Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přechod zaměstnanec > OSVČ

Ahoj,

dělám pro svého zaměstnavatele (IT obor) na HPP. Co se týče nákladů, tak ho vyjdu na 40 000,- superhrubé mzdy + pak samozřejmě dovolená a nemocenská. Mám možnost přejít na ŽL a dělat pro něj jako kontraktor. Můžu si podle vás "říct" o stejný peníze, o jaký ho vyjdu na HPP - tedy fakturovat za stejnou práci 40 000,-? Někteří lidé mi říkají, že mi na to asi nekývne, že mě bude chtít stáhnout. Ale podle selského rozumu by s tím neměl mít problém. I tak to pro něj bude výhodnější, když mi nemusí proplácet dovolenou, nemocenskou, odstupné při vyhazovu...

Budu mít (a už bokem mám) těch zakázek více, takže o švarcsystém se jednat nebude (to kdyby to někdo neopomněl zmínit).

I když máš více zakázek, tak pořád může jít o švarcsystém, ale to je vedlejší.
Sice to pro něj v něčem bude levnější, ale zase taky můžeš odejít ze dne na den, což mu taky nemusí vyhovovat. Podle mě ti teda stejné peníze nedá, ale je to jenom můj tip.

No nevím, já bych spíše řekl, že by teoretiky kývnul i na větší plat.

- neplatí ti dovolenou (4 týdny v roce = 1 celý měsíc práce navíc za kterou nyní platí 40k a nemá z toho nic)
- neplatí ti svátky
- neplatí ti 14 dní nemocenské (60% z tvého platu, z čehož rovněž nemá nic)
- skončit nyní ze dne na den můžeš fakticky taky, stačí ti k tomu skočit s kolem do příkopu a zajít si k obvoďákovi, že tě bolí hlava....
- Nemusí ti platit žádné odstupné/3 platy v případě, že tě už nebude potřebovat.
- Strach by mohl mít maximálně z toho, že by ho stát mohl popotahovat kvůli schwarzsystému, ale pokud budeš fakturovat kromě něj ještě alespoň jednomu dalšímu subjektu, tak to bude ok.

Mám za to, že by bez problémů přistoupil i např. na 45k/měs.

Jestli pro svého zaměstnavatele budete dělat to, co jste dosud
vykonával na základě pracovní smlouvy, o Švarc systém podle mne půjde,
přestože budete mít podobných zakázek víc.

Nejde o to, pro kolik lidí budete vykonávat nějakou činnost, ale o to, jestli jako OSVČ
nebudete ve skutečnosti vykonávat závislou práci, která se řídí zákoníkem práce.

Zaměstnavateli byste si měl říct o víc, než kolik momentálně činí Vaše superhrubá
mzda, (s výkonem SVČ Vám vzniknou náklady, které jako zaměstnanec nemáte →
ty byste měl do své ceny zohlednit).

Ale také si myslím, že Vám nekývne ani na těch 40.000 Kč.