Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nárok na náhradu za svátek při přesčasu.

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat, zda mám nárok na zaplacení/náhradu státního svátku i v případě, že si na něj vezmu dobrovolně přesčas?

Platný příklad:

* 28. září (pondělí) byl státní svátek (nejdeme do práce a máme automaticky náhradu za svátek)
* já jsem se rozhodl si ještě pomoct tím, že půjdu na vypsaný přesčas z NE na PO (22 - 06h).
2 hodiny jsem tedy pracoval s příplatkem 50% za víkend, a zbytek (5,5h) jsem pracoval s příplatkem 100%.

Mám tedy nárok na:

1) náhradu státního svátku
2) 7,5 hodinový přesčas s hodnotnými příplatky za to, že jsem ho dělal ve státní svátek

???

Nebo se pletu?

Děkuji

2 hodiny jsem tedy pracoval s příplatkem 50% za víkend, a zbytek (5,5h) jsem pracoval s příplatkem 100%

Svátek začíná nástupem pondělní ranní směny, celá ta myšlenková konstrukce je chybná. Hodnotný příplatek za svátek se nebude konat.

V naší firmě to tak funguje, což naznačuje i výplatní pásek, kde mám vskutku uvedeno, že za zmiňovaných 5,5h mám 100% za svátek navíc.

Ovšem chybí mi tam proplacení toho státního svátku, tedy ad. 1)

Jedna mzdová účetní tvrdí, že je to tak správně, druhá je přesvědčena, že je to špatně.

obvykle sa náhrada mzdy za štátny sviatok týka smien,ktoré začínajú v deň štátneho sviatku,nie tých,ktoré končia a presahujú..keď je nedela bežný deň a v pondelok štátny sviatok,tak napr. nedelná nočná smena je počítaná ako odrobená nedela-nočná,nie ako odrobený pondelok-nočná,takže vzniká nárok na príplatok za sobotu/nedelu,príplatok za poobedňajšiu smenu ,ktorá sa obvykle počíta ako odrobený čas medzi 14:00-22:00 pri 8-hodinovom pracovnom systéme alebo medzi 14:00-18:00 pri 12-hodinovom pracovnom systéme a nárok na príplatok za nočnú smenu,ktorý sa počíta obvykle od 22:00-6:00 pri 8-hodinovom a 18:00-6:00 pri 12-hodinovom pracovnom systéme....

Celou pracovní směnu lze posuzovat podle dne, kdy začala
(v tom případě byste za celou směnu měl příplatek za neděli),
nebo podle skutečnosti (2 hodiny neděle, zbytek svátek).

Oba postupy jsou správné, záleží na zaměstnavateli, který způsob bude používat.