Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Socialní pojištění

Dobry den.
Jsem 53 letý bývaly horník s rentou.
Před 2 lety jsem přišel o prací a jsem na úřadu práce.
Najít legálně prací nemohu, každý by jen zaměstnával na černo a za minimální mzdu.
V dole mam odpracovaných 21 let, takže po přepočtech mi to asi na hornický důchod nestačí.
Celkem mám odpracovaných 30 let.
Tudíž pokud se dožijí 64 let, nebudu mít odpracovaných 35 let a nárok na důchod.
Jak je to kdybych si chtěl platít sociální pojištění?
Budou se mí přičítat i roky do důchodu?
S čeho se počítá výše toho sociálního pojištění?

Takže mně se týká asi toto že.

osob vedených v evidenci úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání po dobu, po kterou jim náleží podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci, a v rozsahu nejvýše tří let též po dobu, po kterou jim podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáleží s tím, že tato doba tří let se zjišťuje zpětně ode dne vzniku nároku na důchod, doba, po kterou podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáležela před dosažením věku 55 let, se do ní započítává v rozsahu nejvýše 1 roku a nezapočítává se do ní doba účasti na pojištění podle § 6 odst. 1 písm. a) a odst.2 a doba výkonu výdělečné činnosti, která podle zvláštního předpisu nebrání zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, a to i když tato činnost zakládá účast na pojištění,

Pokud jsem to dobře pochopil, tak před 55 lety se počítá jen 1 rok do důchodu.
Pokud budu na pracaku i po 55 letech až do důchodu, tak celkem 3 roky.

Dobrý den,
sociální pojištění si sám hradit nemůžete,
ale můžete se přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění
(= jedna ze 3 částí sociálního pojištění).

Sám bez jednoho z uvedených (viz odkaz na konci) důvodů
můžete důchodové pojištění hradit maximálně 10 let.

Takže jestli dobře počítám, máte odpracováno 21 let,
z doby evidence na ÚP se Vám započte doba, po niž jste
měl nárok na podporu, plus jeden rok z evidence
před 55. rokem a 2 roky nad 55 let.

Pokud si ještě budete 10 let hradit dobrovolné pojištění,
měl byste se na požadovaných 35 let dostat.

----
Viz
Dobrovolná účast na důchodovém pojištění

Špatně:
V dole 21 let.
Dnes celkem se vším všudy 30 let.

(= jedna ze 3 částí sociálního pojištění).

Zdravotní, důchodové, a ta 3 ????

Otázka je kolik tam dávat.
Jako bývaly horník s rentou si mohu přivydělat minimální mzdu.
Pracoval jsem tedy posledních 7 let za minimální mzdu.
Po úrazů, když jsem dostal rentu,mi říkali že ohledně důchodu mam stop stav a důchod se mi bude počítat s částky před rentou.
Ví někdo jak je to přesně?

Přehlédla jsem těch 30 let a ještě špatně počítám :-( .

Jestli máte odpracováno 30 let, měla by stačit platba dobrovoleného
důchodového pojištění 5 let (letos jde minimálně o 1.817 Kč měsíčně),
jenže to asi ještě nedosáhnete důchodového věku, ne?

-------
Zdravotní pojištění se hradí zvlášť, není částí sociálního pojištění
a slouží k úhradám lékařské péče.

Sosiální pojištění se skládá z nemocenského a důchodového pojištění
plus příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.

Důchodové pojištění je jasné. Z příspěvku na státní politiku se hradí
podpora v nezaměstnanosti, případně rekvalifikace apod.

Nemocenské pojištění slouží k zabezpečení v případě nemoci (nemocenské),
karantény, při ošetřování člena rodiny, vyplácí se z něj
peněžitá podpora v mateřství, případně vyrovnávací příspěvek.

-------
Renta dorovnává rozdíl mezi průměrným výdělkem z doby před pracovním úrazem
a nově dosahovaným výdělkem.

Nejsem si jista, co přesně znamená "stop stav". Vysvětluji si to tak, že se při výpočtu
starobního důchodu nebude přihlížet k nižším výdělkům dosahovaným po pracovním úrazu
(ale je to jen můj odhad, přesně by Vám to měli vysvětlit na OSSZ).

Při výpočtu starbního důchodu se výdělky z dřívějších let vynásobí
koeficientem platným pro rok, v němž požádáte o důchod.
Koefiecienty platné pro další kalendářní rok bývají známy na přelomu roku.

Tzn., že výpočet bude vycházet z předchozích výdělků,
které budou koeficientem navýšeny.

----
Snad jsem to napsala srozumitelně.

No tak o toto jsem se zajímal již dříve a prý to nejde.
Pokut mam rentu, mohu si přivydělat do výše minimální mzdy.
To co vydělám nad, mi bude stržené s renty.
Chtěl jsem si pořídit živnostak a tu částku co je min.mzda si přivydělat po brigádách.
Nebo alespoň částku na to důchodové.
Nejde to.
Pokud jsem na pracaku,musim na šachtu posílat každý měsíc potvrzení s pracaku.
Pokud jsem zaměstnán, musí zaměstnavatel každý měsíc vyplňovat lejstro s mým výdělkem.