Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hypotéka - 70% nebo 80%?

Zdravím,

řeším hypotéku a momentálně nevím, jak se rozhodnout. 20% částky mám momentálně k dispozici jako vlastní prostředky. Dalších 10% mohu ještě "sehnat" od rodičů a to jak v podobě peněz, tak v podobě 10% zástavního práva na jejich nemovitost, které daných 10% pro banku kryje. V bance mi byl předložen návrh na 70% a 80% hypo, kde rozdíl mezi úrokovou sazbou činí 0.2% s 10 let fix (5 let fix vyšel stejně). A teď čelím rozhodnutí, do jaké varianty jít, protože cca 10% hypotéky za rok ušetřím a chtěl bych využít příležitosti jednorázových splátek až do 25% jednou ročně. Jenže, když si těch 10% od rodiny půjčím, nenašetřím vlastně za rok vůbec nic, protože budu těch 10% splácet rodině.
Dalším řešením je využití to zástavního práva, kde bych si žádnou hotovost od nikoho nepůjčoval a hypo prostě splácel, a jakmile splatím prvních 10%, banka nemovitost vyváže a nebudu vůči rodině nic dlužit.

Dalším postojem k celé hypo samozřejmě může být nesplácet nic jednorázově a peníze někam investovat a po 5 (10) letech fixu prostředky vybrat a hypo komplet splatit.

Nevím, jak se k tomu celému stavět, co je "nejlepší řešení", jestli má cenu řešit v sazbě rozdíl 0.2%? Kdybych uměl a znal vzorce, dá se to nějakým způsobem spočítat, co je výhodnější? Hypo mám nastavenou na 30 let, aby měsíční úroky byly co nejnižší, nicméně plánuji a budu mít prostředky na to, abych ji do cca 5-7 let splatil.

Ptám se tedy zkušenějších, jak by se v mém případě zachovali, příp. jaké jsou jejich zkušenosti a jaká je obecná praxe.

Díky.

Při hypotéce na 5 mil. je těch 0,2 % asi 50 000 na úrocích během prvních 5 let. Při částečném splácení po každém roce ještě méně.
Pokud plánuješ, že dokážeš ušetřit podstatně víc, než budeš splácet, zkusil bych se zeptat v nějaké bance, která poskytuje offsetovou hypotéku.

Vytvoříš si varianty scénářů celkových nákladů na hypotéku = dobrou hypoteční kalkulačku (kolik jsi celkem zaplatil od prnvího do posledního dne), já to tak dělal. kalkulačku nebo vzorec na výpočet celkových nákladů najdeš na netu. Je vidět, že základy jak na to máš, ty potřebuješ už jen ty scénáře a za každým scénářem vidět konkrétní čísla. Ideální je najít nejnižší sazbu, minimum poplatků a nejlepší podmínky kolem mimořádných splátek tj. mít nejnižší celkové náklady na hypotéku.

Jo, přesně tak. Na netu jsem našel splátkový kalendář v excelu (hlavně funkce PMT, PPMT a IPMT) a díky tomu si to dokážu nasimulovat a +- do koruny spočítat, kolik bude výsledný úrok (to celé včetně mimořádných splátek) a jak se zkrátí doba splácení. Díky tomu se scénáře mnohem snáze porovnávají a vybrat nejvýhodnější variantu pak není složitý.