Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem doplacení hypotéky

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jak je to s doplacením hypotéky? Příklad. půjčím si 1000 000kč na 30 let s fixací na 5 let. Budu splácet třeba 4000 a celkově budu muset zaplatit. 1 440 000kč. Po ukončení fixace budu chtít doplatit hypotéku. Za těch 5 let zaplatím 240 000kč. A ted mám otázku po těch 5 letech budu muset ještě doplatit
1 200 000kč? Nebo se budou nějakým způsobem ty úroky krátit? Díky za odpovědi a omlouvám se nikde jsem to na internetu nedohledal.

Niektore banky (u nas) neumoznuju predcasne splatenie hypoteky, ale napriklad len mimoriadne rocne vklady na urovni 25%, cize hypoteku je clovek schopny splatit do 4 rokov.
Navyse nie kazda banka prepocitava splacanie rovnako. Niekde platis na zaciatku len uroky, niekde mozes splacat od zaciatku urok+istina a tento pomer sa casom dynamicky meni.
Najlepsie je spytat sa pramo svojej banky.

No, ta situace je celkem možná a myslím, že i běžná. V případě průběžného čerpání, pokud nedojde k vyčerpání celé částky nebo neřekneš, mám dost, víc už neužiju (pak se ale musí přepočítat celý hypotéka), platíš jen úroky z vyčerpané částky a nesplácíš jistinu.

Díky moc za odpovědi. Jen stále moc nechápu podle čeho se to dopočítává. Vím, že se na to budu muset zeptat přímo v bance, ale chtěl jsem tomu trochu porozumět. A ještě mě zajímá co si myslíte o pojištění proti neschopnosti splácet? Třeba v tomto článku je v podstatě k ničemu pokud se pojištovna šprajcne. (https://www.mesec.cz/clanky/pojisteni-k-hypotece-maji-hacek-klienti-bank-se-nemohou-branit-kdyz-pojistovna-odmitne-platit/

Každá splátka obsahuje dvě části - úrok a úmor. Úmor je ta část, o kterou se snižuje tvůj dluh. V případě anuitních splátek (nejčastější případ) splácíš stále stejnou částku, ale mění se poměr úroku a úmoru. Úrok se postupně snižuje, úmor logicky naopak.
Např. splátka 4000 může obsahovat 2200 Kč úroků a 1800 Kč úmoru. O těch 1800 Kč se snížil tvůj dluh, takže příští měsíc budou lehce nižší úroky.