Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaká pracovní smlouva je nejlepší pro brigádníka (student, 300+ročně)? Můžete poradit?

Dobrý den, jsem student na vysoké škole, který chodí jednou týdně na brigádu ke stejnému zaměstnavateli. O letních prázdninách u téhož zaměstnavatele pracuji celé týdny. Mimo to mi finančně přispívá jednou za měsíc formou stipendia (připočteno ke mzdě). Problém je, že odpracuji více jak 300 hodin ročně a o prázdninách překročím i hranici 10.000 Kč (mám dohodu o provedení práce). Růžový papír mám podepsaný.
Jak to mám vyřešit, abych zaplatil co nejméně na daních? Mám podávat daňové přiznání? Jaká smlouva je nejvýhodnější?
V práci jsem schopen se domluvit na jiném typu smlouvy, ale nejdříve si chci něco o tom zjistit. Minulý jsem to řešil tak, že moje mamka podepsala dohodu o provedení práce a moje hodiny "navíc" byly vypláceny "matce" - bohužel již krácené o daň. Možná to je nejjednodušší řešení, matka přiznání nepodává (čili nemusí se řešit doplácení daně), a na tátu je to asi blbost, protože ten přiznání podává.
Děkuji za rady a zkušenosti. Alfons

Milý studente Alfonsi,
ušetřit co nejvíce na daních chce každý z nás, ale ne každý sáhne k podvodu.
A nutit kvůli „úspoře“ k podvodu (svou matku a zaměstnavatele) další osoby?
To už neudělá téměř nikdo.

Ohledně typu zaměstnání doporučím se seznámit se zákoníkem práce a dodržovat jej.

Z hlediska daní je jedno, jestli budete zaměstnán na pracovní smlouvu, DPČ nebo DPP.
Vás budou zajímat spíše odvody na sociální a zdravotní pojištění.
Pojistné se neodvádí jenom z DPP s odměnou do 10.000 Kč měsíčně
nebo z DPČ s odměnou do 2.499 Kč měsíčně.

Vzhledem k tomu, že Vám zaměstnavatel přispívá formou stipendia,
by pro Vás asi nebylo vhodné, to co bych poradila jiným.
po odpracování 300 hodin uzavřít další DPP s jiným zaměstnavatelem.

Ve Vašem případě by podle mne bylo nejlepší po odpracování 300 hodin uzavřít
pracovní smlouvu, z níž byste ale musel odvádět i sociální a zdravotní pojištění.

Poznámka: Za práci na černo (bez smlouvy) hrozí pokuta Vašemu
zaměstnavateli (od 50.000 Kč) i Vám a Vaší matce (od 10.000 Kč).

Když už chceš postupovat ne zcela v souladu se zákonem, tak je naprostý nesmysl tahat do toho svoji matku a snažit se o takovýto konstrukt, který se při bližším zkoumání rozpadne jako domeček z karet. Předpokládám, že v práci ji nikdo neviděl a ani ji nikdo nezná, takže FÚ pak snadno dokáže, že tam vlastně nepracuje....

Nejjednodušší (z pohledu zákona ovšem nelegální a není možné to tak na právní poradně doporučit) je, aby vám zaměstnavatel hodiny navíc vyplácel v hotovosti na ruku a ty hodiny navýše se nikde nevykazovali (pouze byste si to evidovali vy dva mezi sebou). Nikdo není schopen poté dokázat, kolik hodin jste přesně odpracoval a v hotovosti vyplacená mzda se také nedá rozumně dohledat.