Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nepřihlášená OSVČ na ČSSZ

Dobrý den,

jedná se o problém ohledně oznámení zahájení samostatné výdělečné činnosti. Známý již několik let pracuje jako OSVČ, přesto oznámení dosud nepodal. Ráda bych se proto zeptala, s jakými sankcemi může počítat a co vše (resp. kolik let) bude muset zpětně doplatit v případě, že se rozhodl vzniklou situaci napravit a dodatečně svou činnost oznámit? Popř. jak se dá situace co nejlépe vyřešit? Domnívám se, že neplatí ani sociální pojištění (zdravotní a daň z příjmů ano).

Předem děkuji za odpověď

Pokial neplati socialne poistenie,nebude mu nezaplatene obdobie započitane do odpracovanych rokov a do naroku na dochodok,pokial stihne "nahrabat"dost penazi,trapit ho to nemusi,pokial zostane v pozicii normalny smrtelnik,určite ho to nepoteši,ked mu potom vypočitaju,že mu chyba odrobit xy rokov,aby mal narok na vyplacanie penzie,uroky z nezaplatenej čiastky sa pohybuju za normalnych okolnosti okolo 0,5% za každy den z dlžnej sumy až do doby uhradenia,takže celkova dlžna čiastka može velmi rychlo dosiahnut obludne rozmery,do akeho času spatne bude musiet uhradit poplatky sa treba informovat priamo na miestnych uradoch,či tam nahodou aj nevznikla nejaka premlčacia doba na určite obdobie poplatkov,pripadne či si može nejakym dodatočnym preukazanim nakladov nemože dlžnu čiastku znižit ap.../aj ked u dani a povinnych odvodoch nepredpokladan,že by niekto premlčaciu dobu a podobne vyhody plebsu poskytol/,

A to je dnes doba velmi, velmi mírná.

Po roce 1993 byly sankce obecně mnohem tvrdší. Například u daní z příjmů bylo možno pokutovat až 0,9% denně(!) z krácené daně, po dobu tří let. Udělali kontrolu, a když zjistili, že chlapec před třemi lety krátil tržby a neodvedl deset tisíc na dani - šup, kromě doplatku na dani navíc penále přes sto papírů ]:)

Pokud podnikal na plný úvazek ("hlavní" OSVČ), bude mu vše doměřeno i s prémiemi. Nevím, kolik je "několik let", ale osobně tipuji, že se vším všudy to bude hodně přes 100 tisíc.

Pokud podnikal při zaměstnání (jako "vedlejší" OSVČ), záleží, jak vysokého zisku dosahoval. Pokud malého, pak by to nemuselo až tak bolet.

Blíže se nedá specifikovat. Známý ať co nejdříve navštíví svou pobočku ČSSZ.
To si účetnictví páchal sám nebo na to měl najatého nějakého dementa? ::)