Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Náhrada při pracovním úrazu

Zdravím, potřebuji radu, jak se počítá náhrada při pracovním úrazu. Měl jsem plat složen z dvou složek tj. zaručená mzda + prémie. Tyto složky tvořily každá cca 50%. Dejme tomu 10 a 10tis, tedy 20ti na účtu, to nehraje roli. Měl jsem pracovní úraz, který se s operací tahnul dva měsíce. Následně jsem dal výpověď a přešel k jinému zaměstnavateli (zůstala mi tam i dovolená). Co jsem se tak dočetl, tak zaměstnavatel musí dorovnat mzdu k průměrnému výdělku, je to tak? Tedy za dva měsíce 2x20tis + po ukončení prac. pom. navíc proplatit dovolenou. Je to tak, nebo to zaměstnavatel rovná jen k té zaručené mzdě? Ze zákona vyplývá, jestli to tedy ovšem dobře chápu, že by to měli rovnat k průměrnému výdělku za x měsíců, tedy k tomu, co jde dlouhodobě na účet. Děkuji

dorovnáva sa základná mzda k základnej mzde,nejaké bonusy,odmeny a podobne sú obvykle nanárokovatelná a nezaručitelná časť mzdy,ktoré často bývajú naviazané na nejaké dopredu nezaručitelné výsledky hospodárenia a podobne, a tie sa obvykle do toho nezapočítavajú a dorovnanie je nárokovatelné za normálnych okolností ,pokial si dočasne alebo trvalo preradený na iné pracovné zaradenie zo zdravotnýcch dôvodov,alebo zmeníš miesto kvôli následkom uznaného pracovného úrazu,ktoré bránia vykonávať doterajšie pracovné zaradenie........neviem či vaša legislatíva umožňuje si uplatniť nárok na dorovnanie,pokial zmeníš prácu z vlastnej vôle,nie kvôli zdravotnej nespôsobilosti vykonávať doterajšiu prácu či už z dôvodu zmeny zdravotného stavu alebo kvôli následkom uznaného pracovného úrazu....

Odhaduji, že Audax odpovídá podle slovenské právní úpravy
(situaci na Slovensku neznám).

V ČR jde o dorovnání do výše průměrného výdělku z doby
před pracovním úrazem. Do průměrného výdělku se zahrnují
všechny dosažené příjmy – základní mzda, prémie/odměny,
příplatky za přesčas, za práci ve svátek, o víkendu nebo v noci.
(Nezahrnují se cestovní náhrady – nejde o mzdu/výdělek.)

Na dorovnání máte nárok za celou dobu pracovní neschopnosti
včetně prvních tří jinak nehrazených dnů.

Po skončení pracovní neschopnosti záleží na dalších okolnostech.
Pokud kvůli následkům pracovního úrazu můžete vykonávat jenom
méně placené druhy práce (zaměstnání), budete mít na dorovnání
nárok i po změně místa.

_____

Mohlo by Vás zajímat, že doba pracovní neschopnosti z důvodu
pracovního úrazu se z hlediska nároku na dovolenou posuzuje
jako odpracovaná doba (tj. dovolená se nekrátí).