Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Euro - ANO nebo NE

Ahoj, dělám takovou malou anketku a potřeboval bych i pár názorů jiných lidí. Proto se prosím vyjadřujte k euru, případné klady nebo zápory; proč ano, proč ne; a tak dále. Díky moc všem za tvorbu :)

NE Toto vůbec nemělo vzniknout,přinejmenším to bylo hodně předčasné.Má to uměle zastřešit dost nekompatibilních ekonomik a vytváří další potíže /hlavně ten jih,ale nejen ten/,jako by těch ostatních nebylo málo.Společnou měnu ať si mají podobné si státy,ale celý kontinent ne.

Trochu bych oponoval, dolar zastřešuje státy se stejnou ekonomickou historií, podobnou kulturou, stejnou zahraniční politikou a hlavně s mnohem menší řevnivostí mezi sebou.
Evropa v sobě nese staletí válek mezi státy, trvalým bojem o vedoucí pozice jednotlivých států a naprosto rozdílným názorem na budoucnost řízení kontinentu. Prostě utrhni co můžeš.
To zdaleka není stejné.

to si nemyslím.

Kultura jižanských států je diametrálně odlišná od kultury serverních států, rozdíly jsou i mezi východem a západem (natož středozápadem), rozdíly jsou ve "vesnických" státech i státech s megapolemi typu N.Y. nebo Detroit.

Jediný rozdíl je v počtu jazyků, v U.S. je to jen angličtina a minoritně španělština (zbytek už jsou úplné trošky, jako čínština, indiánské dialekty apod.). A potom rozdíl je ve stadiu vývoje - EU je v první padesátiletce, tedy ekvivalent toho, co v U.S. bylo někdy počátkem 19. století. (ten časový rozdíl je třeba brát s ohledem na prudkost (akceleraci) vývoje moderních dějin).

Ano, ale finance byly uspořádány relativně rychle po vzniku USA a táhnou se s celkem jasnou politikou dodnes. V Evropě, která nebyla jednotná měnově ani politicky nikdy, se to snažíme napasovat na euro po mnoha staletích suverenity jednotlivých států.
USA se dolarem ničeho nezdávali a ani v podstatě neměli na výběr. Evropan je v jiné situaci. Bohužel jasně vidíme pokusy o zneužívání Eura ( úspěšné) některými státy a také vidíme, že současné vedení unie si neuvědomuje vlastní neschopnost, se kvalifikovaně a hlavně rychle rozhodovat. A to neplatí jen pro euro.

Jasná měnová politika.
Já tam tu souvislost vidím, jak by bylo jinak možné přijímat do měnové unie státy, které naprosto jasně a dnes prokazatelně nikdy ani neplnily základní požadavky. Euru velice škodí, když namísto zdravé konkurenční ekonomiky unie prosazuje plánované hospodářství, když se namísto odbourávání protekčních pravidel prosazují větší dotace, nehledě na to, že ani ty dotace nemají jasný základ, záleží jak je silný stát, který si je vyštěkává. Ratingovým firmám unie vyhrožuje, prý poškozují ekonomiku :-), ale to vše na euro působí. Tak jako na euro působí vydávání nesčetných zbytečných zákonů, které vytváří elitářské a nepřehledné ekonomické prostředí.

ale jasnou měnovou politiku má i Euro, a dokonce se od ní za celou tu dobu moc neodchýlilo. Že hospodaření států platících eurem je v některých případech špatné, to je pravda. Na druhou stranu se koukni, jak zadlužené jsou USA (viz poslední tanečky okolo fiscal cliff).

Tobě se nelíbí plánované hospodářství EU (já k němu mám také určité výhrady), ale to nemá s měnou jako takovou primárně nic společné. V ekonomii jsou monetární (euro) a fiskální (rozpočty, tj. i ony dotace a dluhy) dvě oddělené kapitoly, tak, jak to má správně být. Mají sice určitý průsečík, ale to je pak otázka politiky, politiků a centrálních bank.

Problém ale je, že jak se vyvíjí vzájemné poměry "výkonnosti a zdraví ekonomiky" mezi členy toho velmi různorodého eurospolku, nemůže na to nijak (myšleno diferencovaně!) reagovat jejich společná měna (jedině jako celek). Přepočítací koeficienty nejde zpětně změnit :)

Řešením by možná mohl být superstát, Spojené státy eurovské.

No ono rozkrádačky ČSSD jsou na tom nejméně tak.
Už to tady padlo, EU chce tvořit jeden ze tří hlavních bodů ve světové ekonomii, ovšem než se sjednotí, tak bude patřit Číně víc než odhadem 35% současné unie v současné době. Dále pak EU ve své sebestřednosti zapomíná, že nehraje ani náznakem tu nejdůležitější roli, a to je tahoun technologického rozvoje.
A pokud to bude například vypadat takhle i nadále :
http://www.vitalia.cz/clanky/eu-chce-regulovat-osi va-prirodu-i-zahradkare/#utm_medium=kolotoc&utm_so urce=lupa-cz&utm_campaign=eu-chce-regulovat-osiva- prirodu-i-zahradkare
Pak se EU už nemusí ani integrovat, protože o ni nebude zájem.

Ve vedení EU se toho opravdu odehrálo mnoho špatného a to zejména od doby, kdy EU vedl Topolánkův oblíbenec a lidská zrůda Sarkozy ve Francii, po kterém si Topolánek pojmenoval na oslavu vítězství ve volbách syna a v Německu Merkelová z neměcké pravice - nic se nedá dělat, příště je třeba lépe volit. EU jako takovou, tj. silná spojenctví a partnerství v rámci EU a jednotný hlas směrem ven, ale potřebujeme, chceme-li být konkurenceschopní zejména vůči USA, Rusku a Číně v budoucnu). Samozřejmě není vhodné, aby EU vedli lidé, kteří ji chtějí rozložit a zničit a to právě proto, že ve skutečnosti patrně dělají pro Rusáky (Klaus a jeho dítě Svobodní) nebo pro USA (Schwarzenberg a nové věci veřejné, které nejspíš povede Karel Janeček a další pravdoláskaři).

Ale i přesto, že EU nyní dostává záměrné vlastní góly od některých představitelů, při hodnocení takovýchto informací je třeba si nejdříve upřesnit pojmy a dojmy.

Odkazujete zde článek z českých médií. Je tedy apriory třeba počítat s tím, že bude plný zavádějících informací, nepřesností, propagandy a lží. Zkrátka, že jde o žumpu. Ne jinak tomu je i u serveru vitalia.cz, který až příliš často vypadá spíše jako PR server nejrůznějších lobbistů motajících se kolem zdraví a potravinářství na druhé straně od spotřebitele (pro příklad uvádím, ž největší břečky tam zejména dříve než dostal výprask v diskuzích psal jakýsi za profesi analytika schovaný Havel). Tolik úvod. Kdybyste před citací nejdříve nahlédl do diskuze tamtéž dozvěděl byste se následující:

Ne EU nechce, zatím je to návrh komise, tj. nějakých vyslanců většinou pravicových vlád. Už tu byla spousta a spousta návrhů komise, které následně EU (= europarlament) neschválil. Třeba taková ACTA. Tu cpal v české vládě Schwarzenberg, europoslanci české pravice nehlasovali proti ACTA, naopak ti hrozní eurohujeři socialisté a dokonce i komunisté hlasovali proti ACTA. Takže méně bulvární titulky, zatím nic nechce EU. Zatím někdo chce, aby EU chtěla.

IMHO není anketa jasná, tudíž i hlasování má sníženou vypovídací schopnost. Jednak není jasný rozdíl mezi NE a NIKDY - to jsou téměř synonyma.

Dále není jasná odpověď "Ano za předpokladu, že na to ekonomika bude připravená". Není totiž řečeno, JAKÁ nebo ČÍ ekonomika na to má být připravená. Česká? Evropská? Americká? Somálská? A co to znamená "připravená"? - jako až budeme více/méně zadlužení? Až bude inflace v rozmezí - jakém? Můžeme se bavit o spoustě dalších ukazatelů včetně nezaměstnanosti atd.

A úplně mi zde chybí možnost "Ano, až budou překonány známé problémy eurozóny" - což není jen ekonomika, ale též právní systémy jednotlivých zemí i eurozóny jako celku, špatné až chybějící regulační mechanismy ohledně hospodaření jednotlivých zemí, problémy s přerozdělováním atd.

jednoznačně ano:

1. Slovensko i Estonsko s eurem roste (dříve cca 2 násobně, nyní je už ČR dokonce hospodářsky v propadu), komentáře odborníků (nemyslím topáckou parodii na ekonoma Kalouska, ale např. komentátory businessweeku) se vesměs shodují, že přijetí eura podporuje export do eurozóny a také příchod investorů do země

2. odpadnou provize pro banky a směnárny z každého finančního uprdnutí přes hranice včetně cest na Slovensko :-) a to i naopak (podpora turismu a turisté i díky nenutnosti měnit a předpřipravit si peníze více utratí)
3. odpadnou tučné platby za pojištění kurzového rizika pro mnohé exportéry což podpoří konkurenceschopnost firem (zůstane jim více peněz na účtech, banky ostrouhají, klaus se bude zlobit a dupat nožičkou) což vzhledem na našemu ekonomickému propojení s německem nebude vůbec zanedvatelný přínos pro českou ekonomiku
4. popora investic do ČR (např. se již stalo, že velká firma šla investovat na Slovensko protože ČR nemá euro)
5. zjednodušení e-shoppingu a obecně (nejen)web-podnikání u velkého množství firem
6. zjednodušení porovnávání cen u nás a v zahraničí a tím i tlak na snižování přemrštěných českých cen od telekomunikací počánaje přes potraviny konče

A hlavně 7. přijetí eura nasere klause a obecně českou politickou mafii napříč stranami včetně stran předstírajících proevropskou orientaci => budou mít co dělat, aby nasyslené peníze pod postelí z úplatků stihli vyprat před jejich nutnou směnou

Lenze masam je jednoduchsie predostriet obraz nepriatela, cize EU a Bruselu, ktory budu po zavedeni aura vladnu v CR. Ludia sa samozrejme boja o svoju nezavislost a su proti (vid anketa hore). Pritom dovody proti euru si naozaj cisto populisticke, pricom dovody za (napriklad tie co si uviedol) su cisto ekonomicke.
Bohuzial cisto ekonomicke rozhodnutie sa meni na rozhodnutie politicke a tak to aj zatial u vas dopada.

Populismus vidím spíš v tom, jak se do nás hustí, že jsme malý národ, sami toho moc nedokážeme a proto se musíme za každou cenu integrovat do EU, protože jen tak se zachráníme a oni to s námi přece myslí dobře. Kde se tohle bere? Kde je nějaká národní hrdost? Osobnosti, které bojovali za nezávislost českého národa teď asi rotují v hrobě..

Vsimol si si ako sa meni svet? Vsimol si si, ze aj obrovske staty a ekonomiky sa spajaju do silnejsich celkov? Vsimol si si, ze cely svet vyraba v Cine, ktore sa pred 20 rokmi este kazdy smial?
Toto nie je o hrdosti, to, ze si cech ti nikto neberie, na to bud hrdy aj dalej, ale ekonomicky neprezijes, ked zostanes sam.
V Europe nas viaze k sebe kultura, nabozenstvo, zvyklosti a ekonomicke zaujmy. Nie je jeden jediny dovod preco sa nespajat do vacsich a silnejsich celkov.
P.S. Vsimni si ako smiesne vyzera z ekonomickych dovodov rozdelenie Ceskoslovenska. 20 rokov po rozdeleni sa postupne coraz viacej prepajame, pretoze to je ekonomicke vyhodne. Naposledy som zachytil informaciu, ze sa ide blizsie spolurpacovat pri zahranicnych zastupeniach...inymi slovami je pre oba staty vzhladom na velku intimitu medzi nimi mat v niektorych statoch jedno spolocne zastupitelstvo ako dve. Prave o tom ide reportaz na TA3.
A nie je to len o ekonomike, je to aj v sporte, napriklad spolocne ligy a sutaze su len otazkou casu. Proste sme sa rozdelili, aby sme sa neskor zase spojili.
Btw co ma ekonomicka prosperita spolocne s narodnou hrdostou? To fakt netusim a neviem akoby mohol fakt, ze som sucastou EU, ze platim eurom alebo dokonca, zeby som zil v nejake europskej federativnej republike vplyv na moju narodnu hrdost. Pokial vsak potrebujes na to, aby si bol hrdy, ze si Cech vlastnu cesku menu tak to je smutne.
A ked uz sme pritom cesky narod je naozaj maly z pohladu populacie, rozlohy a naozaj toho sami moc nedokazete. To je fakt. A Slovensko je na tom este o polovicu horsie;o).

Ja ta nestrasim Cinou, ja som o Cine povedal 2 fakty, ze pred 20 rokmi sa im vsetci smiali a ze sa tam dnes robi vsetko na svete a suboj Cina vs zvysok sveta je vyrovnany.
Ja nehovorim, ze CR zakape ked nebude v EU alebo nebude mat Euro, ja hovorim, ze hospodarstvo CR nema sancu a samotna republika by izolaciou len a len stratila.
Tu porovnavas CR so Svajciarskom? Srandujes? Co ma CR z tohoto?

Hlavné prednosti ekonomiky CH
- výkonná, inovatívna, otvorená, proexportne orientovaná ekonomika;
- silná národná mena, vysoká cena práce, ochrana vnútorného trhu;
- patrí medzi svetovú špičku v inovatívnosti a konkurencieschopnosti;
- prevaţujúce výroby s vysokou pridanou hodnotou (farmaceutický, hodinársky, potravinársky
priemysel);

Porovnavas neporovnatelne, nemozes porovnat postkomunisticku krajinu s vykonnou ekonomikou relativne nezavisleho statu. Svajciarsko si vzdy zakladalo na neutralite (vid II. svetova vojna) a mimochodm do EU sa hlasilo, ale v referende bolo odmietnute uz pristupove rokovanie (prave z tohoto dovodu). Norsko sa hlasilo dokonca 2x! A Island prednedavnom zbrankrotoval, takze to nie je dobry priklad.

Ja to fakt nechapem co na tom nechapete. Je uplne logicke, ze ked mam firmu a spojim sa s inou firmou a zacneme spolu kooperovat tak nasa vysledna sila bude suctom nasich jednotlivych sil. Navyse ja mozem mat nieco co nema moj spojenec a naopak. To je princip spajania sa, symbioza a zvacsenie sily na trhu. A o to v principe pri EU ide.
Ale uznavam, ze bit sa do prs pred kamerami a vykrikovat, ze Brusel nam nebude do nicoho pindat a ze my Cesi/Slovaci si dokazeme vladnut sami a lepsie je lakave pre plebs.

Spolupráce je fajn a není důvod, proč by nemohla probíhat i bez nějaké hlubší integrace, centralizace moci, tvorby superstátu apod. EFTA je toho důkazem. A zmínil jsi i to, na co jsem původně narážel a to je takové to nízké seběvědomí, že jsme postkomunistický stát, je nás málo, jsme slabí a jediné řešení je se spojit s vyspělejšími státy i za cenu ztráty suverenity. To prostě nechápu, přijde mi to jako házení flinty do žita. Z čeho to pramení? Co se týče Islandu, je naopak dobře, že zbankrotoval. Má nejhorší za sebou třeba narozdíl od Řecka.

Porovmavat Island a Grecko nemozes, je to trpaslik a obor. Ale ano Grecko bola chyba, to som tvrdil od zaciatku mali ich kopnut do riti a dnes nemusel byt problem s inymi juzanskymi statmi. Bohuzial v tomto sa vedenie EU ukazalo ako neschopne prijat radikalne riesenie.
Ze je CR postkomunistikcy stat, ze je vas malo a ze ste slabi nie je ukazka nizkeho sebavedomia, je to proste pragmaticky fakt. Teraz si definuj, co je podla teba suverenita. Ze mas vlastnu menu? Ok. A naco ti je? Rozhodujes o jej kurze ty (cesky stat)? Nie. Mozes sa nejako odtrhnut od naviazanosti na euro? Nie. Aky prakticky vyznam a pozitivne dosledky teda vlastna koruna ma? Kto podrzi tuto nepodstatnu menu (z pohladu svetovej ekonomiky) ked bude treba? CNB? Porovnavat silu eura so silou koruny je uplny nezmysel.
Upozornujem, ze tema znie, ci euro ano alebo nie, nie, ci stratit suverenitu tym, ze vstupite do nejakeho novovytvoreneho europskeho superstatu.
Btw je pre mna az smiesne ako tu porovnavas EFTA s EU. NIe je to prvykrat, co sa demagogicky zneuziva tento minispolok a ukazuje sa ako protivaha EU.
To si snad robite srandu nie?
EFTA mala povodne 10 clenov, dnes ma len 4. Vacsian z EFTA vystupila a dnes su v EU. Dalsim uzasnym argumentom je ako sa dari sucasnym clenom EFTA na rozdiel od statov EU. Haha.
Island - krpata krajina, ktorej prednedavnom skolaboval bankovy system. Ekonomicky z pohladu Europy neznamena nic.
Lichtenstajnsko - rocny objem HDP do 3mld eur...haha, co je o zopar radov menej ako ma napriklad CR alebo SR (z pohladu EU malicke statiky). Snad Praha vyprodukuje viaceh HDP ako Lichtenstajnske kniezatsvto.
Norsko - Nori sa boja o svoj rybolov, takze preto nie su v EU. Jedina ich obrovska vyhoda psotavena doslova na vode je ropa. Lenze ropa nie je dlhodobo udrzatelny zdroj prijmov, skor, ci neskor na to doplatia. Zatial z toho profituju, ale kolko este? 10-20 rokov?
Svajciarsko som uz spominal tam netreba co dodavat.

Takze toto su clenovia toho uzasneho spolku EFTA, ktory antieuraci pouzivaju vo svojich argumentoch. Ja tam nic uzasneho nevidim, ziadne bomba cisla, ziadne vyhody oproti EU a cely spolok tiahne Svajciarsko a Norsko, takze mu predpovedam skory zanik, pretoze strati po case zmysel.

Auditorska spolocnost si uz robi vlastne prieskumy? Pride mi to ako velmi zcestny clanok zamerany proti ueru. AKe podniky oslovili, preco nie su vymenovane? Nie je problem si usit takyto prieskum na mieru, aby mi vysiel vysledok, ktory potrebujem.
Btw najviac ohrozenou skupinou voci vykyvom kurzou nie su velke firmy, ale male a stredne, ktore robia s nizkymi marzami a skok o 1% ich moze doviest do straty.

Euroval je blbost a bohuzial velka chyba, na ktorej mozno scipne cely projekt.
Spravne riesenie po zisteni, ze Grecko falsovalo svoje hospodarske vysledky malo byt prijatie sankcnych opatreni, cize legalna moznost vykopnut Grecko z EU, cim by dostali aj ine staty vystrahu predtym nezby nieco take skusali.
Wuroval naopak ukazal aj inym statom, ze ked nebudu disciplinovani tak sa vlastne ani nic nestane, sak my ostatni ich zachranime. Navyse zrovna Grecko neprinasalo EU nic extra, takze dodnes nerozumiem preco sa tak branili jeho vyhodeniu europski lidri.
Neverim teoriam, ze chceli zachranit svoje banky, ktore tam mali prachy, pretoze v konecnom dosledku na to tie banky doplatili aj tak (dlh sa restruktualizoval, cize sa cast z neho odpisala).
Ekonomicky priniesol euroval len prazdne politicke gesto, kde EU asi chcela naznacit, ze sa postara o kazdeho svojho clena nech to stoji co to stoji. Ekonomicky euroval poslal EU do padajucej spiraly.
Ja som kludne za zrusenie EU v tejto podobe, ale za okamzite vybudovanie nastupcu, kde ustrednym lidrom bude Nemecko a tento scenar aj predpokladam, preotze mam pocit, ze EU problemy neriesi, len ich lepi a ked ju nestihlo potopit Grecko dokonci ju Spanielsko, Portugalsko a Taliansko.