Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vysvětlení jevu nenabízení "levnějších služeb"

Nejsem, ekonom, ale zajímalo by mě, jestli následující jev má nějaké speciální pojmenování , české i anglické:
Firma ve městě provozuje Copy centrum nebo fotostudio (může to být obojí, nechci to předurčovat, něco z toho) tiskne kvalitní fotky na , dělá i velkoformátový tisk.
Zcela jistě by zvládla i tisk obyčejných dokumentů nebo kreseb.Ale nenabízí to, a to ani, když tam třeba člověk přijde a zeptá se, že by chtěl vytisknout skripta, zápisky, dokumentaci

Na odůvodnění dokážu přijít, byla by to spíš otrava, chodilo by tam víc zákazníků, ze kterých by se nedalo tolik vytřískat a nedostalo by se na ty co chtějí profesionálnější práci.

Ale má to nějaké ekonomické pojmenování tento jev?

Na tlač foto, veľkoformátovej tlače sa používajú kvalitnejšie mašiny a kvalitnejšie farby, kvalitnejšie fotopapiere. Na tlač dokumentov, kresieb sa používajú obyčajné farby. Pre takúto firmu by bolo nerentabilné, aby pre občasné vytlačenie dokumentu mala ešte navyše malú tlačiareň len na toto. Cena v tom prípade by bola omnoho vyššia. A navyše - počítajú s tým, že pre tlač v domácich podmienkach majú domácnosti lacné ink/laser tlačiarne, prípadne firmy, úrady, podniky to majú tiež. Tam fotky netlačia, na občasnú farebnú tlač použijú ink tlačiareň, na dokumenty laser. A náklady si odpíšu.