Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pronájem bytu - zkušenosti a rady

Ahoj,

je tu nekdo kdo ma zkušenosti s pronajem bytu? - na co si dat pozor, co je potreba uzavrit, co je dobre mít ve společné smlouvě?
lepsi prepsat elektrinu a vodu na najemnika?

Planuji si vzit hypoteku na 2kk, a hned ho chci pronajimat a hypoteka se mi bude splácet z nájmu. S nejakym extra ziskem nepocitam, pouze aby se mi platila hypoteka. Dokud jsem mladý, vidim v tom velký plus. A kdyztak doporucit banku, koukal jsem a zamlouvala se mi nejvic MBANK.

Diky

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
NJN, to šlo dřív. Ale třeba se vám to usplácí. Energie bych na nájemníka nepsal, respektive, aby měl…
Kiksfix 06.02.2020 14:41
Kiksfix
Prý je dobré to dělat jinak: nemovitost (byt) pronajmout někomu plně důvěryhodnému (rodičům, děckovi…
L-Core 06.02.2020 16:16
L-Core
Má to své výhody a nevýhody, např. podnájemníkovi lze zakázat v bytě čokla, nájemníkovi ne. Ale poku… poslední
osobne 20.02.2020 23:59
osobne

NJN, to šlo dřív. Ale třeba se vám to usplácí. Energie bych na nájemníka nepsal, respektive, aby měl on smlouvu s dodavateli. Může tam nasekat dluhy a odejít a vám pak energie odpojí až do zaplacení toho dluhu. A to může být hodně. A může trvat dost dlouho než to z něho vysoudíte. Věta: Nájem bytu a služby s tím související. Nájemníky si vybírat sám. Smlouva na dobu určitou a to tu nejkratší možnou a obnovovat. K nájemní smlouvě přiložit fotodokumentaci bytu a formuli, že bude vrácen ve stejném stavu, stanovit co bude opravovat nájemník a co vy. Ono je to sice v zákoně, ale nájemník analfabet to řešit nebude. Požádá li o odklat platby nájemného, tak chtějte směnku, nebo at vypadne. A je lépe raději nižší nájemné a dlouhodobý nájemník, kterého časem poznáte, než vyšší nájemné a aby se vám tam točili rádoby zazobanci, kteří na to v uvozovkách mají. A rudí bratři, to je úplně jiná kapitola. Ale i to se mi stalo, když jsem kdysi podlehl realitce. Musíte být ve střehu neustále. Ale dá se to časem vyladit. A pojistky. To vám poradí v pojišťovně. Normálně si vy pojistěte škody, které oni můžou způsobit. Jako není bez práce úplně. Držím palce. Taky se šikne pozvat na oběd třeba někoho z okolí, kdo už déle pronajímá a probrat s ním zkušenosti. Je to svým způsobem koníček. :-)

Prý je dobré to dělat jinak: nemovitost (byt) pronajmout někomu plně důvěryhodnému (rodičům, děckovi, sourozenci) a teprve on sepíše se skutečným nájemníkem podnájemní smlouvu. Pak má prý ten skutečný podnájemník mnohem nižší práva než kdyby mu to majitel pronajal přímo (je snadněji "vyhoditelný").

Nevím to, nepátrám (nemám čas pátrat), slyšel jsem, třeba se ozve nějaký právník..

Má to své výhody a nevýhody, např. podnájemníkovi lze zakázat v bytě čokla, nájemníkovi ne. Ale pokud jde o lidi, co bydlí, neplatí nájemné, neplatí energie, ničí zařízení, nedodržují smlouvy, brání se vystěhování, tak je to jedno, stejně to skončí exekucí a pak je pro vlastníka jednodušší soudit se s nájemníkem než s podnájemníkem, protože s podnájemníkem by se měl soudit nájemník.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru