vznik peněz
Online peníze, nikoliv bankovky, vytváří soukromé banky poskytováním úvěrů, které si vycucají z prstu - prostě připíšou vklad na klientův účet.
Pokud peníze klient splatí, zase peníze zruší. Pokud klient nesplácí úvěr, banka mu vezme nemovitost.
Otázka zní: Jak je možné, že má soukromá banka právo vzít mu nemovitost,, když ona sama si ty peníze vlastně vytvořila z ničeho?
Nic si nevytvořila.
Jako ze sa banka zrazu rozhodne, ze pozicia niekomu dajme tomu 30 miliard euro? A preco by banka niekomu brala nehnutelnost koli nesplacanemu uveru?
Budeš se tomu divit, ale je to tak. Nepírové peníze vznikají tím, že si někdo přijde pro úvěr a banka mu přípíše na jeho účet peníze, které právě vytvořila z ničeho. Prostě jen přidá čísla do databáze.
To, že při úvěru ručíš nemovitostí předpokládám že víš, když už se tady snažíš radit.
Tak na co se tady vlastně ptáš, když všechno víš nejlíp?
Ptám se na to, kde berou právo ti vzít nemovitost, když si oni sami ty peníze vytvořili ze vzduchu.
Když pominu ten nesmysl s vytvořením peněz, tak to právo mají tím, že jsi podepsal hypoteční smlouvu s touto podmínkou.
Jak podle vás tedy vznikají nepapírové peníze? Myslíte, že banka poskytuje úvěry jen z peněz co má u sebe? "Franto doplať hypotéku, Milan si potřebuje půjčit?". Tak už to dávno nefunguje. Hezky to vysvětluje třeba Dominik Stroukal v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=w5qC-KSNYVo
"Peníze jsou dnes vytvářeny obchodními bankami, což jsou soukromé instituce. Většina lidí se domnívá, že když si někdo od banky půjčí peníze, banka mu půjčí ze svých rezerv a počítá si za to poplatek (úrok). Jenže banka ty peníze nepůjčuje z rezerv, ona je prostě vytvoří."
OK, vše víš lépe. Už se na nic nemusíš ptát.
Neodpověděl jsi na otázku, jak podle tebe vznikají nepapírové peníze? Rád se nechám poučit od mistra.
V Bradavicích.
Jdi se radši vyjadřovat na dětské forum, když tomuto vůbec nerozumíš. Ahoj a nastuduj si jak vznikají peníze ;)
Nepapírové peníze vznikají přece v mincovnách tzv.ražbou. To jsi nevěděl?
Jenže v té databázi to taky odněkud musí odebrat.
https://www.cnb.cz/cs/menova-politika/vzdelavani/menova-politika-clanky/01-penize-a-centralni-banka/
"V době existence elektronických peněz jsou to totiž právě komerční banky, které vytváří nové peníze tím, že svým klientům poskytují úvěry. K poskytnutí úvěru přitom komerční banka nemusí mít k dispozici vklady jiných klientů. Zjednodušeně řečeno, elektronické peníze v komerční bance vzniknou pouhým kliknutím v počítači, kterým se připíše úvěr na účet klienta.)"
https://www.investujeme.cz/clanky/tajemstvi-penez-jak-se-mnozi-penize/
"Začněme u vytváření peněz. Když někdo banku žádá o půjčku, nemusí banka půjčené peníze čerpat ze svých rezerv. Namísto toho zaúčtováním poskytnutí úvěru vytváří nové, doposud neexistující bankovní peníze – z pohledu bankovní bilance je úvěr aktivum (patří bance), a připsaná peněžní částka klientským vkladem (patří klientovi). Poskytnutých sto tisíc korun úvěru jsou nové peníze, které předtím neexistovaly."
Čili vytvoří se nové, nikoliv, že se odněkud odeberou a zde se přípíší, pane chytrý.
Nevím, o jaké bance mluvíš, ale předpokládám, že o komerční. Podle tvé teorie by žádná banka nemohla zkrachovat, protože když nemá potřebné finance, tak si je napíše do PC a funguje dál. Zajímavá teorie. Centrální banka samozřejmě funguje jinak.
Este raz, pri obycajnom spotrebitelskom uvere urcite nemusis rucit barakom.
To máš hodně zkreslené představy o fungování bankovnictví… Kdyby to fungovalo takhle (jednoduše - podle tvého názoru), tak to bych si okamžitě taky založil banku
Odpověď - na základě smluvního vztahu ("úvěrové" smlouvy), kdy klient souhlasí s tím, že pokud nezaplatí, patří nemovitost bance - původ peněz je v tomto případě irelevantní…
Peníze sice vytvořila z ničeho, ale ty už existují a musí k nim být nějaká protihodnota, což je právě ta nemovistost. Vůbec existence protihodnoty je nutnou podmínkou k tomu, aby banka mohla peníze vytvořit. Banka pak ručí za to, že se tyto peníze vrátí zpět (zaniknou), což zajistí právě přinejhorším konfiskací té nemovitosti, která je v zástavě.
Někdy jsem na to téma viděl článek na stránkách čnb, nechce se mi ho hledat, protože si nepamatuju přesně autora ani název a bylo to už docela dávno (dlouho před kovidem, když si ještě pořád čnb musela dokazovat, jakým skvělým podnikem byly devizové intervence). Bylo to někde v okolí https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/cnblog/Mnozstvi-penez-urcuje-ekonomika-nikoli-centralni-banka/ pokud to nebyl přímo on (nemám náladu to pročítat).
a bankovky su podla teba teda co presne? podla teba ma hodnotu ten papier na ktorom je natlacene 1000kc??
Na samém začátku musí být vklad peněz do banky, dál pak funguje multiplikační efekt peněz a na něj dohlíží centrální banka, aby banka nešla riziky vstříc bankrotu - https://khanovaskola.cz/video/18/161/793-bankovnictvi-4-multiplikacni-efekt-a-penezni-zasoba.