Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem devalvace meny

prozatim teoreticka otazka, ale prece me to zajima.

nekde jsem cetl, ze ze stavu, v jakem je nyni usa existuji dve (kratkodobe) cesty.

1. valka
2. devalvace meny

zajima me ta druha moznost. co kdyz ma nekdo $1.000.000 v hodnote 24.000.000,- czk a pres noc devalvuje usd. pro jednoduchost pojdme uvazovat ze devalvuje o jedno desetinne misto. takze rano mam na uctu porad $1.000.000 ale uz v hodnote 2.400.000,- czk diky nove stanovenzm kurzum, ze?

a ted pointa? jak je to v takovemto pripade, kdyz je ten $1.000.000 nikoli na beznem uctu, ale je investovany v nejake komodite. teoreticky uvazujme, ze cena dane komodity se pres noc nezmeni. ja ji prodam a mam na ucte svuj $1.000.000 ale zase v hodnote 2.400.000 czk. je to tak?

USA sa nenachadzaju v nicom tazivom...boli uz vo vacsich srackach. Navyse USA maju obrovsku vyhodu, ktoru nema ziaden stat na svete. Dolaru sa veri, berie ho kazdy, a preto hoci ich ekonomika nie je nic moc sa dolar stale drzi tam, kde je.
Dolar nedevalvuje.

zajima me ta druha moznost. co kdyz ma nekdo $1.000.000 v hodnote 24.000.000,- czk a pres noc devalvuje usd. pro jednoduchost pojdme uvazovat ze devalvuje o jedno desetinne misto. takze rano mam na uctu porad $1.000.000 ale uz v hodnote 2.400.000,- czk diky nove stanovenzm kurzum, ze?

Pokial ma ucet vedeny v dolaroch ma na ucte stale 1mil dolarov, ak to bude chciet zamenit za koruny dostane len 2.4mi CZk. Mimochodom prave z dovodov vykyvov kurzov maju mnohe CZ firmy aj euro ucty a obchoduju z nich, pretoze keby mali len CZ tratili by na kurzovych pohyboch. Banky sice poskytuju poistky voci kurzovym prepadom, ale su dost mastne. Toto je velka vyhoda SK firiem, ze tento rpoblem uz nemaju a ver tomu, ze kedysi na pohyboch meny tratili pomerne dost.

a ted pointa? jak je to v takovemto pripade, kdyz je ten $1.000.000 nikoli na beznem uctu, ale je investovany v nejake komodite. teoreticky uvazujme, ze cena dane komodity se pres noc nezmeni. ja ji prodam a mam na ucte svuj $1.000.000 ale zase v hodnote 2.400.000 czk. je to tak?

Ak mas peniaze v komofite je rozhodujuce za aku menu ju predavas, takze ak budes za CZk dostanes 2.4mil, ak za dolare tak 1mil dolarov.

Nejako nerozumim inak tvojim uvaham, to je uloha do skoly?

neni, jen, protoze mam ucet u brokera v usa a mam nejakou investici v komodite, jsem se snazil vzit se do situace, ze devalvuje dolar. jestli by nebylo lepsi prevest tuto investici do czk prave z duvodu mozne devalvace usd.

ps: nemas dojem, ze dolar se muze potopit? rekl bych, ze mas pravdu, ze dolaru se veri. ja bych rekl, ze TED se mu veri. tohle muze byt jinak, no ne?

Potopit sa moze vselico, ale od dolara ako svetoveho platidla to neocakavam. Problem dolaru je, ze mu veria jak obchodnici tak bezni ludia, takze dovera v dolar neozrkadluje jeho ozajstnu ekonomicku silu. Dolar je proste nadhodnoteny.
Ale peniaze su len papieriky a ich sila je dana prave doverou a tu dolar ma.
Inak blizia sa volby, Trump stale trasi, takze dolar asi pojde dole, ak vyhra Clintonova bude sa vraciat na svoje pozicie.
Co bude dalej si netrufam odhadnut, Clintonova je z mojho pohladu len o kusok mensie zlo ako Donald.

dobra, ale co rusko a cina. vypada to ze nam roste konkurence pro swift a svet neni uplne nadseny, ze dolar je porad tak nahore. nova hedvabna stezka, usa prohravaji valky ktere vyprovokovali kde mohou, svet je na usa nabrousenej. taky bzch rad veril v dolar, ale svet a usa ziji tak strasne na dluh, ze ja osobne cekam nejakou tu facku. a spis vetsi nez mensi.

co se tyce voleb, tak ja osobne si myslim, ze prave trump je o rad lepsi, nez clintonova. pokud vyhraje clintonova, pokracuje se v tom, co dela obama. trump, to je otazka. na zacatku jsem veril obamovi asi jako vetsina. rekl ale ten chlap nekdy nejakou pravdu? o zadny nevim. takze kdyz uz jsem se pred osmi lety seknul u obamy, urcite se muzu zmilit v trumpovi. spis ale pochybuju, ze jeho nekdo vlastni. to by to muselo byt echt sehrane divadylko.

Tu nejde o to, co sa paci teba alebo mne, ale ako sa zachovaju trhy a na trhu podla vsetkeho panuje taka nalada, ze Trumpovi sa neveri a povazuju ho za nevyspytatelneho (po zvoleni by hned "skrotol" imho).
Staci si pozriet ako reaguje FOREX na vysledky prieskumov ked Trump dohana Clintovu a naopak.
Na USA je nasraty cely svet uz od cias II.svetovej vojny, ked sa stali velmocou. To je normalne, nevidim nic nove za poslednych 50 rokov.
Rusko je par rokov pre krachom, Putin uz pustil riadenu privatizaciu a Rusi nemaju prevadzkovy, nieto este investicny kapital. Vo vojne s ropou proste tahaju za kratsi koniec.
Cina je na tom relativne dobre, ale juan nikto moc akceptovat nechce, skusali nieco s rusakmi, teraz Polsko vydalo dlhopisy v juanoch ako experiment (za cca 300mil dolarov), ale na to aky potencial ma cinsky juan je to malo.
Problemom juanu je, ze je stale vyrazne podhodnoteny, a preto ho nikto nechce. Keby cinania pustili juan na trh a neregulovali jeho kurz okamzite b zosilnel, co by prispelo k predrazeniu cinskeho exportu a kedze cinska ekonomika sa uz teraz zadychava je toto cesta do pekiel.
Cina sa pokusa a kontrolovanu devalvaciu, podobnou cestou siel Island a dostal sa z toho, ale Cine to moc nejde zatial.
Dolar bude este par rokov stale vsemocnym platidlom, hlavne, ked euro ma problemy s eu spickami stale, takze ho nevie z tej veducej pozicie vytlacit.

uvidime..

jak vlastne takova devalvace funguje, vis? je to tak, ze se stanovi nove kurzy, ze? to znamena, ze stavajici kurz je treba usd/czk 1:24 a novy bude 1:2.4. me se ale nedari si porovnat v hlave, jak to bude s komoditou. prece se neda stanovit novy kurz zlata. treba ted stoji zlato $1.300. kolik bude stat po devalvaci? snazim se nejak uchopit, co udela devalvace s cenou komodit. vzajemne vztahy men a jejich kurzu dokazu pochopit, ale nejak se mi nedari spravne si vysvetlit, co se stane po devalvaci s investici do komodity. zatim, k cemu jsem dosel, tak se oproti komodite nic nedeje, problem nastane az ve chvili, kdy svou investici budu chtit smenit do jine meny, je to tak?

Stat bude tolko aku cenu stanovi trh..a trh stanovoju cenu velmi jednoducho...ponuka/dopyt. Takze ak tvoj dolar klesne o jednu desatinnu ciarku nezmana to automaticky, ze cena sa mu uplne rovnako prispobi, aj ked velmi pravdepodobne ano.
Inymi slovami ak mas peniaze vlozene v komoditach a napriklad dolar silne devalvuje teba sa to nijako nedotkne, pretoze cena komodity nie je viazana na silu dolara.

Nie, nie je predsa nikde pisane, ze komoditna burza bude dalej obchodovat v dolaroch. A keby aj, akonahle dolar devalvuje, tak sa mu vsetky meny prisposobia, takze stratu defacto nemas.
Pochop, ze ty mas komoditu kupenu, nie peniaze, takze ta kurz dolara zaujimat nemusi, pretoze akonahle dolar devalvuje pojdu hore aj dolarove ceby a to v idealnom pripade v rovnakom pomere.
Ak dolar devalvuje o desatinnu ciarku, posunie sa aj cena komoditu o rovnaku hodnotu (+- autobus).

no a to se mi prave spatne chape. prece o par radku vyse jsme si rekli, ze pokud devalvuje dolar o desetinne misto, tak za milion dolaru koupim 2.4M czk. tys mi zaroven rikal, ze pokud mam nakoupeno v dolarech, tak komoditu opet za dolary prodam. to je mi jasne a jinak to ani nemuze byt. cili dejme tomu ze prodam komoditu a mam na ucte $1.000.000 chci si je prevest do cech, a diky devalvaci dostanu svych 2.4M czk. jak tedy ted myslis to, ze meny na to budou reagovat? nejak asi reagovat budou, ale pokud by vse reagovalu plus minus autobus, aby se to vydovnalo dolaru po devalvaci, pak by takova devalvace nemela vubec smysl. ikdyz dokazu pochopit smysl toho, ze ostatnim statum /menam/ se nebude libit, ze devalvoval dolar.

chces mi tedy rict, ze se devalvace dolaru nedotkne vymeny dolaru na czk? to je prece nesmysl.

Ty sa furt tocis v kruhu ako pes, co si nahana chvost.
Ty mas predsa kupenu komoditu, nie je podstatne za co si ju kupil a za co ju ides predat. CO furt splietas. o tom, ze dolar devalvuje, to predsa nie je pre teba podstatne, ked devalvuje dolar automaticky aj stupnu ceny ak su v dolaroch. Kupil si vcera za milion, dnes dolar devalvoval, zajtra predavas za 10mil dolarov.
Mena devalvuje predovsetkym, aby sa zlacnel export, pretoze interna ekonomika, cize hlavne platy zostavaju po devalvacii rovnek, respektive stupaju pomalsie ako sa devalvuje mena, cize ziskavas ako domaci producent vyhodu, pretoze dostanes viac prachov za zahranicnu menu, ktoru ti zaplati odberatel. V tom je princip devalvacie podporit export, alebo domacu spotrebu a pod.
Neoperuj stale tym dolarom, ty mas komoditu, ta je nezavisla na mene.

ja ti povim, co porad splietam. mam v povedomi devalvaci koruny z roku 1953. v te dobe prece se rikalo nebojte lidi, devalvace nebude, nebude.. a sup, druhy den rano bylo vymalovano. z toho ja strach nemam, ale z vypraveni vim, ze nadseny z toho tenkrat nikdo nebyl. takze ze by se lidi devalvace meny nedotkla, neni uplne pravda. nevim, jak moc to muze byt obdobne, kdyby devalvoval dolar, ale to je presne duvod, proc jsem polozil svuj dotaz.

ok, fine.. a pak chci tech deset kilo zlata nakoupene za dolary promenit na czk v cechach. polozim svuj dotaz jinak:

1. vim, ze zitra probehne devalvace dolaru o juedno desetinne misto a mam $1.000.000 a mam 24.000.000czk
2. nakoupim zlato za oboji menu
3. trh se vubec nepohne
4. po devalvaci prodavam oboje zlato
5. v czk mam 24.000.000czk

6. kolik mam usd?
7. kolik mam czk po konverzi z usd na czk?

to je všetko pravda, bude mať zlato, ale jeho hodnota už nemusí byť daná nejakými menami
hodnota bude zavisieť od toho či ho niekto bude chcieť kúpiť
a či bude existovať spôsob ako ho predať
a či vôbec ide o skutočné zlato, alebo len nejakú virtuálnu komoditu

ano, ale na tohle se ptam od zacatku. protoze kdyz se podivam na to, co je devalvace, tak je to vyhlaseni urednich kurzu. super, mam 10kg zlata, ale ja ho chci na koruny. proto se celou dobu ptam, co se stane, kdyz se vyhlasi jiny kurz usd/czk. proto jsem uvazoval, ze mam 10kg zlata, prodam ho za "nezmenenych" 1500usd za trojskou unci a tratim az na urednim kurzu usd/czk.

pokud tedy nastane to, ze trh zareaguje na devalvaci a zhruma 10x vzstreli aby dorovnal devalvaci o desetinne misto, pak jsem na nule. jenze pak mi castecne unika smysl takove devalvace. primarne jde o podporu export, jenze pokud by melo nastat to, ze mena devalvuje o desetinne misto a vse ostatni navysi cenu 10x, pak ceho se tedy dosahlo?

Ved som ti to pisal, ceska koruna po velkom tlaku devalvovala a z povodnych 25 CZk/euro je teraz uz par mesiacov/rokov na 27 CZk/euro.
Komu to pomohlo co myslis, ked CR je exporterskou krajinou?
Exporter predal tovar za milion, ale po devalvacii po zmene na CZk ma uz 27mil a nie 25mil ako mal predtym, cize moze ist s cenou dole (vacsia konkurencieschopnost), moze zvysit platy pri zachovani svojej marze, je proste bohatsi. Takisto pri zachovani domacich cien sa stava CR zaujimavejsia pre investorov, pretoze investor chcel investovat 1mil eur a za to teraz v CR dostane 27mil...cize jeho investicia je lacnejsia pre neho. Atd.
Lenze to nie je take jednoduche, devalvacia predrazi dovoz, v zavislosti od toho porastu ceny komodit, ktore sa dovazaju, napriklad elektroniky, co sposobi tlak na rast miezd a moze znizovat domacu spotrebu...atd.
Prave preto CNB devalvovala CZk len o 10% a krvopotne drzi kurz na tych 27 , aj ked na menu su velke tlaky aby este oslabila.

V první řadě - přehřátí ekonomiky řeší inflace, která devalvuje průběžně.
V řadě druhé - protože peníze jsou dnes komodita a investovat majetek jen do jedné komodity je hazard, znamená to, že tvůj příklad je zcela nesmyslný a nechápeš vůbec soudobou ekonomiku nepostavenou na zlatém standardu.

tak čistě teoreticky neplatí ani ty dva body na začátku tvého dotazu. Dolar je rezervní měna, je obchodován po celém světě a jak je patrno, FEDu prošlo bez potíží masové tisknutí dolárků a americké ekonomice to zjevně prospělo. Teorie o válce a velké devalvaci šíří (většinou) zapšklí rudokožci.

Podle toho, co píšeš jako reakce jiným, zcela jasně ti není znám rozdíl mezi cenou a hodnotou.