Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem V případě výhry jackpotu je "výhodnější" si nechat výhru rozložit – vysvětlení

Ahoj, prý když někdo vyhraje ve sportce ho ně peněz tak je výhodnější ( v tom smyslu, že to bude mít méně zdaněné), když si prý výhru rozloží do několika let. Mě by zajímalo: pro koho výhodnější a proč? (a také v jakém státu, zde se jedná o USA rok 1980, jaké by bylo srovnání ze současnosti v USA a také ČR)?
Napadly mě 2 faktory:
- inflace : Pokud si výhru nechá vyplatit v postupně, část peněz ztratí hodnotu inflací vyplacených později. Oproti tomu, když si peníze vyzvedně hned (za předpokladu, že by po zdanění by ale v obou případech byla stejná částka), ale je na výherci, jak s penězi naloží. Pokud je nechá ležet ledam, inflace udělá stejný efekt (to by motivovalo si pořídit si statky ihned případně investovat)
- zdanění vysokých příjmů. JE NĚCO takového ? Pokud by jednorázově získal pár milionů, jestli by překročil nějakou hranici než kdyby ročně získal například 900 000 Kč.

Ale je možné, že pokud půjde o hodně vysokou výhru, tak ti nabídnou výplatu hned, ale pak nedostaneš vše nebo část hned a zbytek ve rozložený, pak dostaneš časem vše.

A pro koho je to výhodné? Pro tebe ne - část peněz zůstane společnosti, která s nimi může nakládat. Na druhou stranu ti to zabrání rozházet vše během pár měsíců.
Na daně ti odpověděl Karel.

Dane z výhier sa nevyplácajú - takže neviem, o akých 60% tu vravíš.
Na Slovensku akurát zaplatí odvody do zdravotnej poisťovne a sociálnej poisťovne (zákonné odvody).
Ako v Čechách i na Slovensku sú výhry zo štátnych lotérii odslobodené od dane z príjmu (lebo je to nepravidelný prijem) a daň za výhercu odvádza štátna lotéria (zo svojho! - i tak nahrabú dosť!)

Na to snad jen stačí si přečíst podmínky sázkové společnosti, kde je uvedena i Karlova věta - má to pouze jednu podmínku, a tou je schopnost porozumění psanému textu (sorry, ale to jsem si nemohl odpustit ;-) ). A ano, např. v USA jsou výhry zdaněny, a to dost podstatně, a tam se opravdu vyplatí výhru čerpat postupně, kdy je daňové zatížení podstatně menší (v případě jednorázového výběru to dělá snad dokonce něco přes 50 %).