Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zjištění spotřeby energií za vodu a topení. Nájem pod vydřiduchem.

Dobrý den, bydlím v pronájmu v praze. Nájemce nám tvrdí že budeme mít nedoplatek za vodu a topení.
Jak zjistím kolik jsme spotřebovali za vodu a topení měsíčně za období co tu bydlíme ? Dá se nějak zjistit kolik jsme měli celkovou spotřebu a kolik přesně jsme měli platit atd ?
Údajně má nějaké roční zúčtování a manželka nájemce (velice příjemná žena.... sarkasmus) nám na rovinu řekla že ať nepočítáme s nějakými přeplatky atd. Strašně nám tvrdili že nám nemůžou dát vyučtování měsíční za vodu a topení.
Ono ptám se už jen z důvodu že naši nájemci jsou lidé s kterými po schůzce ohledně vody a bytu nadělali takový tiatr že jsem si připadal že lemplovatější nadutější a neochotnější lidé už neexistují.

Pozn. Bohužel mám jen prvotní stavy co se zapisovali při nastěhování. A měnili se měřáky na topeních před snad dvěma měsíci.
Pozn. Nevím jak počítal nájemce vodu a topení ale nechápu proč mi říkal že máme spotřebu 18 kubíků když jsem totiž sečetl tento měsíc spotřebu vody studené a teplé a dělalo to 15-16 kubíků.

Mám v tom už takový bordel že se musím na někoho obrátit.

Práce. Bydlíme v bytě tři kamarádi (chybí jen jerry) a je to můj první pronájem. Nevěděl jsem ještě co si mám hlídat atd. Takže jsem nic neřešil. Ale po posledních schůzkách kdy jsme dokonce podepsali výpověď k poslednímu srpnu tak jsem si začal počítat některé výdaje a poslouchat výhružky o nedoplatcích atd.

Elektřina a plyn jsou v pořádku. Ty jsem měl na sebe. Dokonce byli nějaké přeplatky.
Ale vodu a topení a služby si hlídá sám nájemce. A nechce mě pustit do informací ohledně toho kolik měsíčně platí. Jelikož se tu dělá roční zůčtování a k 1.9. se sem stěhuje jeho dcera, tak vůbec nevím jak vypočítají kolik příjde nedoplatek nebo přeplatek za vodu a topení. A nevím kde to mám zjistit jinak než se ho přímo zeptat. Zkusil jsem to párkrát ale na rovinu je to dutý člověk a nedá se s ním jednat (mimo to že si sem vždy přivede manželku a přes tu se nedá prostě mluvit, skáče do řeči a pindá a odskakují oba od tématu a nedávají žádné pořádné informace.

Za nájem 3+1 platíme zhrubá 17 tisíc (nájem moc neřeším) . a 4 tisíce služby (voda topení výtah atd atd) ... Elektřina, plyn a internet dohromady vydají na 1600 (s tím není žádný problém)
Ovšem nějak se ty částky za služby měnili a jednou jsme platili 5 tisíc jednou 6 tisíc ted zas 4 tisíce.
A já se chci vzpamatovat a začít si dávat pozor na všechno a v lepším případě ještě zjistit jak to s náma vlastně je a kolik vlastně platit jsme měli, musíme a budeme.

Ps: ty stavy měřáků zjistím kde ?
dostal jsem kontakt na nějaké družstvo. Tam mi řeknou kolik vlastně za co platím měsíčně a kolik mi může účtovat můj nájemce a jaké byli stavy ?

My máme byty v osobním vlastnictví, ale vyúčtování nám dělá "družstvo". Možná je to i váš případ :
- každý rok v prosinci je nám doručen rozpis měsíčních záloh na služby na konkrétní byt, který platí vždy od 1. ledna následujícího roku.
V tomto rozpisu jsou uvedeny konkrétní služby a částky (zálohy) za ně - teplo, teplá voda, studená voda, stočné, záloha na teplou vodu na topení, výtah, společná anténa, úklid ... ;

- odečty nám provádějí na začátku prosince (my máme odečty vždy k 30.11. daného roku). Ale každá část města má odečty k jinému dni/měsíci. Vodu (teplou a studenou) si můžete odečíst přímo na vodoměru ve stoupačkách, teplo/topení přímo z měřidla na radiátoru;

- asi za 2 měsíce přijde Vyúčtování zálohových plateb za rok, ve kterém je uveden detailní rozpis
- vody - teplá a studená (č. vodoměru, počáteční stav, odečet, spotřeba)
- vytápění - odečet, koeficient, počet SPJ
- detailní rozúčtování nákladů za byt - základní složka + spotřební složka; ty jsou zase uvedeny detailněji
- úklid
- elektrická energie - společné osvětlení ...
Ve Vyúčtování jsou uvedeny i přeplatky a nedoplatky.

Jenom připomenu, že od minulého roku se měnily podmínky pro výpočet spotřeby tepla/topení. Proto jste možná platili větší zálohy (kdo topil málo, platil jako by topil víc).

Snad vám to trochu pomůže.

Domnívám se, že jelikož nejste vlastník bytové jednotky, tak do těchto listin vám nedovolí nahlédnout.

Ale mohl byste se tam dozvědět ceny za m3 za vodu (teplá/studená), stočné, teplá voda pro topení, společná anténa, úklid, výtah ...

Pokud ve smlouvě máte uvedeny stavy vodoměrů a radiátorů, dá se vše dopočítat. Při výměně vodoměru (pokud je zcela nový) je počáteční stav max. 1m3. Pokud jste dostali použitý vodoměr, zase není nic ztraceno - někde jste psal, že máte spotřebu 13m3 (?). Vydělte spotřebu počtem měsíců, za které jste si jistý, že jste je "natočili, udělejte průměr, vynásobte počtem měsíců bydlení, vynásobte cenou za 1m3 a je to.

S topením to není tak jednoduché.

Ještě byste měl zahrnout částky za "ostatní" (anténa, úklid, osvětlení, výtah).

Udělejte si pro sebe předběžnou kalkulaci bez "ostatní"a zkuste, co vám na to majitel řekne. Pokud se bude ošívat, jako že bude, tak ať vám doloží podklady, ze kterých čerpal on. Trvejte co nejdéle na svém.

Konečné vyúčtování za byt bych od něj požadovala písemně s detailním rozpisem "co, kolik, za kolik, celkem".

P.S. Ještě mě napadlo - pokud máte dobré sousedské vztahy, mohl by vám dát k nahlédnutí vyúčtování včetně údajů z rozpisu z mé první odpovědi některý ze sousedů (pokud možno stejná velikost bytu).

Toto je další důvod, proč se má člověk o podobné věci zajímat, přestože o nich doposud nic nevěděl,
nemusel se o ně zatím starat. Příistup »hlavně, abych nemusel nic řešit« se může dost prodražit.
___

Já většinou radím osobní jednání se zápisem, který na závěr setkání podepíší obě strany.
To by zde vzhledem k přístupu majitele nejspíš neprošlo. Takže pouze písemně!!
_______

Vám jako nájemníkům není nic do toho, kolik měsíčně platí majitel, to je pouze jeho věc.
Vy potřebujete vědět výslednou částku za služby, od toho odečíst počet měsíců × 4, 5 nebo 6 tisíc
(přesně propočíst podle toho, jakou částku jste za který měsíc zaplatili) a doplatit případný rozdíl.
Pokud naopak vznikne přeplatek, musí Vám jej majitel vyplatit.

Pokud jste majiteli zaplatili např. 10 × 4.000, 1 × 5.000 a 1 × 6.000 Kč, zaplatili jste na zálohách celkem
51.000 Kč za rok. (Podle mne to je vzhledem k tomu, že jste elektřinu a plyn měli na sebe, dost.)
K tomu potřebujete už jenom vyúčtování od správce (družstva). Nestačí, aby Vám majitel napsal, kolik
činila celková spotřeba vody a tepla, spotřebu Vám musí řádně doložit.

Vůbec Vás nemusí zajímat, jak vysoké zálohy majitel platil. Jestli platil nízké zálohy, je to jeho chyba a nedoplatek
musí uhradit sám. Vás se bude týkat jenom rozdíl mezi účtovanou spotřebou a tím, co jste na zálohách zaplatili Vy.

Dejme tomu, že od správce/družstva přijde konečná částka 49.500 Kč.
Vy jste zaplatili 51.000, přeplatek 1.500 Kč Vám musí majitel vyplatit do dvou měsíců od předložení vyúčtování.

Pokud majitel platil na zálohách jenom 3.000 Kč měsíčně, zaplatil za rok 36.000 Kč. V takovém případě mu vznikl
nedoplatek 13.500 Kč. To je jeho nedoplatek, nikoliv Váš. Vy jste zaplatili 51.000, majitel Vám musí 1.500 Kč vrátit.
A nedoplatek musí uhradit sám, nesmí jej požadovat po Vás.
_______

Vyzvěte majitele písemně k předložení písemného vyúčtování služeb spojených s nájmem bytu
→ vodné, stočné, teplo, výtah, elektřina ve společných prostorách, úklid domu apod.

Majitel je povinen jednou ročně tyto služby vyúčtovat → do 4 měsíců po skončení zúčtovacího období.
Tzn., že do konce dubna měli všichni majitelé (nájemníci) jednotek obdržet písemné vyúčtování.
Do dalších dvou měsíců byste pak měli obdržet případný přeplatek.

V případě, že Vám byt pronajímá majitel, který musí čekat do konce dubna, bych mu 1–2 měsíc/e přidala.
_________

Spotřeba vody bude o trochu vyšší než ukazují vodoměry, k Vaší spotřebě se přičte rozpočtená spotřeba »za dům«.
Dejte si ale pozor, aby majitel ve vyúčtování správně uvedl počáteční stav ke dni nastěhování
(aby po Vás nechtěl částku za celý rok v případě, že jste v bytě bydleli jenom několik měsíců).
Totéž platí pro teplo, výtah a elektřinu ve společných prostorách.

Ohlídejte si správnost vyúčtování, v případě chybného vyúčtování trvejte na vystavení nového bezchybného.
(Neakceptovala bych přeškrtnutí původních chybných stavů nebo částek a dopsání správných.)
Zejména si ohlídejte, aby Vám majitel nenaúčtoval např. topení za více měsíců, vodu od posledního ročního
vyúčtování apod. (poznáte podle počátečních a konečných stavů měřidel uvedených ve vyúčtování).
Trvejte na přiložení čitelné (!) kopie ročního vyúčtování služeb od správce domu (bez dokladu nic nehraďte).

Neřešte nic ústně, pouze písemně a trvejte na písemných odpovědích.
Nehraďte nic na základě ústní výzvy nebo na základě vyúčtování bez řádného podkladu!

Případné hovory si nahrávejte, abyste v případě potřeby měli nějaký důkaz.