys je spočítal na prstech jedné ruky zasloužilého stolaře ;-)

A to jsme se ještě vůbec nebavili o věcech jako je kolektivní vina, další byrokratická zátěž, finanční zátěž i na ty, kteří nepodvádějí atd. atd. atd. Prostě těch negativ je tam tolik, že se divím lidem jako ty, které považuju za hodně přemýšlivé, že nad tím takto jásají... Jistou škodolibost máme v sobě všichni, ale osobně, jak říkám, raději bych viděl sedět skutečné tuneláře vč. babiše, než jásal nad snahou znepříjemnit život pár živnostníčkům! Ti, co jezdí v Q7 opravdu potají nevyhazují účty za piva a borovičky :-D Ti podvádějí jinak, těm je EET naprosto buřt a oni jsou zase bohužel buřt těm, co si hrají na zlodějobijce...

Tady se bavíme totiž o lidech, kteří přiznají 9tis měsíčně a skutečně mají 15 - 16tis a tak podobně

Tak právě tito na tom budou skoro stejně:

Z 9 tisíc zaplatí měsíčně 1823 VZP, 1972 OSSZ a nula daně, celkem 3795 (totéž při nulovém zisku)
Z 15 tisíc zaplatí měsíčně 1823 VZP, 2190 OSSZ a 180 Kč daně, tedy o 398 Kč víc, dohromady 4193
Z 16 tisíc zaplatí měsíčně 1823 VZP, 2336 OSSZ a 330 Kč daně, celkem 4489 Kč.

Všude jsem psal, že OSVČ zaplatí měsíčně cca 4000 soc+zdrav, jedno zda má měsíčně 9 tisíc nebo nulu. U toho 14kKč řemeslníka (měsíčně) se změní jeho roční odvod (oproti tomu, kdyby vykázal nulu) z 45.540 o neuvěřitelně ohromných 360Kč na 45.900 Kč. Navíc, u pohostinství je třeba počítat i se snížením DPH z 21 na 15% u jídla a nealka. Takže u plátce DPH v pohostinství, který má v čistém 14k (které bude muset přiznat), bychom se možná dopočítali toho, že čistého mu nakonec zbude více..

Já nad tím EET vůbec nejásám, beru to prostě jako fakt bez emocí, jako technikálii. Jen mě dostalo to absurdní tvrzení z úvodního článku, že chudáci hospodští šidí proto, aby nemuseli zdražovat (dá se rozšířit na jakéhokoliv podvádějícího podnikatele). Protože je nabíledni, že pokud někdo šidí, tak proto, aby mu více zbylo.

1. Z čistě osobního hlediska (jakožto OSVČ s ohledem na "hrozbu" zvýšení zisku a tím vyšších daní/odvodů) je mi to jedno, černé tržby už z principu nemám a mít nemůžu.
2. Z podnikatelského hlediska EET a KH zavrhovat nemohu, když díky vyšší pracnosti mohu inkasovat více za své služby. Obdobně EET "si budou chválit" třeba podnikatelé v oblasti výrobci kasiček.
3. Že si budeme muset možná nakonec fyzické kasičky pořídit i my s manželkou, mě také séře, jak uvádíš "finanční zátěž i na ty, kteří nepodvádějí". Nakonec se možná i na tom pořízení ale bude dát vydělat (podrobnosti neuvedu) ;-)

Ty seš mi ale chytrák. Dám ti radu za milión. Začni dělat busines a odvádět těm k*u*r*v*á*m DPH + daň ze zisku, pak zístíš, že z toho co měsíčně vyděláš jim dáváš skoro 40%. Asi nic takového neděláš a seš spokojený zaměstnanec, nebo nespokojený?

Ušetřil jsi mi reakci na pedrossa, za což díky, na zdejšího ekonomického a právního "lidového" odborníka se mi skutečně reagovat nechtělo, tak to vezmu z jedný vody načisto tady ;-)

Tyto věci přece ale nesnesou srovnání, to snad musíš cítit sám... Je rozdíl něco někomu aktivně ukrást, nebo nezaplatit někomu ze svého vydělaného tolik, kolik po mě z pozice síly žádá.

Když už bychom měli použít nějakou analogii, tak je to asi to samé, jako bys stavěl na roveň, když ti jako soused z tvé úrody na zahradě něco pod rouškou tmy ukradu, nebo když ty budeš všechny sousedy z pozice síly nutit aby ti povinně dali skoro polovinu své úrody, za nějakou tvou kvaziochranu a já najdu způsob, jak před tebou část ulejt, aby ses o ní nedozvěděl. Samozřejmě, má to trhliny, ale imho je to trochu blíž tomu, o čem se tady bavíme, když už chceme srovnávat...

To, co zmiňuješ ohledně Itálie, jednak naprosto nesouvisí s tím o čem se tady bavíme a imho už vůbec ne s demokracií (vládou lidu ať už přímou, nebo zrpostředkovanou). Když pominu, že tady máme maximálně s přimhouřením obou očí demoDemokracii, tak to souvisí spíš s dnešním trendem levičáckého pseudohumanismu. Určitý oslí můstek bych tam viděl snad jen v tom, že pokud jsi v dnešní době našinec, heterosexuál s bílou pletí, který se o sebe nedejbože stará sám a nebrečí jak je chudý nebo vykořisťovaný, tak máš právo maximálně držet hubu a platit vše, co je ti nařízeno, bo stát potřebuje vydělávat (jak jsi sám zmínil) přesně na takovéto nemakačenka a zkurvysyny, za které se postaví 20 neziskovek, ministr pro lidská práva, ministrině sociálních a bůhví jakých věcí, ombucman a aby to nebylo všechno tak ještě zástup socialistů, bolševiků, anarchistů a pokud je to netáhlo bílé, tak ještě "národovců".
Proč má vlastně ten dotyčný "hlad" už ani nikoho moc nezajímá (spíš vůbec) a jestli náhodou nemá ručičky dozadu, tak o tom se nesmí mluvit, bo to poškozuje jeho "důstojnost".
Toto nějak řešit? Dnes? Moc složité, stejně jako miliardové daňové úniky, dotační rošády a podobné věci. Daleko jednodušší je ukázat na příštipkáře, jací jsou to zloději a rozjet systém, který to sice nevyřeší, ale zaměstná mi dalších X ouřadů a "lid prostý" mi bude pět slávu :-)

Ti Itálii jsem zmínil jen tak bokem, jako reakci na ty pedrossovy krádeže v obchodě. Že když se chce a je vůle, najednou je ze zloděje potřebný chudinka ze zákona.

A na "demokracii", která je tu v eu předváděna, mám čím dál tím jiný názor..

To jsme ale od EET hodně odbočili :-)

Jo promiň, já přehlídl tu odpověď výše... Právě jsem zareagoval. S Tebou je diskuze celkem fajn, jen mi přijde, že dost snadno skáčeš na vějičku "boje proti zlým neplatičům daní"... Skutečnost je jinde :-/

Na druhou stranu, fungovalo-li by tady všechno jako ve švýcarech, nebo Austrálii, pak nemám problém ani s takovýmto opatřením, jenže trvám na tom, že pokud by tu jak obchodníci, tak zákazníci (a v první řadě politici) měli takovou mentalitu, jako tam, nebylo by to ani potřeba!

Tak především je tam naprosto jiná kultura jak podnikání, tak občanské společnosti... V podstatě pokud si tam zřídíš živnost a jsi v ní šikovný, nemáš nouzi o zákazníky a ti zákazníci nepřemýšlí jak s tebou vyjebat aby ušetřili poslední grešli. Zejména služby jsou tam poměrně drahé, ale zase žádané a vážené. Zkrátka a jednoduše si lidé dávají navzájem vydělat a nemusí se pak divit, že mají holou prdel, když nikdo nepustí groš, ale sám by chtěl mít co možná nejvíc.
Další věcí pak je politické prostředí, byrokratické překážky a buzerace ze strany státu, ta bych řekl je oproti nám daleko menší. Když to shrnu, pokud si otevřeš například pekárnu s kvalitním zbožím, nemusíš mít strach o to jestli se uživíš a nemusíš se ani zatěžovat nějakým krácením tržeb, zkrátka si vyděláš na slušné živobytí a o to mi šlo.

pokud si otevřeš například pekárnu s kvalitním zbožím, nemusíš mít strach o to jestli se uživíš a nemusíš se ani zatěžovat nějakým krácením tržeb, zkrátka si vyděláš na slušné živobytí a o to mi šlo.

Přesně, tohle je ideální stav.
Jen se mi nezdá v Česku dosažitelný.

A drobná hospodská poznámka: pokud se ve Švýcarsku v dědině, kde byla dlouhé roky jedna normálně fungující a slušně vydělávající hospoda, najednou objeví hospod pět, nevydělají si pořádně ani tam. Přesně tento "početní" případ nastal v naší vesnici.

Ficova vlada toho moc nedokazala, ale zvysil sa vyrazne vyber dani a to vdaka mnohym aspektom.
- registracne pokladne
- kontrolne vykazy
- upratal sa bordel v Socialnej poistovni, zdravotnej a na danovych uradoch.

Inymi slovami, predtym bola Socialna poistovna schopna vytiahnut na mna nedoplatok 10 rokov dozadu, teraz meskam mesiac a dostanem mail, ci sms nech to uhradim a co viem do 3 mesiacov nastupuje exekutor. Uz sa s tym proste neseru.
Navyse som aj zastancom danovych licencii, hoci som ich platil aj ja pri aktivnych firmach, ale aspon sa predrazilo drzanie miliona zbytocnych eserociek spekulantom, ktorych jedinou ulohou bolo znepriehladnovat tok penazi a pomahat pri danovych podvodoch.

Samozrejme je este co riesit, napriklad taka jednoducha vec ako robit DPH len z uz uhradenych faktur a pod, na to uz vlada bouzial nemala, ale iste zlepsenie tam vidim.
Myslim, ze CR len ide cestickou, ktoru sme im predslapali uz my a je to spravny smer.

Platit DPH jen z uhrazených faktur je z účetního hlediska neuvěřitelná prasárna. Nejhorší věc, co by mohla účetní potkat. Musíš říct i "bé", totiž nárok na odpočet jen z faktur, které jsi ty sám uhradil.

Podvojné účetnictví, které je založeno na účtování "předpisů plateb" a ne "samotných plateb", je v tom případě rozprášeno do nekonzistentního slepence. Doufám, že tohoto se nedožiju.

Více se mi líbí rozšíření režimu přenesení daňové povinnosti, vnitrostátní reverse charge. Výsledek je stejný, bez ohýbání zásad účetnictví. V tom oceňuji snahu ministra Babiše, prosazovat PDP v dalších oblastech - jenže proti <píp> Bruselu nemá moc šancí.

Myslel som preplacat DPH, respektive vyzadovat zaplatit DPH od subjektov len na zaklade zaplatenych faktur. Neuhradene faktury by sa s dph presuvali na dalsie obdobie.
V podstate mi je to jedno, mna sere to, ze stat nechava podnikatelov v tomto na holickach. Vystavim fakturu, debil nezaplati a ja nielenze nedostanem za sluzby/tovar zaplatene, ale este ma aj stat skasiruje o DPH za prachy, ktore ja nikdy neuvidim.

Já vím, co myslíš. A to je právě ta účetní katastrofa.

Ber to i z té druhé stránky. Spolu s

Vystavim fakturu, debil nezaplati a ja nielenze nedostanem za sluzby/tovar zaplatene, ale este ma aj stat skasiruje o DPH za prachy, ktore ja nikdy neuvidim.

je tu i ta opačná situace

Dostal jsem fakturu, debilovi nezaplatím a nemusím platit za služby/zboží, ale navíc dostanu od státu nadměrný odpočet DPH z peněz, které nikdy nezaplatím.

Pokud by došlo na odvod DPH až z uhrazených faktur (věřím a doufám, že tohle nikdy nenastane, že tohle eu nedovolí), muselo by dojít i k té reciproční úpravě, aby byl výsledek pro státní kasu neutrální. Jinak stát přijde o miliardy (desítky) z naprosto snadno proveditelných a těžko napadnutelných podvodů.

Mnohem lepší cesta na problémy DPH u neplatičů je PDP.

Ale samozrejme, ze by sa to tykalo aj druhej strany? Ved ako sa robia dnesne dph podvody? Firma (biely kon) vystavi fakturu a prijme prachy. Tento prijem neprizna a protifirma si uplatni nadmerny odpocet dph. V pripade, ze sa prijem prizna alebo danovaci an to prijdu ma maslo na hlave biely kon. Bud sa necha zmiznut alebo zavriet, kedze je prosteho ducha a nicomu nerozumie.