Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký ukazatel použít pro srovnání více firem?

Dobrý den,
píšu diplomovou práci, jejímž účelem je navrhnout lepší systém odměňování zaměstnanců.
V analytické části se zaměřuji na konkurenci firmy a to, co nabízí ostatní firmy z oboru.
Firma, o které píšu má cca 50 zaměstnanců, takže hledám firmy s podobnou velikostí, co se zaměstnanců týče. Zároveň jsem přemýšlela, zda je ještě více omezit na ty, které mají i podobné finanční výsledky, aby si byly více podobné po té finanční stránce a byl zde patrný ten argument "vidíte, tato firma je stejně velká, hospodaří s podobnými prostředky a stejně toho nabízí víc."
Vybírala jsem tedy firmy, které mají i podobné tržby. A vlastně nevím, jestli jsou zrovna ty tím nejlepším ukazatelem. Je lepší výsledek hospodaření? Roční obrat? Nebo spočítat některý z ukazatelů rentability či likvidity? Jak nejlépe "ocenit" podnik?
Zároveň se musí jednat o údaje dostupné z veřejných databází...
Pokud by mi někdo poradil, bylo by to super, díky.

Co je to "lepší systém odměňování zaměstnanců"? Lepší pro koho, firmu nebo zaměstnance?

Z veřejných zdrojů (sbírky listin obchodních soudů) sice získáš nějaké podklady, rozvahu, výkaz zisků a ztrát, přílohu či zprávy auditora, ale tam se podle mě nedozvíš "vnitřní metodiku" tvorby mezd v konkrétní firmě.

Může to být velmi rozdílné ve firmách s různým zaměřením, byť s podobným počtem zaměstnanců.

Nezávidím :-)
Já psal diplomku za minulého režimu, na mnohem nesmyslnější téma

----
Můj (čistě osobní!) pohled na nějakou firmu - tedy snaha o co "nejlepší ukazatel" její životaschopnosti či kvality se skládá se dvou bodů:
- poměr výnosů a hospodářského výsledku po zdanění za několik let po sobě, minimálně tří, více je lépe
- poměr některých závazků (úvěry, půjčky, dodavatelé, státní instituce) vůči některému majetku (hmotný majetek po odpisech, zásoby, pokladna/banka, pohledávky za státem + pohledávky za odběrateli bez nedobytných).
Vím, že ve škole to určitě učí jinak, asi i banky při žádostech o úvěry to posuzují jinak, mně to ale naprosto vyhovuje a dostačuje.

Díky za odpověď :)
Cílem je navrhnout více variant prave z různých pohledu (zaměstnanci, firma, konkurence) a z nich případně udělat nějaký kompromis.

Tohle je pouze čtvrtina té analytické části, kdy právě srovnávám vybranou firmu s ostatními na základě platu a nabízených benefitů. Ale nemá smysl srovnávat firmu o 50 lidech s nadnárodním korporátem, nebo srovnávat firmu co působí v bankovnictví např. se strojírenstvím.
A prave jsem se zasekla na tom výběru těch firem ke srovnání, i když to možná jen zbytečně kombinuji a stačilo by, aby se jednalo o malý/střední podnik dle definice EU, podnikal v dane oblasti a finanční stránka je jedno.
Spis jsem to chtěla jen proto, aby z této části lépe vyplynul ten závěr “moje vybraná firma nabízí málo peněz a málo benefitů i ve srovnání s konkurencí, která má skoro stejné podmínky - tj. ta velikost, odvětví (a prave možná finanční situace?)”

Hádám, že firmy nebudou moc ochotné se o tom s tebou bavit. Zkus se kouknout sem
https://www.podnikatel.cz/
nebo sem
https://www.atmoskop.cz/
jestli tam něco nevyčteš.

Případně mně se na XK vnucují géniové co by věděli jak zlepšit firemní prostředí kdyby nějakou firmu měli.
https://www.welcometothejungle.com/cs/articles/emocni-prace-delegovani
https://www.welcometothejungle.com/cs/articles/situacni-otazky-na-pohovoru
https://www.welcometothejungle.com/cs/articles/pracovni-trendy-2024-ktere-necheme
https://www.welcometothejungle.com/cs/articles/aneta-martinek-rozhovor-cas-prace
(dnes tam toho moc nemám).