Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vznik peněz

Online peníze, nikoliv bankovky, vytváří soukromé banky poskytováním úvěrů, které si vycucají z prstu - prostě připíšou vklad na klientův účet.

Pokud peníze klient splatí, zase peníze zruší. Pokud klient nesplácí úvěr, banka mu vezme nemovitost.
Otázka zní: Jak je možné, že má soukromá banka právo vzít mu nemovitost,, když ona sama si ty peníze vlastně vytvořila z ničeho?

Budeš se tomu divit, ale je to tak. Nepírové peníze vznikají tím, že si někdo přijde pro úvěr a banka mu přípíše na jeho účet peníze, které právě vytvořila z ničeho. Prostě jen přidá čísla do databáze.
To, že při úvěru ručíš nemovitostí předpokládám že víš, když už se tady snažíš radit. :-)

"Peníze jsou dnes vytvářeny obchodními bankami, což jsou soukromé instituce. Většina lidí se domnívá, že když si někdo od banky půjčí peníze, banka mu půjčí ze svých rezerv a počítá si za to poplatek (úrok). Jenže banka ty peníze nepůjčuje z rezerv, ona je prostě vytvoří."

https://www.cnb.cz/cs/menova-politika/vzdelavani/menova-politika-clanky/01-penize-a-centralni-banka/

"V době existence elektronických peněz jsou to totiž právě komerční banky, které vytváří nové peníze tím, že svým klientům poskytují úvěry. K poskytnutí úvěru přitom komerční banka nemusí mít k dispozici vklady jiných klientů. Zjednodušeně řečeno, elektronické peníze v komerční bance vzniknou pouhým kliknutím v počítači, kterým se připíše úvěr na účet klienta.)"

https://www.investujeme.cz/clanky/tajemstvi-penez-jak-se-mnozi-penize/

"Začněme u vytváření peněz. Když někdo banku žádá o půjčku, nemusí banka půjčené peníze čerpat ze svých rezerv. Namísto toho zaúčtováním poskytnutí úvěru vytváří nové, doposud neexistující bankovní peníze – z pohledu bankovní bilance je úvěr aktivum (patří bance), a připsaná peněžní částka klientským vkladem (patří klientovi). Poskytnutých sto tisíc korun úvěru jsou nové peníze, které předtím neexistovaly."

Čili vytvoří se nové, nikoliv, že se odněkud odeberou a zde se přípíší, pane chytrý.

Nevím, o jaké bance mluvíš, ale předpokládám, že o komerční. Podle tvé teorie by žádná banka nemohla zkrachovat, protože když nemá potřebné finance, tak si je napíše do PC a funguje dál. Zajímavá teorie. Centrální banka samozřejmě funguje jinak.

Nepírové peníze vznikají tím, že si někdo přijde pro úvěr a banka mu přípíše na jeho účet peníze, které právě vytvořila z ničeho.

To máš hodně zkreslené představy o fungování bankovnictví… Kdyby to fungovalo takhle (jednoduše - podle tvého názoru), tak to bych si okamžitě taky založil banku ;-)

Otázka zní: Jak je možné, že má soukromá banka právo vzít mu nemovitost,, když ona sama si ty peníze vlastně vytvořila z ničeho?

Odpověď - na základě smluvního vztahu ("úvěrové" smlouvy), kdy klient souhlasí s tím, že pokud nezaplatí, patří nemovitost bance - původ peněz je v tomto případě irelevantní…

Peníze sice vytvořila z ničeho, ale ty už existují a musí k nim být nějaká protihodnota, což je právě ta nemovistost. Vůbec existence protihodnoty je nutnou podmínkou k tomu, aby banka mohla peníze vytvořit. Banka pak ručí za to, že se tyto peníze vrátí zpět (zaniknou), což zajistí právě přinejhorším konfiskací té nemovitosti, která je v zástavě.

Někdy jsem na to téma viděl článek na stránkách čnb, nechce se mi ho hledat, protože si nepamatuju přesně autora ani název a bylo to už docela dávno (dlouho před kovidem, když si ještě pořád čnb musela dokazovat, jakým skvělým podnikem byly devizové intervence). Bylo to někde v okolí https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/cnblog/Mnozstvi-penez-urcuje-ekonomika-nikoli-centralni-banka/ pokud to nebyl přímo on (nemám náladu to pročítat).