Jak je to se stravenkami?
Dnes jsem narazil na tenhle článek:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/politika/politika-az-otevrou-hospody.A200409_213248_p_politika_wag
A již dřív byl jako Blog na iDnes.
Co se na těch stránkách může diskutovat až poté když se tam předem zaregistruji a prozradím na sebe snad i číslo bot a PIN ke své platební kartě mi to za to nestojí.
Ale vrtá mi to hlavou. Já jsem od zaměstnavatele žádné stravenky nikdy nedostával, dokud jsme měli závodní jídelnu, chodil jsem na obědy tam a když nám ji zrušili, tak jsme si nechávali vozit do firmy obědy od rozvážkových firem.
Jaké výhody má pro zaměstnavatele dávat zaměstnancům stravenky (tedy pokud je dávají) místo aby zaměstnancům dávali stovku denně k výplatě? Jde to z jiného konta a je to výhodnější?
Stovka hrubého znamená pro zaměstnavatele vydat 134 korun, že kterých pak zaměstnanec dostane cca 69 čistého.
Oni nedají celou stovku, na ty stravenky si dost často zaměstnanec přispívá, bývá to okolo 40 - 45 %, už nevím přesně. A pak si to můžou dát do nákladů a snížit daně, což by u peněz do výplaty zaměstnance nešlo.
Co to? Výplaty samozřejmě jdou do nákladů a snižují daňový základ.
Tak proč tedy jsou stravenky? Zdaněný vs. nezdaněný prachy pro zaměstnance (z hlediska zaměstnance)?
Ze stravenek se neodvádí pojištění ani daň. Zaměstnavatel sice zaplatí pár procent stravenkové společnosti, ale pořád většinu toho co zaplatí, taky zaměstnanec dostane. Neznám přesný smlouvy, ale určitě se to bude blížit 95 %.
Pokud jim stejnou částku dá do mzdy, k zaměstnanci se dostane necelých 52 %.
Dík za upřesnění. Já věděl, že v tom jsou zamíchaný daně, ale nevěděl jsem přesně jak. Ve vládě se to vloni řešilo, že by mohli dávat zaměstnancům peníze přímo do výplaty a stravenkový firmy by ostrouhaly. Velkých fabrik se to týkat stejně nebude, tam mají kantýny a dotovaný obědy.
Dokonce jsou firmy, které dávají odměny v dárkových kartách do hypermarketu a jak bylo popsáno výše vyjde to levněji.