Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Oprava mezd za předchozí měsíce

Dobrý den,
mám špatně vypočítány mzdy za několik měsíců zpětně, nebyl započítán správný počet odpracovaných hodin a mzda je tudíž nižší o cca 20.000 celkem. Jakým způsobem lze toto opravit, aby změna byla provedena zpětně? Jedná se o pochybení na straně zaměstnavatele, který měl bordel v datech. Zaměstnavatel argumentuje, že již zpětně nelze, že doplatí v příští výplatě, ale to jednak udělá vyšší daň a navíc kvůli bance to tak ani nechci. Díky za rady.

Předmět Autor Datum
Daň to vyšší udělá, ale v ročním zúčtování se to srovná. Jak si představuješ, že byto měl zaměstnava…
Jan Fiala 19.08.2019 16:51
Jan Fiala
splatnost mzdy je do max. 31. dalšího měsíce - tak nechápu, proč bych na své peníze měl čekat další…
rozvíječ 19.08.2019 18:07
rozvíječ
Domluv se, ať ti to vyplatí hned formou zálohy. Pak na peníze čekat nebudeš muset.
Jan Fiala 20.08.2019 07:13
Jan Fiala
Díky za radu, ale já přeci nechci zálohu na budoucí mzdu, já ty peníze mám vydělané a chci jen, aby…
rozvíječ 20.08.2019 14:51
rozvíječ
Nerozumíš. Psal jsi, že nechceš čekat, takže to je cesta, jak peníze můžeš dostat bez čekání na výpl…
Jan Fiala 21.08.2019 07:41
Jan Fiala
Potřebuji mít v pořádku výplatní pásky a chtěl jsem mít v pořádku toky na účet v bance, teď už mi zb…
rozvíječ 21.08.2019 11:36
rozvíječ
Třeba podáním nějakých opravných podání na úřady? U podnikatelů se také může podat opravné daňové př…
rozvíječ 19.08.2019 18:12
rozvíječ
Doplatí ti to v další výplatě, jak jinak by to mohl asi udělat? Daň bude vyměřena procentuálně stejn…
Prasak 19.08.2019 17:18
Prasak
Bance to šumák nebude, protože žádám o hypotéku. A jestli aktuálně máme nebo nemáme progresivní zdan…
rozvíječ 19.08.2019 18:11
rozvíječ
Progresivní zdanění už tu není dobrých dvacet let. S takovou finanční gramotností žádáš o hypotéku?…
Prasak 20.08.2019 08:26
Prasak
Natěsno to mít nebudu, protože podmínky bank jsou z důvodu pokusu ovlivnit trh ze strany ČNB mnohem…
rozvíječ 20.08.2019 14:49
rozvíječ
Takže původní otázka - co vlastně chceš? Upravit zpětně částky na výpisu přijatých plateb na bankovn…
Prasak 20.08.2019 17:02
Prasak
Navíc tu progresivní zdanění máme i když v okleštěné verzi -> solidární daň. A nic na tom faktu nemě…
rozvíječ 20.08.2019 15:05
rozvíječ
Solidární daň tu je, ale je dost vysoko na to, aby ses o to zajímal. Progrese, jaká tu byla původně,…
Prasak 20.08.2019 16:59
Prasak
ale tys na ni doposud očividně věřil a?
rozvíječ 21.08.2019 11:48
rozvíječ
No že máš super přehled.
Prasak 21.08.2019 13:33
Prasak
Nějaký mindrák?
rozvíječ 21.08.2019 14:51
rozvíječ
Ne, já mám hypotéku v pohodě. Obávám se však, že zpětně už stejně nic nezměníš, zaměstnavatel už ti…
Prasak 21.08.2019 15:57
Prasak
Obávám se však, že zpětně už stejně nic nezměníš, zaměstnavatel už ti to řekl. Zaměstnavatel si ne…
rozvíječ 22.08.2019 15:51
rozvíječ
Stejně s tím myslím víc nenaděláš.Vyzvi písemně zaměstnavatele,aby dopočítal a doplatil rozdíl ve mz…
Karel04 22.08.2019 17:29
Karel04
Opravu ti udělají na příští výplatnici - přidají nějakou kolonku, třeba "doplatek mezd za období od…
Prasak 22.08.2019 19:14
Prasak
Výdajový pokladní doklad snad také funguje, teda pokud má vůbec zaměstnavatel pokladnu. Ale jinak ba…
ml1 20.08.2019 16:34
ml1
Kdyby byly toky peněz do banky v pořádku, stačilo by to bance bez dalšího potvrzování, alespoň to ta…
rozvíječ 21.08.2019 11:47
rozvíječ
Mne sa na tebe paci ako si si sem prisiel po radu, radu si dostal a napriek tomu ju rozporujes, pret…
fleg 22.08.2019 10:49
fleg
Podívejte se, uznávám, že původní dotaz nebyl úplně přesný, ale dostatečně jsem jej zde upřesnil poz…
rozvíječ 22.08.2019 15:43
rozvíječ
Sice vyřešené, ale dovolím si poznámu.. Pokud by se to stalo mně, že bych nějakou chybou zaměstnanc… poslední
L-Core 19.09.2019 09:07
L-Core

Díky za radu, ale já přeci nechci zálohu na budoucí mzdu, já ty peníze mám vydělané a chci jen, aby zaměstnavatel opravil výplatu tak, jak má být. Pokud vím, tak výplata je splatná do posledního dne následujícího měsíce, takže nevím proč bych měl nějak obcházet realitu.

Potřebuji mít v pořádku výplatní pásky a chtěl jsem mít v pořádku toky na účet v bance, teď už mi zbývá jen chtění mít v pořádku toky v účetnictví zaměstnavatele. Aby byly označeny tyto peníze jako doplatek mzdy minulé a ne jako záloha mzdy budoucí až mi bude vystavovat potvrzení. Kvůli hypotéce.

Doplatí ti to v další výplatě, jak jinak by to mohl asi udělat?
Daň bude vyměřena procentuálně stejná. Ačkoliv v mnoha lidech je pořád zakořeněn mýtus, že větší mzda = vyšší daně. Ne, pořád se daní stejným procentem ze mzdy. I když v absolutních číslech to vypadá vyšší, takže jednodušší jedince to může zmást.

Proč kvůli bance? Bance to může být šumák. Navíc zaměstnavatel to musí poslat na účet, aby mohl doložit, že částku zaměstnanci vyplatil. Pochybuji o tom, že by to ještě někdo dnes vyplácel v hotovosti.

Bance to šumák nebude, protože žádám o hypotéku. A jestli aktuálně máme nebo nemáme progresivní zdanění bohužel netuším, zatím jsem se spoléhal na účetní zaměstnavatele, ale přiznávám se, že jsem žil v domnění, že ho máme. Pokud by bylo, a není to nic raritního ve světě, tak pak je procento daně různé, klidně i dle výše měsíčního výdělku. A co se ročního zúčtování týče, tam je to opět čekání na peníze za někdy, nevím proč bych na ně měl čekat, když chyboval zaměstnavatel a ne já.

Progresivní zdanění už tu není dobrých dvacet let. S takovou finanční gramotností žádáš o hypotéku?

Když ti to přijde na účet, tak budeš mít vyšší příjem, což při žádosti o hypotéku je naopak plus, tak proč se tomu bráníš? Banka stejně bude brát v potaz tvoje příjmy za delší dobu, ne jednorázový doplatek, co ti tam teď přistane. V bance taky dělají lidi a nejsou až tak blbí, aby nedokázali vyhodnotit tvůj příjmový průměr za poslední roky a s jednorázovým výkyvem příjmů se vyrovnají.
Ohledně ročního zúčtování - co by ti vraceli? Pokud nejsi dlouhodobě nemocný a zaměstnavatel ti uplatňuje pravidelně slevy na dani, tak není co vracet. Je nepodstatný, zda ti těch 20 litrů zdaní najednou, nebo v deseti výplatách, odvedeš z nich stejnou částku. Prakticky celkové zdanění dělá asi 300 Kč z každé tisícikoruny.
Myslím, že zbytečně panikaříš.

Ohledně hypotéky - když žádáš o hypotéku a rozhodí tě jednorázový příjem nějakých 14 tisíc čistýho, tak to vypadá, jako bys to měl vcelku natěsno. To pak budeš mít vcelku bobky, až přijde nějaká ta menší ekonomická krize. Jedna věc je hypotéku získat, druhá udržet. Alespoň prvních 10 let, potom už je předpoklad, že příjmy žadatele se zvýší a výše splátky zůstane +/- stejná. Nejhorší, co můžeš udělat, je hrát na banku finanční divadlo, protože do průseru dostaneš především sebe, ne banku.

Natěsno to mít nebudu, protože podmínky bank jsou z důvodu pokusu ovlivnit trh ze strany ČNB mnohem přísnější než ekonomická realita a nelze zohlednit ani budoucí příjem z pronájmu kupované nemovitosti, což moje příjmy navíc podstatně zvýší. Tudíž mě nepoučuj o finanční gramotnosti a vůbec bych poprosil odpověďi jen na položenou otázku a ne trolling na téma co by, kdyby a že jsem takový nebo makový. Vím proč se ptám a na co.

Ne, já mám hypotéku v pohodě.
Obávám se však, že zpětně už stejně nic nezměníš, zaměstnavatel už ti to řekl. Jak to chceš dělat? Změnit výplatní pásky? Změnit to, co ti došlo v minulosti na účet? To je hodně naivní. To už je jednodušší zajít do banky a pěkně si s nima promluvit, že tvůj příjem je ve skutečnosti vyšší, vinou zaměstnavatele. Jsou tam jen lidi, dá se s nima mluvit, je to jednodušší, než zkoušet nějaký fígle, který stejně nejdou.

Obávám se však, že zpětně už stejně nic nezměníš, zaměstnavatel už ti to řekl.

Zaměstnavatel si nechce přidělávat práci. To ještě neznamená, že k tomu nejde přinutit.

Změnit výplatní pásky? Ano, opravit.
Změnit to, co ti došlo v minulosti na účet? Ne, doplatit. A to neprodleně, protože je to již po splatnosti.

Stejně s tím myslím víc nenaděláš.Vyzvi písemně zaměstnavatele,aby dopočítal a doplatil rozdíl ve mzdě.On Ti stejně odpoví,že to bude vyrovnáno při příští výplatě.A jsi tak zase na začátku.Můžeš ho dát jedině k soudu,ale za pár let,než se k tomu dostanou,bude vše dávno vyrovnáno a tak to soud zamítne.A jestli myslíš,že firma bude stornovat nějaké údaje v bance a dávat tam jiné,tak to dost dobře nejde.A taky asi nebude honem posílat nějaký doplatek s velkou tučnou poznámkou pro banku:Pozor,toto je doplatek mzdy a ne něco jiného,tak to koukejte započítat k těm minulým částkám !!!
Uvědom si,že i když někdy něco chceš,tak že to jde nebo že se někdo přetrhne to nějak zkoušet.Jestli jsi ve firmě nějaký velký šéf nebo naprosto nepostradatelný a jedinečný zaměstnanec,možná ho k tomu přinutit můžeš.Jinak se na to vykašlou,protože postupují podle platných směrnic a zákonů.

Opravu ti udělají na příští výplatnici - přidají nějakou kolonku, třeba "doplatek mezd za období od do" a tam ti to vrazí. Zpětně ti to nikdo dělat nebude, protože tvoje prachy ti firma dá, nemá v plánu je zadržovat, takže nějaká žaloba by byla pasé ještě dřív, než by se začala projednávat. Že to chceš na hypo, je tvůj zájem, zaměstnavateli to může být u dvou půlek a ta práce účetní, co by to opravovala, taky něco stojí. Navíc by pak byl rozpor v tom, co by ti udělali opravený výplatní pásky a co ti ve skutečnosti posílali na účet, což zpětně opravit nepůjde. Opravený výplatní pásky by ti byly stejně k ničemu, protože banka stejně posuzuje to, co se ti vyskytuje a pohybuje na účtě. Mávat novýma výplatnicema na banku nezapůsobí, pohyb na účtě je více vypovídající, než nějaký papírky, který by nebylo až tak těžký zfalšovat.

Výdajový pokladní doklad snad také funguje, teda pokud má vůbec zaměstnavatel pokladnu. Ale jinak bance to opravdu může být šumák, jestli přichází výplata 15.000 nebo 45.000 - banka má sloužit klientovi, né naopak. Navíc i kdyby to banka nějak vyhodnocovala (což asi dělá) těžko může vědět, jestli těch 20 tisíc navíc jsou prémie nebo proplacení nějakých závazků (nákupy provedené zaměstnancem, cestovní náhrady) nebo třeba dorovnání předchozí mzdy.

Kdyby byly toky peněz do banky v pořádku, stačilo by to bance bez dalšího potvrzování, alespoň to takto má uvedeno na webu. Takto, když to přijde jindy než mělo, budu muset jít k zaměstnavateli pro potvrzení příjmů. A alespoň v něm to potřebuji mít napsané správně, i když jakékoliv takovéto nesrovnalosti samozřejmě mohou mít vliv na mé hodnocení bankou.

Mne sa na tebe paci ako si si sem prisiel po radu, radu si dostal a napriek tomu ju rozporujes, pretoze ty si myslis nieco ine. Proste majster zemegule.
Takze esre raz a naposledy....spatne sa vyplata urobit neda, ani uctovne a dokonca ani fyzicky (stroj casu nemame).
Banka pri hypoteke skuma bonitu klienta roznymi sposobmi, takze to aku si mal vyplatu za poslednych par mesiacov spatne je len malicka cast z vypoctoveho vzorca pre bonitu a naozaj ta nemusi trapit, ze tie peniaze dostanes v dalsich vyplatach.
A kedze dan je rovna to ta trapit tiez nemusi, pretoze celkova rocna vyplata bude zdanena rovnakou ciastkou bez ohladu na vysku vyplacania.
Znacim vyriesene.

Podívejte se, uznávám, že původní dotaz nebyl úplně přesný, ale dostatečně jsem jej zde upřesnil později, tj. že chci zejména opravit výplatní pásky a doplatit mzdu (která je po splatnosti) neprodleně. To samozřejmě lze a mám to již potvrzené odjinud (věc jsem konzultoval s právníkem a inspektorátem práce). Tady bych se odpovědi k věci nedočkal, místo toho urážky ohledně finanční gramotnosti apod. (takže např. člověk, který nesledoval daňovou legislativu v ČR, protože žil v zahraničí nebo prostě proto, že má úplně jiné mnohem důležitější starosti, je hned finančně negramotný) takže ano, můžete dát vyřešené. Vyřešil jsem si sám.

Sice vyřešené, ale dovolím si poznámu..

Pokud by se to stalo mně, že bych nějakou chybou zaměstnanci spočítal něco špatně, po jeho upozornění či po vlastním zjištění nemám problém mzdu přepočítat (a případně doplatiti socko/zdravko) a zaměstnanci mzdu doplatit. A klidně bych mu napsal, pokud by to potřeboval, nějakou vysvětlivku pro banku, klidně s kontaktem na sebe. Pokud by byla chyba na mé straně, prostě bych se ji snažil co nejlépe napravit tak, aby zaměstnanec neměl kvůli ní problém.

Je mi jasné, že tohle může být složité ve firmách s "velkým mzdovým systémem". Já si komplet mzdy naprogramoval sám, mohu si snadno upravit vše, co potřebuji. Ale i ve velké firmě by mělo být možno dosáhnout toho, aby mzdovka mzdu přepočítala (třeba "nanečisto", s tím, že bude doplaceno příští měsíc) a zaměstnanci vystavila nějaké vysvětlující potvrzení pro banku.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru