Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ohlášení k místnímu poplatku (vlastníka nemovitosti)

Zdar. Na chalupě jsem našel ve schránce psaní od obce. Chalupa je využívána o víkendech a dovolené. V tom psaní je je že mám zaplatit určitou částku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů.
Nemám žádnou popelnici. Všechen bordel si vezu domů kde mám trvalé bydliště a tam to prásknu do popelnice kde samozdřemně za ní platím. Mám to platit když mi nic neodvážejí? Oznámení přišlo po šesti letech po koupi nemovitosti. Díky za konzultaci jak to je správně.

obce většinou pro takovéto případy požadují nějakou rozumnější sumu

Co jsem slyšel v minulých letech, tak minimálně naše obec chce chataře sedřít z kůže (myslím že platí stejně jako rezidenti). Je to z principu pitomost, jezdil jsem kdysi brigádně (v sezóně) na svozu odpadu (přepravní manipulant při svozu TKO se ta "funkce" jmenovala) tak vím, kolik odpadů na takových chatách je. Víc bylo jen na konci sezóny, kdy jsem nestačil žasnout, kde všude ještě jsou popelnice, ale jinak to byla spíš taková projížďka chatovými oblastmi sem tam s nějakou tou popelnicí narozdíl od města, kde co 10 kroků to popelnice z obou stran.
Dělal jsem tu samou práci mnoho let předtím, kdy se platilo za každý svoz, a to byla zase jiná situace, kdo neměl roční předplatné, vyndaval popelnici jen když byla opravdu plná. Nehledě na důsledné třídění, přestože tehdy se s tříděním teprve začínalo (na těchto vesnicích lidi třídili i v době kdy ve městě o tom ještě nikdo ani neuvažoval).

Právě od letošního roku si prý mohou obce vybrat, jestli chtít platit za hlavu (přihlášeného obyvatele) nebo za nemovitost. Známý z obce, kde se rozhodli vybírat za nemovitost se chlubil, že jejich obec má nyní o 25% obyvatel víc, protože se jim tam přehlásili lidi ze sousedních obcí, kde se platí za hlavu. Platbě za hlavu se tedy vyhnout lze, platbě za nemovitost nikoliv.

Tak dnes byla roba na místním úřadě a dostala 1 pytel na plasty. Masakr. Prý se odvážejí jen plasty jí bylo řečeno. Jako 650 Kč za rok neplatím ani v paneláku kde hodím do popelnic cokoliv. Navíc jako víkendový uživatel chalupy kolik mám odpadků?

Máš pravdu nikde to nemají, také jsem to nenalezl. Projednávali to loni 25.11.2021 jako bod 7/14. Vyhláška nikde není zveřejněná a tím pádem je asi dle našich zákonů neplatná. Starosta v tom bodě na zastupitelstvu cintá, že to má požehnané MVČR, ale vyhláška nikde není. Pokud jim chceš zavařit tak se obrať přímo na MVČR na ten odbor, který zmiňuje starosta, že jim to požehnal.

https://www.ucetniportal.cz/wiki/html?transcript=1;item=518226 Hlavní je bod 2.2.
I po sejmutí OZV z úřední desky a nabytí její platnosti musí být její text zveřejněn způsobem umožňujícím dálkový přístup (na internetových stránkách), a to na základě § 5 odst. 2 a 4 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů.
OZV = Obecně závazná vyhláška

Nicméně ta vyhláška má jednu podstatnou vadu. Díky odkazu JaFi víme, že obec měla vyhlášku již od roku 2012. V nově schválené vyhlášce ale musí rozhodnutím tu starou vyhlášku zrušit. Jelikož tak nebylo učiněno platí obě vyhlášky.:-)
Omluva. Oni vydali vyhlášku o rušení vyhlášek a v této vyhlášce tu původní ruší. To je prostě šílené. U nové vyhlášky se většinou v úvodu píše, že nahrazuje původní a tam o tom nebyla zmínka. Díky tvému odkazu jsem to rozluštil.

Tak se zeptejte sousedů, jestli popelnici dostali nebo mají vlastní. Pokud si nějakou budete muset pořídit sami, tak bych ji pak zkusil do poloviny naplnit směsným odpadem, i kdybyste si ho měli přivézt z města a sledovat, jestli to vyvezou. Když ne, tak vlítnout na starostu, proč nazajistili vyvezení a za co tedy platíte.

Nějak se mi to nezdá "jeden pytel na plasty". Už to tady někdo psal platí se buď za občana či za nemovitost. Dalším aspektem je jak velká bude nádoba na odpady ( 110 l, 120l, 240l někde mají i menší 6ol) a jak často bude nádoba vyvážena ( 1x týdně, 1x za čtrnáct dní či jiný interval). Určitě mají vydanou vyhlášku o odpadech a tak se s ní seznam jak píše Jan Fiala. Je možno ji také napadnout u MVČR u odboru dozoru nad místní samosprávou či jak se to jmenuje.

Jak už psal Jan Fiala, požadoval bych normální odvoz všeho odpadu. Jmenuje se to poplatek za svoz komunálního odpadu, tj.že se obec postará o běžný odpad z domácností. Ne jen o nějaké plasty. Prostě trvat na tom, že musí odvážet vše, maximálně mohou chtít třídit vybrané druhy odpadu zvlášť, na to mohou dát ty pytle nebo umístit sběrné nádoby v rozumné vzdálenosti. Popelnici nebo něco podobného si možná budete muset pořídit sami.

Tak mě starosta odpálkoval s žádostí o popelnici.

Obec Slezské Rudoltice

po 15. 8. 6:45 (před 2 dny)

komu: mně
Dobrý den,
Za neposlanou odpověď se omlouvám, během dovolené email "spadl" do spamu. Jinak Vás musím zklamat, obec neposkytuje a nebude
poskytovat popelnice na komunální odpad. Důvodem je nedostatek finančních prostředků, způsobený nárůstem cen energií.
Děkuji za pochopení
Ing. Mojmír Pargač, starosta

To je snad normalni, i u nas jsem si popelnici musel koupit sam. Mensi obce proste nemaji kde vzit prostredky na nakup popelnice.

Nekdo nahore psal, ze plati novy zakon, co je v nem uvedene?

Mam opacny problem: vlastnim chalupu k rekreacnimu ucelu, mam koupenou popelnici a je mi obci vyvazena zcela zdarma prave proto, ze je nemovitost vyuzivana jako rekreacni a nema tam nikdo trvaly pobyt. Obec podle vyhlasky promiji poplatek za svoz odpadu rekreacnim objektum bez trvaleho pobytu aspon jedne osoby. Na druhou stranu, protoze neplatim za svoz komunalniho odpadu, nemam zdarma pristup do mistniho sberneho dvora, za odlozeni jakehokoli odpadu bych musel zaplatit.
Ja bych rad platil za svoz komunalniho odpadu a mel zdarma pristup do sberneho dvora. Tak to bylo jeste pred 5 lety, kdy jsem platil 500 Kc za svoz odpadu rocne a mel pristup na sberny dvur. Obec mi ale nedovoli zaplatit za svoz odpadu. Odpinknuli me, ze vyhlaska hovori jasne a jako rekreacni objekt bez osoby s trvalym bydlistem proste nemam narok jim platit. :-/

Dik,
vzal jsem to teda rychle, ale zbezne jsem tam nenasel nic, co by me situaci mohlo pomoci. Proste obec ma pravo si to urcit, jak chce a pokud mi nedovoli zaplatit za odpad, tak logicky nemuzu do mistniho sberneho dvora zdarma, ale zaplatim jim, coz me ve vysledku vyjde o dost draz. :-/