Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ÚP a DPP

Dobrý den,
předem upozorňuji, že v této problematice se pohybuji poprvé a vůbec nevím, jak hledat tyto informace. Proto vás prosím o shovívavost.

Rovnou k problému. Jsem zaměstnán v nejmenované firmě na HPP zhruba rok a půl a z osobních důvodů chci odejít.
Otázka zní: musím se hlásit na ÚP, když si vydělám pod 10 000? Jak to bude s odvodem soc/zdrav. Bude se to brát jako nezaměstnanost nebo budu podle ÚP zaměstnaný? Případně kdybych byl zaevidovaný na ÚP a pracoval na DPP, tak kolik si můžu maximálně přivydělat? Kdybych dosáhl na podporu v nezaměstnanosti (po dobu 5 měsíců) je možné si přivydělávat na DPP (kolik?).

Chci pracovat na DPP pouze do ledna, kdy už budu nastupovat na HPP jinam.

Pokud zněly otázky kostrbatě, tak se omlouvám.
Děkuji za odpovědi.

Přihlášení na ÚP není povinné nikdy. Není možné pracovat na DPP a být evidován na ÚP. U DPČ to možné je, pokud není výdělek větší než polovina minimální mzdy.
V případě registrace na ÚP platí pojištění ÚP. Jinak si zdravotní pojištění musí platit člověk sám (momentálně 2052 Kč měsíčně). Sociální pojištění si platit nemusí.

Takže pokud opustím nynější zaměstnání a nenahlásím se na ÚP, tak co všechno musím udělat? Pokud si vydělám pod 10 000, tak se mám nahlásit jako samoplátce daně (kde budu platit měsíčně soc/zdrav 2052 Kč. Popř. ještě kde?) a pokud si vydělám nad 10 000, tak to za mě bude odvádět zaměstnavatel, pokud jsem to pochopil správně?

Bez nahlášení na ÚP je nutné se nahlásit na zdravotní pojišťovně jako OBZP a platit těch 2052 Kč měsíčně.
Při příjmu vyšším než 10 000 Kč sice zaměstnavatel bude odvádět ZP, ale pokud bude příjem nižší než minimální mzda, stále bude potřeba ZP doplatit do výše 2052 Kč.
Např. při přijmu 12 000 hrubého odvede zaměstnavatel ZP ve výši 1620 Kč. Zbývajících 432 Kč musí doplatit zaměstnanec.

Ještě mám jeden dotaz. Nahlásím se na ZP jako OBZP a budu si měsíčně platit těch 2052 Kč. Je nutné něco nahlašovat na ČSSZ a platit si sociální pojištění? Kolik se platí minimální soc. pojištění? Pokud by to nebylo povinné a třeba půl roku bych si ho neplatil, tak jak moc se to projeví na důchodu?

OBZP si sociální pojištění platit nemusí. Pro důchod je potřeba mít zaplacené pojištění alespoň v délce 30 let, pár měsíců v tom obvykle nehraje roli. Na výpočet výše důchodu by to taky nemělo mít vliv, jde o vyloučeno dobu.
Je nutné ale říct, že to jsou pravidla platná teď. V budoucnu se to téměř jistě ještě několikrát změní.

Ano, pro potřeby výpočtu důchodu se dnes (tedy snad!, nekontroloval jsem to!) považuje "placená" doba na ÚP + za život dohromady 3 roky "neplaceného" ÚP za vyloučené doby. A je potřeba nějak "vykázat" 35 let.
Chystají se asi změny, prý bude stačit snad 25 let, pochopitelně s nižším důchodem.

Ano, píšu o tom, co platí dnes. Co bude platit za rok, je mi už jedno, týkat se mě to už nebude.

------
Jinak pěkné třeba je, že u zaměstnance se nemoc mezi vyloučené doby pochopitelně počítá. U OSVČ, přestože si nemocenské pojištění dobrovolně platí, ani náhodou. Zrušili to někdy kolem roku 1995. Takže zaměstnanec marodí 10 měsíců, za ty dva si vydělá 50 tisíc, pro účely důchodu se mu to "přepočítá", jakoby za rok vydělal 300. Stejný OSVČ má započítáno jen těch skutečných 50. Pár nemocí, a ono to nějakou tu stovku dolů na důchodě za těch 25 let udělá.

Na druhé straně jsou tu výhody/"výhody", že OSVČ platí důchodového pojištění většinou málo, ale vzhledem k odvedenému je jejich důchod poměrně vyšší než u zaměstnanců. Absolutně ale pochopitelně nižší.

U OSVČ je rozhodující, kolik zaplatí na sociálním pojištění. Pokud je nemocný a pojištění zaplatí, tak mu to důchod nesníží.
Poměru výše odvodů a výše důchodu se říká solidarita. Podle Maláčové by měla být solidarita ještě větší a jestli to tak bude pokračovat, tak to skončí tak, že nedostane nikdo nic. Jak říká Kalousek : bohatí utečou a Maláčová bude přerozdělovat žebrotu.:-)