Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Potvrzení o daních z brigád (DPP)

Ahoj, předem se omlouvám, ale absolutně se v tom nevyznám. Nedávno jsem dokočnil školu a vrhl jsem se do života, no a spadlo na mě najednou takových věcí, ve kterých se neorientuji, že jsem z toho nesvůj a rád bych měl vše vyřešené a v pořádku a rád bych žil bez strachu, že za pár let zjistím, že někde něco dlužím, přičemž to narostlo do nesplatitelných rozměrů.

Dotazů bude asi více, budu velmi vděčný, pokud se mi dostane srozumitelných (laických) odpovědí. Takže bych vás nejdříve seznámil se svojí situací.

V srpnu jsem dostudoval školu. Září, říjen jsem různě brigádničil (3 brigády na DPP současně - překrývali se), v listopadu jsem pak nastoupil na hlavní pracovní poměr až do 18.1. tohoto roku - momentálně jsem nezaměstnaný. Zjistil jsem, že se řeší daňová přiznání. V této práci se řešila samozřejmě také, ale termín na podepsání jakýchsi papírů už jsem nestihl.

Půjdu se hlásit na úřad práce. Teď ale vlastně nevím, jak mám řešit ony daně. Vyřeší je úřad práce (případně nový zaměstnavatel, kdybych nastoupil od 1. února) za mě, když jsem to nestilh u zaměstnavatele předchozího, nebo si snad budu muset podávat daňové přiznání sám?

A je třeba doložit následně úřadu práce/novému zaměstnavateli nějaké papíry i z oněch brigád, které jsem měl na podzim? Těmi papíry je myšleno "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti" ? Kdybych je nedoložil, co by se stalo? Zřejmě záleží i na výši příjmů z oněch brigád, že?

Ještě jednou se omlouvám, ale je toho příliš a opravdu jsem z toho všeho mírně zmatený. Budu nesmírně vděčný za vysvětlující odpovědi.
Děkuji

Úřad práce ani nový zaměstnavatel za Vás daně nevyřeší.

Roční zúčtování daně z příjmu je na základě písemné žádosti zaměstnance provést poslední zaměstnavatel
(je povinen Vám umožnit i dodatečné podepsání prohlášení k dani z příjmu) z předchozího roku.

O RZD byste jej musel písemně požádat do 15. února 2019 a do stejného data mu doručit potvrzení
o zdanitelných příjmech od předchozích zaměstnavatelů.

Problém by mohl nastat s tím překryváním → možná by bylo lepší rovnou podat daňové přiznání.

Jak to tedy chápu, tak vzhledem k tomu, že jsem vykonával několikero brigád (DPP) současně - přičemž tedy smlouvy ze všech těchto brigád se překrývali, a to současně i s onou prací na HPP (kterou jsem tedy vykonával do 18.1.), nemám jinou možnost, než si podat daňové přiznání sám, že?

Ano, tuhle možnost jste mi navrhoval.
Jenže jak mohu vědět, kdy to nutné je a kdy není? Během hlavního pracovního poměru jsem měl jiný příjem (i když jen mizivý) - není to jeden z důvodů, proč bych ho podávat měl? Nebo se pletu?

Možná to moc hrotím.

Ještě jednou se omlouvám, že jsem jak úplný negramot, ale tohle mě prostě nikde nikdo neučil a sám jsem neměl důvod se tím až doteď zabývat.

Cca 2000,-.
To je příjem, který jsem opravdu obdržel za brigádu, kterou jsem vykonal o jednom víkendu, během toho, co už jsem byl zaměstnaný na HPP. Z ostatních brigád už jsem příjem během toho HPP neměl, smlouvy však trvaly až do konce roku. Jak ale dokázat, že ten příjem z těchto ostatních brigád už žádný nebyl během toho HPP?