Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak investovat ?

Ahoj, mám dotaz. Je mi 19, dokončil jsem školu a momentálně pracuji. Čím dál častěji slyším větu, že každý by měl investovat, nemusí to být velké částky, stačí tisícovka měsíčně apod. Řeknu to narovinu, nikdy jsem se o investice nezajímal, mám maturitu z odvětví stavebnictví, takže tohle jde úplně mimo mě. Jsem ale spořivý typ, který by si klidně z výplaty určitou část odložil, abych ji mohl po čase navýšit. Nechci po nikom tutoriál, jak na to, jen bych se chtěl zeptat, zda by mě mohl někdo navést, jakožto úplného lajka, jak a do čeho investovat, jsem-li v tomto začátečník ? Bude stačit i nějaký web / články, které bych si mohl pročíst, zkrátka budu rád za každou radu. Předem díky, Petr.

Předmět Autor Datum
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-ctyrikrat-mu-poradili-kam-investovat-ctyrikrat-prisl…
Yarda 28.02.2024 14:07
Yarda
V prvé řadě se musíš někam zařadit. Zda jsi konzervativní typ a chceš minimalizovat případné ztráty…
L-Core 28.02.2024 15:53
L-Core
Muzes zacit u sve banky, ktera moznost investice vetsinou nabizi. Castku sporeni muzes rozdelit mezi…
Jan Fiala 28.02.2024 16:03
Jan Fiala
Problém naší republiky je, že se tvoje peníze ať je bude mít kdo chce v opatrování, najde někdo kdo… poslední
nerady 28.02.2024 21:16
nerady

V prvé řadě se musíš někam zařadit. Zda jsi konzervativní typ a chceš minimalizovat případné ztráty za cenu nižších výnosů nebo zda k tomu všemu přistupuješ akčněji, nebudeš se bát riskovat (risk = zisk) i za cenu případných (i nemalých) ztrát. Jako mladý máš výhodu v tom, že za ty desítky let šetření/investování, které tě čekají, se s případnými náhlými ztrátami vypořádáš snadněji a ty ztráty zase můžeš později dohnat. V šedesáti budeš přemýšlet úplně jinak, ochota riskovat desítky let shromažďovaných úspor/investic bude logicky mnohem nižší.

Já vím, že je to těžké, ale tisícovka měsíčně (pokud by to tak mělo zůstat) je opravdu nic. Spočítej si, za jak dlouho, třeba při "plánovaném" výnosu 5% (v což spíše nevěřím) se dohrabeš třeba k půl miliónu a co si za něj v té době tak pořídíš. Na druhé straně je moc fajn, že se o svou budoucnost začínáš starat co nejdříve. Klidně tedy začni odkládat málo a až budeš vydělávat více, i odkládání navýšíš.

Do čeho investovat (či se zaměřit pouze na bezpečné bankovní produkty a státní dluhopisy), to ti neporadím, ten směr a akceptovatelnou míru rizika si musíš určit sám.

A souhlasím s Yardou v tom, že mnohý "finanční poradce" (často je rád, že kromě naučených frází je sotva schopen spočítat nohy čtyřem kočkám) má pouze jediný zájem, a to svůj výdělek. Jen potřebuje čím jak nejvíce lidí přesvědčit (oblbnout) k produktům, z nichž má nejvyšší provizi. Pochopitelně že mě - pokud se tu nějaký poradce ukáže - setřou, že to tak není.

Muzes zacit u sve banky, ktera moznost investice vetsinou nabizi. Castku sporeni muzes rozdelit mezi 3 typy fondu - akciovy, dluhopisovy a nemovitostni. Pripadne si ze zacatku vybrat smiseny fond a az budes mit nasporeno vic, tak to rozdelit.

Zajimave jsou ted zajistene firemni dluhopisy s pevnym urokem nad 10%. Nez padnou urokove sazby.

Problém naší republiky je, že se tvoje peníze ať je bude mít kdo chce v opatrování, najde někdo kdo tě bude chtít o ně připravit. Proto je u nás průběžný model vyplácení důchodů, kdyby nebyl tak už jsou ty peníze rozkradené. Vždy po nějakém čase přijde inflace, měna, vytunelování fondu, krach banky atd. Pře léty těsně po roce 1990 mi jeden pán, který utekl do Švýcarska v první polovině 60 let radil. Třetina peněz v bance, třetina ve zlatě a třetina v pozemcích. Polemizoval jsem s ním o těch pozemcích, že ty se asi nepodělají. V té době zuřila válka v Jugoslávii a tak se mně zeptal zda mají nyní cenu pozemky v Jugoslávii. No musel jsem mu dát za pravdu. Tak to je asi ten nejvíce konzervativní způsob ukládání peněz. Jinak všem doporučuji, kteří věří v naší republiku, shlédnout film z roku 1964 "Mezi námi zloději". Tam zjistíš v jakém státě se nalézáš a zjistíš, že nikomu nemůžeš věřit.:-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru