Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hromadný příjmový doklad.

Zdravím osazenstvo.
Jsem členem jednoho spolku a jednou ročně se platí členské známky a další poplatky. Protože správně by se měl každý příjem do pokladny ošetřit příjmovým dokladem a plátce by měl dostat potvrzení, vyvstává povinnost vypisovat na každou platbu doklad. Při počtu členů okolo 100 je to docela pakárna.
Existuje možnost, že bych vytisknul seznam členů s datem a u každého vyplnil částku a ten by podpisem stvrdil platbu ? Nazval bych to něco jako hromadný doklad, nebo podklad pro příjem do pokladny a na základě toho vypsal jeden celkový příjmový doklad pro pokladnu ?
Případně jak přesně by tento prvotní doklad měl vypadat a jak ho nazvat ?
Dále, lze jako potvrzení o platbě opět vytisknout lístky s výší platby, datem a číslem dokladu s podpisem pokladníka a vydávat je plátci bez toho, aby tam bylo jeho jméno ? To mne jen tak napadlo, v obchodě také nedostávám stvrzenku s mým jménem.
Děkuji předem za odpovědi, tohle je obor zcela mimo mojí působnost, tak se omlouvám za amatérské formulace :-)

Hromadný účetní doklad (tedy pro zaúčtování celkového příjmu do pokladny) problém není, nazvi to třeba "souhrnný příjmový doklad" (příjem za členské příspěvky pak bude v účtě spolku na jednom řádku, jmenná evidence bude v případě potřeby k dispozici). Problém možná bude doklad s podpisy členů, asi kvůli GDPR. Ta hrůza, že někdo uvidí jména jiných lidí v klubu, z toho se musí únija opupínkovat. Takový doklad je ale principiálně zcela nesmyslný. Spolek žádné podpisy platících nepotřebuje.

Nechápu, proč bych se měl někam podepisovat, když platím. Naopak, spíše já mám dostat doklad s podpisem přijímajícího poplatníka, abych měl o platbě důkaz. Tento nesmysl se vyskytuje v mnoha spolcích. U nás pán, který vybírá peníze za závlahovou vodu v zahradách za baráky, také chce, abych mu při platbě něco podepsat. Kdyby si došel pro peníze podruhé, nemám v ruce nic, že jsem už platil, musel bych mu dát pěstí, aby si vzpomněl…

Jo, pokud podpisem s něčím člen souhlasí, je to OK. Jen si nejsem jist tou hromadností. GDPR: podpis asi ne, ale jméno a příjmení už ano. Navíc vidí částky druhých… představ si v opačném gardu podobné seznamy při výplatě mzdy v práci (za minulého režimu běžně), to by asi před ochranáři práv neprošlo.

Každopádně mít v účetnictví spolu jeden papír není problém. Bez jakéhokoliv podpisu členů. Příjem peněz stvrdí svým podpisem pokladník a je to. Vždy musí sedět ta celková částka s příjmem od jednotlivých lidí. Můžeš tam mít i seznam těch lidí a částky, ale tento seznam bych ty lidi nenechal podepisovat, aby neviděli jeden na druhého. Ale možná jsem moc opatrný, nicméně postupoval bych takto.

Udělání nějakého seznamu s částkami a ten pak rozstříhat (kvůli "soukromí"), to pro 100 kusů lidí nemůže být problém. Pokud máš někde seznam lidí + částky, je to v Excelu za pár minut.

Technicky by mohl být rozdíl mezi 2 věci:
-nějaký papír do hospodaření, abych věděl, od koho jsem mám peníze
-příjmový doklad jakožto potvrzení pro Plátce (opravdu tam žádný Podpis plátce potřeba není. Pouze identifikace. Někde učí komplet jméno, adresa, město.).

zajímalo by mě jak to prakticky realizovat - tu druhou možnost. Musí platit, že je to originál a kopie nebo to jde nějak ohnout? Přeci nebudu každému dávat Přijmový doklad, kde je seznam adres dalších 50 členů.
Co si matně vybavuji (ale chtěl bych to potvrdit), na a straně pro mě, stačí jako příloha příjového dokladu arch se seznamem lidí (a podpisů??)

Jiné částky nejsou problém. Plátce musí dostat papír s podpisem pokladníka. Plátce nemusí podepisovat nic.

Vystavit 50 členům jednou za rok doklad/potvrzení o zaplacení příspěvků by neměl být takový problém.
Chcete-li od svých členů peníze, vystavte jim doklady jednotlivě.
Platícímu dáváte originál. (Vy byste někomu dal peníze bez originálního potvrzení?)

Jak si představujete „ohnout“ povinnost?