Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přechod zaměstnanec > OSVČ

Ahoj,

dělám pro svého zaměstnavatele (IT obor) na HPP. Co se týče nákladů, tak ho vyjdu na 40 000,- superhrubé mzdy + pak samozřejmě dovolená a nemocenská. Mám možnost přejít na ŽL a dělat pro něj jako kontraktor. Můžu si podle vás "říct" o stejný peníze, o jaký ho vyjdu na HPP - tedy fakturovat za stejnou práci 40 000,-? Někteří lidé mi říkají, že mi na to asi nekývne, že mě bude chtít stáhnout. Ale podle selského rozumu by s tím neměl mít problém. I tak to pro něj bude výhodnější, když mi nemusí proplácet dovolenou, nemocenskou, odstupné při vyhazovu...

Budu mít (a už bokem mám) těch zakázek více, takže o švarcsystém se jednat nebude (to kdyby to někdo neopomněl zmínit).

Jestli pro svého zaměstnavatele budete dělat to, co jste dosud
vykonával na základě pracovní smlouvy, o Švarc systém podle mne půjde,
přestože budete mít podobných zakázek víc.

Nejde o to, pro kolik lidí budete vykonávat nějakou činnost, ale o to, jestli jako OSVČ
nebudete ve skutečnosti vykonávat závislou práci, která se řídí zákoníkem práce.

Zaměstnavateli byste si měl říct o víc, než kolik momentálně činí Vaše superhrubá
mzda, (s výkonem SVČ Vám vzniknou náklady, které jako zaměstnanec nemáte →
ty byste měl do své ceny zohlednit).

Ale také si myslím, že Vám nekývne ani na těch 40.000 Kč.