Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem OT: další EET debaty v parlamentu

Poslouchám a jen kroutím hlavou, co za nesmysly z většiny řečníků leze. Ministryně financí musí mít zlaté nervy, aby to v klidu poslouchala, aby nemusela imrvére vyskakovat.

Demagogie, naprosto nesmyslná argumentace a troufám si napsat i lži ze strany odpůrců EET. Jmenovat nebudu.

až babiše zruší, tak zruší i EET , takovýhle ekonomický fašismus odporuje svobodě podnikání. To co leze ze schilellrové, janečka a babiše je k neuvěření, ale lidi jim to žerou. Holt udavačství zabírá v každé době, ale lidi neví, že to jsou jen utrácený prachy za štvavou kampaň a sem tam někdo vyhraje auto z peněz občanů. Navíc ten systém byl neskutečně drahý a "kšeft" byl nastaven tak, aby i samotný provoz byl předražený.
Sranda bude, až se zruší EET a podnikatelé, kteří museli nakoupit fašistický šmírovací systeém se budou ptát, kdo jim vrátí peníze za ty předražený kalkulačky vrátí,ale odpověď bude sorry jako

nutí si člověka, co si chce vydělat na živobití, bonzovat své tržby, do toho nikomu nic není natož stáru. Navíc si musí plýtvat papírem na podělan účtenky, a věnovat se byrokracii, aby ho mohl finanční gestapo šmírovat. . Navíc pod jeho hlavičkou prošlo spusta fašistických zákonů od kontrolního hlášení po EET až po možnost zakleknutí (pokud nějaký článek z dodavatele bude podezřelý z podvodů), kleknout i na další
spousta případů firem, na které fašistická finanční údekra zaklekla

navíc se Babiš dopustil spousty zločinů
-agent STB
-čachry čepro
-čachry s přimícháváním biopaliv
-čachry s řepkou
- podvod s čapím hnizdem
podvod sdSluhoPissy

Tady se bohužel musím předřečníka zastat. Nejde o to kdo zavedl korunové dlouhopisy, ale s jakým cílem a jak měly být použity. Je to stejné, jako když ti finančák kontroluje to, zda tvé náklady lze považovat za daňově uznatelné - a jistě budeš souhlasit, že to není tak jednoduché prosadit jakýkoli nákup do nákladů.

U Babiše se korunové dluhopisy (dále K.D.) použily v jiném režimu, než byly zamýšleny - ne s cílem získat finance pro provoz společnosti, ale právě opačně, ze společnosti ty peníze dostat bez zdanění ven. A jestliže má finanční správa stejný metr na všechny (malé i velké), nemůže nechat být tak flagrantní případ, ve kterém bylo jasně vidět, že Babiš neměl na K.D. volné prostředky, neměl důvod svou firmu financovat (byla v zisku), a tudíž šlo PROKAZATELNĚ o zcela fiktivní operaci.

Kalousek není můj oblíbenec, ale jeho K.D. smysl mají - jen ale ne pro miliardáře, kteří hledají cestu, jak neplatit daně.

P.S.: pro ostatní (u tebe jsem si jist, že víš, k čemu původně K.D. sloužily): https://www.kurzy.cz/zpravy/425511-korunove-dluhopisy--co-to-je/

Korunové dluhopisy byly "vynalezeny" proto, aby se využila díra v zákoně a nemusela se platit daň z výnosů/úroků.

Díra v zákoně obecně vznikne
- nekvalitní přípravou zákona
- zásahy poslanců, kteří nevědí co činí
- úmyslně, aby hoši, co spolu mluví, ji následně mohli využít.
Vyber si ;-)

Občas díry v zákoně může využít i (s)prostý lid; nějaké takové dírky v historii českých zákonů znám…

já osobně Babiše rád nemám, je to křivý člověk, ale EET je věc, se kterou souhlasím, byť mi taky dělala/dělá jisté technické obtíže. To podstatné ale je, že se tím umenšuje neplacení daní (jak z příjmu, tak DPH), což přispívá k narovnání podnikatelského prostředí a ti, co podvádějí, to mají zase trochu těžší.

Provoz mě osobně nestojí ani korunu, je na vás, jaký systém jste si pořídil, zda "online", kde platíte "výpalné" provozovateli (zato to máte s plnou podporou), nebo "offline", kde je jen jednorázový náklad a údržbu si už zvládnete dělat sám.

narovnání podnikatelského prostředí

Podnikatelské prostředí se narovnává - z dědin mizí jeden obchůdek za druhým. Majitelku takového obchůdku s minimální marží (často důchodkyni) zavádění duplicitní evidence přece postihne více než obchodní řetězec, nemluvě o trhovcích ...
Tomuhle žvástu o narovnání podnikatelského určitě nevěří ani dokonalý protikorupční soudruh. Ve skutečnosti je rád, že se odvede pozornost od skutečných miliardových daňových úniků, daňových rájů, korunových dluhopisů ...
Budeš muset zplodit milión květinářek, aby ty schodky aspoň ve zlomku dohnaly.

Už občas probleskne návrh, že by se měly obchůdky na malých vesnicích dotovat. Pak nadejde chvíle, aby se na Twitteru a Facebooku objevilo: "Ahoj lidi, tak jsem se rozhodl s tou naší vesnicí něco udělat... "

Dotované obchody Agrofertu nebudou mít s EET ani žádnou jinou buzerací sebemenší potíže.

Ty obchůdky zmizely už před mnoha lety, protože všichni jezdí nakupovat do levnějších super-hyper. Na dědinách zůstaly z potravin jen Jednoty (Coop) a nově večerky Vietnamců.

Nejsem znalec poměrů na spoustě vesnic, ale v těch co znám, je to prostě tak. Vlastně jednoho obchodníčka, který to zabalil (asi před 2-3 roky) znám. Pár roků do důchodu, možnost to za báječnou cenu prodat právě Vietnamcům, tak neváhal a šel do předčasného. Navíc tržby mu vytrvale klesaly (právě kvůli růstu počtu lidí, kteří nakupují ve velkém jinde); i nominálně! šel asi na třetinu tržeb, kterou měl třeba před 15 lety..

Ty obchůdky zmizely už před mnoha lety

Lež.
Ano, mizely postupně. Ale třeba ve Vnorovech zavřely minulý rok tři.

protože všichni jezdí nakupovat do levnějších super-hyper

I babička na dědině, která nikoho nemá? I někdo, kdo nemá auto?

Inu, když se kácí les ...
Jsi také můj bližní, takže nepřeji ani Tobě, aby ses stal třískou. Bohužel se to postupem času dost stává. Příklady z historie snad nemusím uvádět.

To nie je loz, mozem to potvrdit. Male obchodiky naozaj mizli uz pred zavedenim povinnych registracnych pokladnic aj u nas, takze argumentovat, ze za to moze EET je blbost.
Je to o pohodlnosti ludi. Aj ja som mal asi 150m od domu v rodinnom dome male potraviny, ale kedze pre moju zenu boli "drahe" tak nakupovala pravidelne v meste v hypermarketoch a do maleho obchodiku chodila len niekedy.
Minuly rok to suseda zavrela, ochorel jej manzel, je dochodkyna a trzby stale klesali. Neoplatilo sa jej to.
Rovnaky scenar som zazil par rokov predtym na cinziaku, suseda mala pred cinziakom maly stanok/budku. Rok po nasom odstahovani to zavrela, dovod neudrzatelny ekonomicky vyvoj (hlavne blizko COOP Jednota).
U rodicov to iste, dva cinziaky vedla male potraviny, fungujuce roky a dnes uz zavrete, pretoze v okruhu 300m je Tesco, Billa a Lidl.
Podotykam, ze cele tie roky sa tie potraviny aj tak drzali na hladine len preto, ze ked tam prisiel nakupovat znamy clovek tak sa proste predany tovar nezauctoval=danovy unik.

Můžeš mi říci, proč paušálně nekonkrétně obviňuješ celou řadu poctivých lidí z trestného činu?
(Naši nejvyšší ústavní činitelé tak sice neustále činí, ale to přece nejsou příklady hodné následování.)
Do těch obchůdků jsem chodil i já.
Jsem tedy podle Tebe zloděj? Jsou jejich majitelky zlodějky? Přijeď k nám, půjdeme je navštívit.

Pro úplnost:
EET jsem implementoval jednou do účetnictví e-shopu, jednou programoval v PHP zbytečnou evidenci plateb kartou pro e-shop a jednou kompletně programoval pro informační systém v jazyce Intersystems Caché, který je nasazen v pěti firmách s řadou zaměstnanců.
Vše řádně vyfakturováno.

OK, já ti zase povím pár historek ze svého okolí: Znám min. 3 firmy, které se "znova narodily" - majitelé prostě s EET a KH přešli buď na SRO, nebo staré SRO zrušili a založili nové. Proč, to je celkem jasné...

A jaké z toho plyne poučení? No přece takové, že kdyby někteří nepodváděli, nepotřebovali bychom EET a kontrolní hlášení.

Už jsem se o tom bavili. V mnoha případech žádnou fakturu nepotřebuješ.

Práce/služby či prodej bez dokladu (a tedy bez DPH nebo prostě jen levněji) je naprosto běžné. Budeš reklamovat pedikůru, dovoz fůry písku, stříhání vinohradu, vymalování kuchyně, přeinstalování Windowsů, 10 piv v krčmě? Pokud dodavatele znáš a máš s ním dobré zkušenosti?

Podnikám na plný úvazek od jara 1990. Ve svém podnikání nemůžu někomu nevystavit doklad, protože mou práci má na stole přímo finanční úřad.

Asi žijeme každý jinde, prodej zboží a hlavně služeb "bez papíru" registruji všude dnes a denně. Ne, v super-hyper, ne když budu kupovat pračku na e-shopu, ne když si budu kupovat v Čedoku zájezd k rybníku.

Když si necháš od místního fekálníka třeba vytáhnout septik, budeš po něm požadovat fakturu s DPH? Abys měl záruční list a zaplatil místo 700 třeba 1000? Když ti prodám krocana a dvě bedny meruněk, budeš chtít daňový doklad kvůli záruce? Když budeš chtít, abych ti přeložil dopis z ruštiny? Když budeš vyměňovat tašky na střeše a zavoláš si dva helfry, aby ti je podávali, také se budeš bít za to, abys jim s dokladem zaplatil víc? No to určitě.

Takových příkladů ti vyjmenuji nepočítaně.

Kto koho obvinuje? Ja konstatujem stav veci. Ty tam nevidis ten rozdiel?
Uplne bezne sa stavalo, ze som prisiel kupit nieco na ranajky a uplne bezne sa pri mojom nakupe netlacil blocek. Pretoze suseda vedela, ze ho nepotrebujem a kedze ma poznala tak si to mohla dovolit.
To iste sa mi stavalo aj ked som byval na cinziaku.
Ci mi to vadi? Nie pri tychto obchodikoch nie, poznal som tych ludi a viem ako tazko odolavali v konkurencnom prostredi.
Ci mi to vadi inde? Ano vadi mi to ak mi v beznom obchode ponukne mne cudzi predavac moznost predaja bez bloku, pretoze ja taketo veci nerobim a dane platim poctivo (aby ich dementi hore nasledne rozkradli).

Není to lež, je to prostě tak, že český zákazník si nechá pro groš koleno vrtat.

A chudák babička, co nemá auto, je bita za to, že sama ten místní kvelb neuživí. Je to smutné, ale ekonomika velikosti funguje. Když měsíčně budeš mít obrat půl milionu, můžeš mít malé marže, takže budeš levný. Jakmile ti přestanou chodit zákazníci, sníží se ti obrat, ale fixní náklady zůstanou (mzdy, nájmy, energie, zisk). Ve výsledku budeš muset omezit sortiment a zdražit, což ti odvede další zákazníky. A nakonec to zavřeš (ti šikovní to pochopí včas a skončí bez dluhů).

Kolem roku 2000 takto chcípla sámoška u nás v ulici.

Takze ak ti ja dam priklady, ze skrachovalo 10 obchodov uz predtym a ty, ze jeden skrachoval teraz lebo EET tak plati tvoje tvrdenie a moje si tym padom vyvratil? To je divna logika nemyslis?
Nikto netvrdi, ze nikto po zavedeni EET nekrachol, nicmenej dovolim si tvrdit, ze keby ten clovek podnika poctivo aj bez EET krachne skor, ci neskor.
Ako som pisal vyssie obchadzanie danovych povinnosti len predlzovalo agoniu malych potravinarskych obchodov, ale skoncili by tak ci tak.

No budiž.

Nebudu slovíčkařit a změním tedy (řečnickou zkratku) "všichni" na "skoro všichni" nebo "velká část lidí" nebo "významné procento kupujících". Spokojen?

Já těch vesnických maloobchůdků účtoval snad 15, v několika obcích. Krám zavřeli úplně všichni, všech 100% podnikatelů (odliv zákazníků, pokles tržeb), dávno předtím, než se o EET začalo mluvit (kromě toho jednoho případu, který jsem již uváděl). Zavírání započalo s růstem počtu super-hyper; ve dvou blízkých okresních městech (10 a 17 km) s výborným dopravním spojením je jich víc jak 10.

Ještě před nástupem super-hyper spousta lidí (kdo měl nějaké IČO) jezdila nakupovat do velkoobchodů (Makro, případně lokální velkoobchody) - ale fakticky ne jako podnikatelé, ale výhradně pro svou osobní potřebu. Tam jezdili nakupovat i ti majitelé malých obchůdků; když tam takový jel a potkal tam několik spoluobčanů, jistě mu to na chuti podnikat nepřidalo (bylo mu jasné, že takoví k němu nakupovat nepůjdou - ba co víc, že rozhlásí, "jak moc na svých zákaznících vydělává"). My měli takový velkoobchod přímo na cestě do města, kam jsme minimálně jednou týdně museli, takže jsme vždy podle seznamu nakoupili pro celou rodinu. A v místních odchodech pak už všichni kupovali maximálně ty rohlíky a chleba.. Pro úplnost se sluší dodat, že i ten velkoobchod už zkrachoval, protože nevydržel konkurenci běžných super-hyper, kde je ve slevách všechno ještě levnější.

Celá slavná EET, stejně jako spousta dalších věcí v tomhle státě, má sice rozumný základ a myšlenku, ale to provedení stojí prostě za ho**o.
Já jsem proti ze dvou důvodů - jednak to, jakým způsobem bylo (a je) zaváděno, a za druhé to trošku odvádí pozornost společnosti od velkých podvodů upozorňováním na možnost páchání těch malých. Nebo mě někdo přesvědčí, že jako provozovatel sámošky na vesnici jsem větší podvodník, když mám platby v hotovosti, než konglomerát firem, sestavený za účelem "optimalizace zisku", účtující bezhotovostně? Z mého pohledu je to prostě jen kouřová clona, za kterou někdo chce/potřebuje schovat mnohem větší špinavosti.

1. má zkušenost ze zavádění EET je naopak příjemně pozitivní - vše fungovalo na první dobrou, mohl jsem si vybrat řešení vhodné a na míru mých potřeb a bylo to v podstatě zadarmo.
2. "konglomerát firem" musí coby plátce DPH uvádět kontrolní hlášení (já jako plátce DPH ale taky), a to je fakt o dost hustější gameska, kde je na rozdíl od EET vidět kdo s kým a za kolik obchoduje. A tohle kupodivu nikoho nezajímá. :-)

Můj osobní pohled: tzv. "optiomalizace" je IMHO OK, pokud se "vejde" do zákonného rámce. Optimalizovat může úplně každý, včetně tebe (viz. penzijní a životní (při)pojištění). Druhá věc jsou podvody. A tam by měl stát konat a je fakt blbé, že nejvíc šlapou po těch malých a na velké si netroufnou.

o dost hustější gameska, kde je na rozdíl od EET vidět kdo s kým a za kolik obchoduje.

To je pravda. Na druhé straně, tyhle informace ani náhodou nemají na FÚ. Ty se scházejí v CML/bunkru v Pardubicích, kde pár desítek lidí s prověrkou dohlíží na automatické párování vstupů a výstupů. Pokud se něco nesejde a má to nějaké znaky (podrobnosti netuším), vygeneruje se informace pro příslušné FÚ obou subjektů a ti pak dostanou žádost o vysvětlivku (někdo se může překlepnout, někdo zapomene fakturu uvést.. už jsem několik takových případů řešil), jak to tedy je. Chybující vyhotoví následné KH (případně dodatečné přiznání k DPH) a je to vyřízeno.

Moc nevěřím, že by bylo možné, aby tam naběhl Babiš, ministryně, Janeček či kdo a nechali si vyjet nějaké výstupy, které by se jim tak nějak podnikatelsky hodily. Takže ano, ta spárovaná data existují, ale nejsou asi reálně komukoliv mimo CML přístupná.

----
Představ si ten řev, až některým podnikatelům dojde, že se KH dá kontrolovat "z té druhé strany", třeba dva roky zpátky :-* Raději ani nebudu rozepisovat podrobnosti, páč by někomu mohla prasknout cévka.

Teoreticky(!) ne, protože součásti systému KH je bonzování pořízení zboží a služeb z EU a součástí souhrnného hlášení (k DPH) zase bonzování prodeje zboží a služeb do EU. Vše včetně DIČ, počtu obchodních případů za období a ceny bez DPH. Podobné systémy (podrobnosti netuším, třeba se ozve fleg se slovenskými zkušenostmi) hlášení fungují v celé EU.

Mělo(?) by se to párovat "někde v Bruselu". Už jsem se setkal s tím, že FÚ po mě chtěl vysvětlivku i v této oblasti, když něco nesedělo (jakože tam mohou být odchylky třeba kvůli kurzovým rozdílům, když nemáme euro. Až bude, mělo by to sedět na cent..

Jasně, že ti, kdo chce šidit, si cestičky najdou. A náš pravdu, v mezinárodním řetězu je to hůře odhalitelné.

Proti těmto únikům funguje relativně dobře režim reverse charge (přenesení daňové povinnosti), tedy účtování mezi plátci BEZ DPH. Jeho zavádění je ale pomalé (u nás i ve vnitro-obchodování např. funguje na stavební práce, šrot atd.) a v jeho prosazování v Bruselu má (podle všeho) Babiš dost odpůrců.

Kdybys ty nebo někdo jiný měl o problematiku hlubší zájem, právě vyšla zajímavá publikace: http://www.sagit.cz/info/karuselove-podvody
(nemám a kupovat nebudu)

Ja som 3 mesacny platca dph, takze pri dph sa odovzdava vykaz kazde 3 mesiace, ale viem, ze akonahle ide nieco mimo SK robi sa vykaz kazdy mesiac a to dokonca aj u neplatcov dph. Pamatam si to preto, ze ked som zabudol "priznat" jednu zahranicnu fakturu a doniesol lju uctovnikovi na druhy mesiac strasne ma zdrbal, ze nam nebude sediet KV a ze bude pokuta a robil nejaky opravny.
Inak u nas bola zavedena perlicka, ked nam skrachoval Doprastav a zrazu sa zistilo, ze prenho robili 1000 malych firiem a zivnostnikov a zistilo sa, ze ti chudaci nedostali zaplatene, ale dph museli odviest statu a tak nas preceda rychlo vymyslel, ze pri stavebnych pracach sa bude dph odvadzat az po zaplateni faktury, co spravilo system pomerne komplikovanym. Neviem v akom stave je to doteraz.
Nicmenej neviem preco system s dph (vratky aj platenie) nie je postaveny na vzajomnom parovani, cize k realnemu odvedeniu/uplatneniu dane by doslo az vtedy, keby oba subjekty boli v systeme a platba by prebehla...cize by sa tym defacto zrusili danove podvody s dphackou a naopak by sa nestalo, ze vystavim fakturu, nedostanem zaplatene a este z toho musim odviest dph.

tak nas preceda rychlo vymyslel, ze pri stavebnych pracach sa bude dph odvadzat az po zaplateni faktury, co spravilo system pomerne komplikovanym.

Toho bych se asi nechtěl dočkat. To by v účetnictví udělalo neuvěřitelný chaos, nechce se mi pořád něco předělávat.

Nicméně u nás je problém s DPH u stavebních prací vyřešen, že mezi plátci se účtují bez DPH. Takže ten výdrb viz tvůj příklad by neměl nastat. Ti malí živnostníci a firmy fakturují té velké bez daně.

navíc aféra s EET způsobila, že prodejci jsou rozděleni:
- jedni jsou připosraní a dávají mi účtenku pokaždé, i když tam kupuji znovu ( a paní nemuže tušit, že já bych nikoho neudal za šetření lesů, peněz a starostí s tiskem účteneku, dokonce podle Pilného je to sprostě podezřelé a podle celníků v pražské tržnici dokonce zločin - někdo si koupil polívku a celníci po něm chtěli vědět, zda se nepodílí n okrádání stádu)
- druzí účtenku nedávají nikdy, protože na tenhle fašistický zákon kašlou, možná by mě zajímalo, jak by reagovali, když bych řekl , že chci účtenku, ale to nikdy neudělám, jednak by to bylo proti svědomí a za druhé by si o mně prodejce myslel, že lpím na účtenkách, jsem bonzák udavač