Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pronájem bytu - zkušenosti a rady

Ahoj,

je tu nekdo kdo ma zkušenosti s pronajem bytu? - na co si dat pozor, co je potreba uzavrit, co je dobre mít ve společné smlouvě?
lepsi prepsat elektrinu a vodu na najemnika?

Planuji si vzit hypoteku na 2kk, a hned ho chci pronajimat a hypoteka se mi bude splácet z nájmu. S nejakym extra ziskem nepocitam, pouze aby se mi platila hypoteka. Dokud jsem mladý, vidim v tom velký plus. A kdyztak doporucit banku, koukal jsem a zamlouvala se mi nejvic MBANK.

Diky

Předmět Autor Datum
Každý,opravdu každý pronajímaný byt je v dost krátkém čase vybydlený. Ono toho v podstatě už moc pod…
kozakl 23.05.2017 10:07
kozakl
Starám se o pronajímání asi 20 bytů + kanceláře. Co Vás konkrétně zajímá? Je dobrá přepsat energie…
milan.cukrar 24.05.2017 06:46
milan.cukrar
Dobrý den, možná byste využil informace o nájemnících, zda jsou bonitní a bezproblémoví. Více na Cre…
Alvee 30.01.2020 09:17
Alvee
Nejsem si jista, možná, že se to změnilo: Neposkytují banky hypotéky na vlastní bydlení?
ivzez 30.05.2017 22:42
ivzez
Pokud hypotéka nefinancuje vlastní bydlení, není možné úroky odečítat z daní...
rokator 31.05.2017 06:26
rokator
A dost možná záleží na podmínkách banky. Já to mám (u KB) výslovně zakázaný to pronajímat, tedy poku…
Prasak 31.05.2017 12:34
Prasak
S tím se dá souhlasit. Poněvadž vlastníkem bytu do úplného splacení je banka. Co by například dělala…
kozakl 31.05.2017 15:58
kozakl
Taky jsou banky, které berou příjem z nájmu jako budoucí příjem. Problém je v tom, že populistická v…
Kiksfix 06.02.2020 16:30
Kiksfix
NJN, to šlo dřív. Ale třeba se vám to usplácí. Energie bych na nájemníka nepsal, respektive, aby měl…
Kiksfix 06.02.2020 14:41
Kiksfix
nechápu slovní spojení "rudí bratři" v souvislosti s pronajímáním. Můžeš to přeložit?
lk1 06.02.2020 15:19
lk1
Každému není shůry dáno. Jinak rudí bratři jsou rudí bratři. To je nepřeložitelné.
Kiksfix 06.02.2020 15:34
Kiksfix
Prý je dobré to dělat jinak: nemovitost (byt) pronajmout někomu plně důvěryhodnému (rodičům, děckovi…
L-Core 06.02.2020 16:16
L-Core
To vypadá hodně zajímavě. To prozkoumám. Díky. I když na druhou stranu po deseti letech, už mám něja…
Kiksfix 06.02.2020 16:18
Kiksfix
Má to své výhody a nevýhody, např. podnájemníkovi lze zakázat v bytě čokla, nájemníkovi ne. Ale poku… poslední
osobne 20.02.2020 23:59
osobne
Čerstvá zkušenost: Podívej se (lépe - nech odborníka zkontrolovat), v jakém stavu je elektrika a dal…
Yarda 08.02.2020 09:22
Yarda

Každý,opravdu každý pronajímaný byt je v dost krátkém čase vybydlený. Ono toho v podstatě už moc podnájemníkovi zakazovat nejde,jako dříve. Třeba domácí zvířata již nelze zakázat a podobně. Přepsat energie na podnájemníka asi nelze. Je ale nutné ve smlouvě mít klauzuli o okamžitém jejím zrušení,protože koukat,jak vám někdo ničí několikamilionový byt je hrůza. Nám stála opětovná rekonstrukce pronajatého bytu starého málo let 250 tisíc ...

NJN, to šlo dřív. Ale třeba se vám to usplácí. Energie bych na nájemníka nepsal, respektive, aby měl on smlouvu s dodavateli. Může tam nasekat dluhy a odejít a vám pak energie odpojí až do zaplacení toho dluhu. A to může být hodně. A může trvat dost dlouho než to z něho vysoudíte. Věta: Nájem bytu a služby s tím související. Nájemníky si vybírat sám. Smlouva na dobu určitou a to tu nejkratší možnou a obnovovat. K nájemní smlouvě přiložit fotodokumentaci bytu a formuli, že bude vrácen ve stejném stavu, stanovit co bude opravovat nájemník a co vy. Ono je to sice v zákoně, ale nájemník analfabet to řešit nebude. Požádá li o odklat platby nájemného, tak chtějte směnku, nebo at vypadne. A je lépe raději nižší nájemné a dlouhodobý nájemník, kterého časem poznáte, než vyšší nájemné a aby se vám tam točili rádoby zazobanci, kteří na to v uvozovkách mají. A rudí bratři, to je úplně jiná kapitola. Ale i to se mi stalo, když jsem kdysi podlehl realitce. Musíte být ve střehu neustále. Ale dá se to časem vyladit. A pojistky. To vám poradí v pojišťovně. Normálně si vy pojistěte škody, které oni můžou způsobit. Jako není bez práce úplně. Držím palce. Taky se šikne pozvat na oběd třeba někoho z okolí, kdo už déle pronajímá a probrat s ním zkušenosti. Je to svým způsobem koníček. :-)

Prý je dobré to dělat jinak: nemovitost (byt) pronajmout někomu plně důvěryhodnému (rodičům, děckovi, sourozenci) a teprve on sepíše se skutečným nájemníkem podnájemní smlouvu. Pak má prý ten skutečný podnájemník mnohem nižší práva než kdyby mu to majitel pronajal přímo (je snadněji "vyhoditelný").

Nevím to, nepátrám (nemám čas pátrat), slyšel jsem, třeba se ozve nějaký právník..

To vypadá hodně zajímavě. To prozkoumám. Díky. I když na druhou stranu po deseti letech, už mám nějakou praxi. Ono totiž nájemní bydlení u nás není nějak příliš rozšířené. Většina lidí má svůj dům, byt ap. A po nájmech se pohybují ze setrvačnosti starší lidé, kteří na tom nejsou finančně povětšinou dobře, ale jsou spolehliví. Nebo lidé, kteří nejsou schopni si bydlení zajistit a tak se systematicky přemísťují od oběti k oběti. Ale jsou i solidní lidé, kteří vidí nájemní bydlení jako životní styl, který jim umožňuje se flexibilně pohybovat na trhu práce, nebo chtějí své pohodlí a klid. Jsou, ale je jich málo. Zatím. Musí dorůst nové generace. Doby, kdy se člověk narodil vedle fabriky, vyučil se, postavil dům a zemřel v něm jsou pryč.:-)

Má to své výhody a nevýhody, např. podnájemníkovi lze zakázat v bytě čokla, nájemníkovi ne. Ale pokud jde o lidi, co bydlí, neplatí nájemné, neplatí energie, ničí zařízení, nedodržují smlouvy, brání se vystěhování, tak je to jedno, stejně to skončí exekucí a pak je pro vlastníka jednodušší soudit se s nájemníkem než s podnájemníkem, protože s podnájemníkem by se měl soudit nájemník.

Čerstvá zkušenost: Podívej se (lépe - nech odborníka zkontrolovat), v jakém stavu je elektrika a další rozvody.
Jako kupec i jako případný nájemník!!!
https://www.mesec.cz/clanky/ceho-se-vyvarovat-a-jak-se-nespalit-pri-koupe-nemovitosti/nazory/

Tenhle obrázek jsem ukradl z jiného dotazu. Ale nějak takhle a ještě hůř to vypadalo v bytě co jsem měl to potěšení být požádán, abych poradil, jestli by se s tím dalo něco dělat (ano, dalo - všechny dráty vyrvat ze zdí a udělat úplně znovu).
[87749-zasuvka-jpg]

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru