Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výpovědní lhůta u zkráceného úvazku

Dobrý den, pracoval jsem na smlouvu DPČ v jedné firmě přičemž u DPČ je výpovědní lhůta 14 dní od podání výpovědi. Podepsal jsem smlouvu na přechod z DPČ na zkrácený úvazek a ve smlouvě stojí, že mám 3 měsíce zkušební dobu. Pokud to dobře chápu, tak po dobu tří měsíců mám právo na ,,hodinovou výpověď,, bez udání důvodu, je tomu tak, nebo už mám výpovědní lhůtu 2 měsíce? Potřebuji přejít do jiného zaměstnání a očekávám, že mě zaměstnavatel nebude chtít pustit z důvodu nedostatku pracovníků, tak se spoléhám na to, že můžu dát hodinovou výpověď. Dále mě pak zajímá, jestli už se mi ve zkušební době na zkrácený úvazek zakládá zápočtový list, případně jestli by mě zaměstnavatel mohl nějak pošpinit, když dám hodinovou výpověď.

Díky moc předem za odpovědi.

Ve zkušební době mohou obě strany zrušit pracovní poměr bez udání důvodů, druhá strana s tím nic nenadělá. Zápočtový list se vystavuje, i kdyby zaměstnanec dělal třeba jen jednu hodinu.

Pošpinit zaměstnavatel pracovníka může vždy, nejlépe neoficiálně, neprokazatelně. Zavolá mu třeba potenciální příští zaměstnavatel, on zaměstnance vylíčí jako potížistu, bonzáka apod. Ten takového následně raději nezaměstná.

Budete-li chtít zaměstnání ukončit, musíte přesně formulovat.
"Hodinová výpověď" neexistuje, "hodinová výpověď" je lidové
označení pro zrušení pracovního poměru.

Měl byste napsat:
Ruším pracovní poměr ve zkušební době.

Potvrzení o zaměstnání (dříve zápočtový list) je zaměstnavatel povinen
vystavit jak z dohody (DPČ), tak ze zaměstnání na zkrácený úvazek.

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době sice není důvodem
k negativnímu hodnocení zaměstnance, ale bude-li Vám zaměstnavatel
chtít dělat problémy, nějakou cestu si najde.