Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Firemní auta v osobním užívání zaměstnanců

Zajímalo by mě, jak finančně funguje, když firma kupuje a dává zaměstnancům auto do osobního užívání. Pamatuji, že cca před 25.lety se to týkalo pouze vrcholového managementu, dnes už je to velmi rozšířené a jsou to auta v ceně od 500 000 Kč až po 2 500 000 Kč. Konkrétně bych chtěl vědět, jaké náklady a daně platí firma a jaké zaměstnanec. Díky za vysvětlení.

Zaměstnanci to každý měsíc zvyšuje příjem ve výši 1 % z pořizovací ceny vozidla. Při ceně auta 500 000 Kč, by tedy zaměstnanec měl platit měsíčně o 1005 Kč vyšší daň a o 550 Kč vyšší pojištění.
A dále by mu měl zaměstnavatel přeúčtovávat pohonné hmoty spotřebované při soukromých jízdách.
Zbytek platí zaměstnavatel.

Měl jsem na mysli celkový tok financí. Auta jsou většinou na operativní leasing, tak by mě zajímalo, jaké jsou náklady na operativní leasing, jak si tyto náklady firma účtuje a proč je pro ni výhodnější dát zaměstnanci auto než mu dát peníze. Samozřejmě jsou pozice, kde zaměstnanec potřebuje auto k výkonu své práce, ale je mnoho pozic, kde zaměstnanec auto používá jen k cestě do práce a domů.

Firma si ty náklady účtuje úplně stejně, jako by to auto zaměstnanci neposkytla. Až na výše zmíněné pohonné hmoty.
Ze by to firma zaměstnanci poskytla jenom na cestu do práce a zpět slyším poprvé, ale u velmi cenných zaměstnanců je to asi možné.
Pokud by zaměstnanci ty penize firma dala do mzdy, muselo by se z nich odvést pojištění a daň a zaměstnanec by reálně dostal zhruba polovinu. K tomu by si tu dopravu musel zajistit sám, takže by to bylo ještě méně.

Jestli to dobře chápu, tak jediná výhoda pro zaměstnance i firmu je, že neplatí zdravotní (4.5+9%) a sociální (6.5+25%) pojištění ze mzdy. Mzdy stejně jako leasing jdou do nákladů firmy.
Pracoval jsem ve firmě, kde bylo cca 250 zaměstnanců, bylo tam cca 60 firemních aut, z toho odhadem 20 aut servisních techniků a obchodních zástupců, zbytek aut měli manažeři (od ředitelů po vedoucí oddělení), kteří seděli v kanceláři.

Tak si to spočítejme (bereme auto za 500 000 Kč s operačním leasingem na 5 let dejme tomu 7 000 Kč měsíčně):

Firma poskytne auto zaměstnanci:
Firma si dá do nákladů 7 000 Kč za operativní leasing. Zaměstnanec si platí pohonné hmoty a na dani pojištění zaplatí navíc cca 1 555 Kč měsíčně.

Zaměstnanec bude jezdit do práce vlastním autem:
Firma u tohoto zaměstnance zvýší mzdové náklady (tzv. superhrubou mzdu) o 7 000 Kč. To odpovídá zhruba cca 5 224 Kč hrubé mzdy a 3 600 Kč čisté mzdy.

Zaměstnanec ze druhého příkladu má tedy čistý příjem o 5 155 Kč vyšší než zaměstnanec z prvního, ale ten první má zase k dispozici auto. A to nejen na cesty do práce, ale i na nákupy, výlety, dovolenou atd. Pokud sám auto před tím neměl a dokáže ho využít, tak je to určitě příjemný benefit, protože za tuhle cenu si nové auto nepořídí.

Pamatuji, že cca před 25.lety se to týkalo pouze vrcholového managementu,

Kecas, pred cca 25 rokmi som zacinal pracovat a takmer vzdy ak si robil obchodneho zastupcu dostal si zaroven k dispozicii aj auto. Aj na osobne ucely samozrejme, kedze centrala bola 200km od teba a ty si mal obchadzat cely kraj.

Konkrétně bych chtěl vědět, jaké náklady a daně platí firma a jaké zaměstnanec.

Firma plati rovnake naklady a dane ako keby jej auto stalo na dvore. Ak je to leasing ta cena leasingu, ak to bola hotovost tak klasicke odpisy.
Co plati zamestnanec je vecou dohody, vacsinou co poznam taketo pripady plati si len palivo, co prevozi mimo oficialnych cest, opravy a sluzobne cesty idu na naklady zamestnavatela.