Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem EET a vliv na hospody

Neuvěřitelné bláboly: http://www.novinky.cz/ekonomika/400227-pruzkum-cas t-hospod-po-zavedeni-elektronickych-trzeb-zdrazi-n ebo-zavre.html

Štamgasti prý mají strach, že některé hospody zavřou. Důvod?

Lidé vycházejí z toho, že některé třeba menší venkovské hospůdky, které dosud žádné účtenky nedávaly, nevykazovaly tržby úplně na sto procent a mohly tak držet o něco nižší ceny.

Ha, ha, ha.

Aby mohli držet o něco nižší ceny?
Nebo snaha nebýt plátcem DPH, neplatit žádné daně a minimální pojistné, zaměstnávat načerno a šetřit tím na socku a zdravku?

Zavře jen naprosté zanedbatelné minimum podniků. Takové, kterých žádná škoda nebude. A ti přeživší si budou muset zvyknout, že doba vykazovat dvacet let po sobě ztrátu nebo maximálně zisk pár desítek tisíc Kč ročně (dělá tam přitom pan majitel, jeho manželka i děti, ba i babička s dědou) skončila.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Ono je to docela prosté... Jsou hospody (a i jiné živnosti) a není jich málo, kde mají za měsíc pros…
Roker 04.05.2016 22:00
Roker
Jistě, na té tvé hospodě stát opravdu nevydělá. Socko a zdravko ve výši 4kKč měsíčně zaplatí tak jak…
L-Core 04.05.2016 22:24
L-Core
Ty seš mi ale chytrák. Dám ti radu za milión. Začni dělat busines a odvádět těm k*u*r*v*á*m DPH + da…
EET 13.07.2016 06:09
EET
Před čtvrt stoletím jsem opustil lukrativní místo v práci a od té doby podnikám. Jsem spokojený OSVČ… poslední
L-Core 13.07.2016 19:02
L-Core

Ono je to docela prosté... Jsou hospody (a i jiné živnosti) a není jich málo, kde mají za měsíc prostě jen určitý limitovaný obrat. Například hospoda ve Zlámané prdeli o 500 obyvatelích, kam chodí pár štamgastů a sem tam někdo jiný = plus mínus jistý badžet peněz za měsíc a víc jich prostě, i kdyby se majitel rozkrájel, nebude. Pokud zaplatí minimální odvody a přizná příjem, který nepodléhá dani z příjmů (nikoli ztrátu, to je zase věčná mantra zastánců maximální kontroly státem), tak mu zbude na živobytí 14 - 15tis čistého. Cajk, za to se v levnější části republiky dá docela žít a je sám svým pánem.
Pokud by měl vše do puntíku přiznat a zdanit + zaplatit odpovídající odvody, zbude mu 9tis na což se může logicky z vysoka vysrat a sám si prostě k vyšším tržbám nepomůže... Má dvě, respektive tři možnosti:

- Zvýší ceny, tak aby mu zbylo stejně jako předtím (ale perpetum mobile nefunguje ani v pohostinství)
- Zvýší ceny pouze na oko pro případnou kontrolu a se štamgasty se domluví, že bez papírku a nenechavé burešovi pracky budou mít ceny jako doposud...
- Pak je třetí možnost, zavřít krám, jít na pracák a hospodu provozovat načerno jako VIP klub na domluvené akce.

Osobně znám pár lidí (ne jen v pohostinství), kteří to udělají jednou z posledních dvou možností a to je dobře!

Chápu etatisty, levičáky a příznivce filosofie chcíplé kozy, že tleskají EET a na tyto příklady řeknou "ať zkrachují, žádná škoda", ale faktem zůstává, že přínos bude minimální a klidně se vsadím, že náklady jej převýší. Dokonce se i vsadím, že před volbami to bureš podá následovně: Vybere si pouze čísla, která se mu budou hodit = "vybrali jsme nominálně o tolik a tolik víc" a vytvořili jsme tolik a tolik nových pracovním míst". Že ty pracovní místa se vytvořili ve státní správě jenom proto že přišel s EET a jejich náklad převyšuje nominální hodnotu daní, která se díky němu navíc vybrala už nebude potřeba zmiňovat...

Jistě, na té tvé hospodě stát opravdu nevydělá. Socko a zdravko ve výši 4kKč měsíčně zaplatí tak jako tak, daň bude nula nebo pár tisíc, to je prakticky jedno.

Jiné to ale bude v situaci, kdy nevykáže měsíčně místo 14 tisíc jen devět, ale třeba místo 44 tisíc těch devět.

Copak ty neznáš příklady živnostníků s novým A8 či BMW X5, který vykazuje roční zisk pár tisíc? Který vykazovaný obrat svého podnikání zkrátí na zlomek skutečného? Hospoda nakupuje chlast anonymně v super/hyper a ze 100 kegů piva vyhodí doklady od 80, aby z nich nemusel vykazovat tržbu, zisk?

A už vůbec nechápu, co je dobře na tom, že hospoda bude i nadále šidit nebo dělat načerno. Že tedy stát bude muset/chtít i nadále chybějící peníze (od šidících hospod) získávat jinak, třeba zvýšením DPH či daní ze vzduchu.

Ty seš mi ale chytrák. Dám ti radu za milión. Začni dělat busines a odvádět těm k*u*r*v*á*m DPH + daň ze zisku, pak zístíš, že z toho co měsíčně vyděláš jim dáváš skoro 40%. Asi nic takového neděláš a seš spokojený zaměstnanec, nebo nespokojený?

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru