Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nepřihlášená OSVČ na ČSSZ

Dobrý den,

jedná se o problém ohledně oznámení zahájení samostatné výdělečné činnosti. Známý již několik let pracuje jako OSVČ, přesto oznámení dosud nepodal. Ráda bych se proto zeptala, s jakými sankcemi může počítat a co vše (resp. kolik let) bude muset zpětně doplatit v případě, že se rozhodl vzniklou situaci napravit a dodatečně svou činnost oznámit? Popř. jak se dá situace co nejlépe vyřešit? Domnívám se, že neplatí ani sociální pojištění (zdravotní a daň z příjmů ano).

Předem děkuji za odpověď

Pokud podnikal na plný úvazek ("hlavní" OSVČ), bude mu vše doměřeno i s prémiemi. Nevím, kolik je "několik let", ale osobně tipuji, že se vším všudy to bude hodně přes 100 tisíc.

Pokud podnikal při zaměstnání (jako "vedlejší" OSVČ), záleží, jak vysokého zisku dosahoval. Pokud malého, pak by to nemuselo až tak bolet.

Blíže se nedá specifikovat. Známý ať co nejdříve navštíví svou pobočku ČSSZ.
To si účetnictví páchal sám nebo na to měl najatého nějakého dementa? ::)