Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Bankovní aplikace s rootem

Zdar,

hledám na netu, jak to mají české banky s používáním bankovní aplikace na telefonu s rootem, nebo-li administrátorským přístupem. Jde mi o to, že banky jsou čím dál víc neochotné ověřovat uživatele pomocí SMS na jeho telefonní číslo a na ověřování přihlašování k IB nebo pro platby kartou požadují mobilní bankovní aplikaci.

Velmi špatně ale komunikují, zda taková mobilní aplikace poběží na každém telefonu nebo zda musí zákazník plnit ještě další podmínky. Proto bych v tomto témtau chtěl probrat zkušenosti uživatelů a získat doporučení na banky, kde mobilní aplikace funguje i na rootlých zařízeních nebo zjistit, jaké neobvyklé podmínky si banky pro používání mobilní bankovní aplikace kladou?

Řešení:

Přátelské banky směrem ke zkušeným uživatelům a hightech fanouškům teda zatím jsou: FIO, AirBank, Creditas, Hello Bank a mBank.

Pokud by sem napsal nekdo dalsi, přidám sem i banky, které jsem nezjišťoval: ČSOB, Oberbank, Sberbank, Raiffeisenbank, Unicredit Bank, žádnou další banku pro běžné občany neznám.

Přátelské banky směrem ke zkušeným uživatelům a hightech fanouškům teda zatím jsou: FIO, AirBank, Creditas, Hello Bank a mBank.

Pokud by sem napsal nekdo dalsi, přidám sem i banky, které jsem nezjišťoval: ČSOB, Oberbank, Sberbank, Raiffeisenbank, Unicredit Bank, žádnou další banku pro běžné občany neznám.

To je asi nějaká změna, protože já i manželka jsem zakládali účty (tedy jen spořicí, bez běžného či platební karty) online.
Ale to bylo v 6/2019.

Koukám na web, chtějí, aby sis vybral pobočku (Praha, Brno, Zlín), to jsme tam možná měli taky, ale je to možná jen místo, kde ti "přidělí" osobního bankéře. Zkus si zavolat na 800 678 678 jak to skutečně je, podle mě opravdu nikam jít netřeba.

Raiffeisenbank mi poslala neurčitou odpověď:

Rádi bychom Vás informovali, že naše obě aplikace, jak RB klíč, tak i Mobilní eKonto jsou chráněny tzv. Promon shieldem, který vyhodnocuje možné zranitelnosti na daném zařízení a může se zachovat oběma způsoby, které uvádíte.

V některých případech vyhodnotí riziko jako malé a tak pouze informuje uživatele, ale dovolí mu aplikaci použít. V jiných případech ale může vyhodnotit riziko jako velké a pak není možné se do aplikace ani přihlásit.

Těch parametrů, které Promon shield vyhodnocuje, je mnoho a proto Vám neumíme předem sdělit, zda na Vašem telefonu budete moci naše aplikace používat či nikoli.

Doporučujeme Vám, aby jste si jednu z aplikací stáhnul a zkusil aplikaci otevřít. Tím byste měl poznat, zda ji budete moci na svém zařízení používat či nikoli. Není třeba nic aktivovat ani si zřizovat u nás nějaké produkty.

Ptal jsem se, zda mě budou pouze informovat o možné zranitelnosti na rootlém zařízení nebo zda mě nedovolí aplikaci spustit.

Takže jsem aplikace stáhnul a spustil bez přihlášení, což se povedlo a aplikace mě nijak neblokovaly. Nejspíš si udělám u Raifky účet a uvidím, jestli mi aplikace dovolí se přihlásit a bude to bez problémů. Zatím to teda vypadá, že Raiffeisenbank není zdaleka tak striktní a nepřátelská jako jiné banky (KB, ČSOB, ČS, ...) a na jinak zabezpečeném smartphonu dovoluje používat i root.

Do skupiny Creditas přibyla nová banka:

Maxbanka

Bohužel má tuto podmínku pro bankovní aplikaci:

aplikaci nelze z bezpečnostních důvodů spustit na zařízeních upravených pomocí root nebo jailbreak

Takže bohužel, kdo má rootnutý mobil, tuhle banku může vynechat.

S tím asi nic nenaděláš a spíše si myslím, že než aby tyto banky root začaly podporovat, z nepodpoře se přidají další.
Rizikovost/nebezpečnost rootu vůbec nedokážu posoudit, o telefony jsem se nikdy nijak moc nezajímal a pokud mám v něm bankovní apku, tak vyloženě z donucení, nechtěl bych je, mohl-li bych si vybrat.

Je to jednoduché:

Na počítači máš klasicky ve Windows oprávnění "User", ale můžeš libovolnou aplikaci spustit jako "Administrátor". Jenom to musíš potvrdit.

Na telefonu je to úplně stejné. root = Administrátor a před spuštěním je nutné to potvrdit.

Neexistuje žádný důvod se domnívat, že telefon "s rootem" je nebezpečnější než-li bez rootu.

Trochu jiná situace je s moduly typy Xposed, což se dá přirovnat k knihovnám typu Microsoft Visual C++ Redistributable. Vkládá to svůj kód do systému. Osobně si nemyslím, že to je nebezpečné, ale jsem schopen pochopit Raifku, že to nechce a kdyby to nechtěla Airbank nebo FIO, tak bych Xposed z telefonu dal pryč.
Odmítám se podřídit s rootem. Doufám, že FIO a Airbank nikdy root nebudou řešit, opravdu k tomu není žádný důvod, snad jen marketing, aby se klienti ostatních bank jako cítili bezpečně.