Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pronájem kanceláře

Budu si pronajímat poprvé v životě kancelář - přes realitku, inzerát jsem našel na sreality. Zajímalo by mě, na co si dát pozor při sjednávání smlouvy. Kancelář bude určena k podnikání, prostory se mi líbí, majitelka také vypadá po první schůzce sympaticky, ale nikdy jsem kancelář nepronajímal a nemám zkušenosti.

Kancelář je v činžáku, v přízemí.

Pronájem kanceláří od CBRE (reklama)

Předmět Autor Datum
obecně (řada věcí se na tebe nemusí vztahovat): - jak s platbami za energie, konektivitu - telefon,…
touchwood 17.07.2013 07:07
touchwood
Velmi moc děkuji za cenné rady, protože většina z těch bodů by mne vůbec nenapadla. Radil jsem se i…
kalion 17.07.2013 12:21
kalion
Pokial odhadujes svoje naklady takto sprav si zmluvu s komercnym pravnikom a to co ti ponuka realitk…
fleg 17.07.2013 18:23
fleg
http://www.novinky.cz/finance/307641-rezervace-nem ovitosti-je-casto-pasti-na-penize.html
jirka44 17.07.2013 19:13
jirka44
V článku se píše o koupi nemovitosti, já si budu pouze pronajímat. Takže vlastně nechápu, proč bych…
kalion 17.07.2013 20:14
kalion
jak už psal Fleg, je to otázka dohody obou stran (a dle mého názoru jedna z nejdůležitějších věcí).…
touchwood 17.07.2013 20:25
touchwood
Můžu se ještě zeptat na jeden dotaz, jaká jsou pravidla pro úhradu provize realitce? Vždy jsem žil v…
kalion 18.07.2013 15:56
kalion
s realitkami mám veskrze špatnou zkušenost, jejich služeb nepoužívám. Zde tedy moc neporadím.
touchwood 18.07.2013 19:46
touchwood
Reralitky jsou šupáci, vypadá to, že chtějí shrábnout provizi jak od pronajímatele, tak od tebe. Ově…
Filuta 20.07.2013 01:19
Filuta
U pronájmu bytů často platí provizi nájemce. Běžná praxe.
Prasak 20.07.2013 05:20
Prasak
Tak cena služby je vždy na dohodě stran, nemám problém za kvalitní službu zaplatit, ale v tomto příp…
kalion 20.07.2013 16:49
kalion
Takové věci asi bude mít realitka ošetřené ve smlouvě, včetně náležitě vysokých sankcí.
karel 20.07.2013 17:02
karel
Vono to máš jedno, kdyby provize platil majitel objektu, bude náležitě zamontována do nájemného a za…
Filuta 21.07.2013 01:46
Filuta
Jo, to bude i tento případ. Inzerát na srealitách totiž visí od zimy, takže minimálně třičtvrtě roku…
kalion 21.07.2013 09:35
kalion
Jediné řešení abys nepodporoval šupáky, je najít si nájem přímo od pronajímatele bez realitky. Dá se… poslední
Filuta 22.07.2013 00:43
Filuta

obecně (řada věcí se na tebe nemusí vztahovat):

- jak s platbami za energie, konektivitu - telefon, inet (plus zajištění toho, aby nikdo na tvůj účet nebyl schopen je odebírat)
- jak bude řešeno případné poškození prostor případně sousedů (pojištění, náhrady apod.)
- jak budou řešeny běžné opravy a případné trvalejší úpravy
- jaké budou přístupové doby do nebytových prostor (aby např. nedošlo k tomu, že se majitel bude bránit tomu, že budeš pracovat v 11 večer)
- upozornit na případný hluk & smrad (to záleží na předmětu podnikání) a případně nějak zesmluvnit (tím máš perfektní obranu, že jsi na to upozornil a udělal vše podle požadavků majitele)
- jasné uvedení k čemu všemu budeš prostory využívat, aby ti pak někdo nezakazoval/nevyčítal, že sis z toho např. udělal sklad zboží.
- jak je to s parkováním pro zákazníky, zda je pro ně vyhrazeno místo, zda budou mít jednoduchý přístup do budovy apod. (závisí od předmětu a typu podnikání)

Z těch ekonomických ohledů pak (opět obecně):

- rozumná výpovědní lhůta (ani moc dlouhá, ani krátká)
- jasně definované podmínky, kdy se mění cena za pronájem
- jasné uvedení, kdo co platí a v jakých termínech (kdo platí energie, kdo platí odpady apod.)
- jasné uvedení komunikační adresy/cesty pro oba subjekty pro případy nahlašování změn, poruch apod.
- sankce při nedodržení všech výše uvedených bodů (pokud se ti tam líbí, je to lepší než "jen" možnost ukončit smlouvu pro neplnění)

Velmi moc děkuji za cenné rady, protože většina z těch bodů by mne vůbec nenapadla. Radil jsem se i s tou realitkou, ale tu zajímá jenom podpis rezervačky, do které mě neuvěřitelně tlačí (paní volá a píše každý den), ale nějaký servis okolo nulový.

Mohu se zeptat na poslední bod o sankcích? Chtěl bych podepsat smlouvu na delší dobu a vyhnout se vystěhování třeba po roce, pokud by se majitelka rozhodla tam nastěhovat někoho jiného nebo prostory zcela prodat a mně se zbavit. Když už si tam nahlásím do obchodního rejstříku sídlo, oznámím adresu všem zákazníkům, vytisknu katalogy, hlavičkové papíry... nerad bych si to všechno absolvoval po roce znova, náklady na stěhování se klidně můžou vyšplhat do 100-200 tisíc.

jak už psal Fleg, je to otázka dohody obou stran (a dle mého názoru jedna z nejdůležitějších věcí). Rozhodně doporučuju povolat právníka, nebo s ním alespoň konzultovat návrh smlouvy.

S vlastníkem PŘEDEM probrat fakt, že to chceš na delší dobu a podle toho sladit noty. Každý slušný pronajímatel by měl takového nájemce mít rád, protože jasně daná pravidla jsou výhodná pro obě strany, pokud jsou obě slušné a poctivé.

Můžu se ještě zeptat na jeden dotaz, jaká jsou pravidla pro úhradu provize realitce? Vždy jsem žil v domnění, že provizi hradí zadavatel inzerátu (bez ohledu, zda nabízí, nebo poptává, ale zadal inzerát). Realitka ji chce ode mne s odvoláním, že taková byla dohoda realitky s majitelkou a že na to mají i smlouvu. Jenže smlouva je to mezi nimi, ne se mnou, tak moc nechápu proč mám být já vázán zaplacením provize.
Navíc si myslím, že obvykle v jiných oborech podnikání platí, že provizi zprostředkovateli obchodního případu uhradí prodejce, ostatně zprostředkovatel mu přivedl zákazníka. Nevzpomínám si na obory podnikání, kde by provizi obchodníkovi platil zákazník.

Reralitky jsou šupáci, vypadá to, že chtějí shrábnout provizi jak od pronajímatele, tak od tebe. Ověř si u majitele objektu, jak to je s tou provizí. Obvykle provizi platí pronajímatel, někdy však nájemce - to by mělo být uvedeno přímo v nabídce a někdy holt oba dva, což je lumpárna, leč není nezákonná.

Tak cena služby je vždy na dohodě stran, nemám problém za kvalitní službu zaplatit, ale v tomto případě nikde nevidím přidanou hodnotu (jediná služba realitky bylo vyvěšení inzerátu na Sreality a domluva schůzky s majitelkou, žádné jiné služby do obchodu ta realitka nevložila).
Zaplatím za advokáta cca 3-4 tisíc Kč za kontrolu a revizi nájemní smlouvy, to je přidaná hodnota a zaplatím rád, protože vidím reálně odvedenou práci. V případě realitky, která si naúčtuje 10 tisíc Kč, nevidím za co.

Majitelka asi provizi neplatí, protože o provizi se mi makléřka zmínila na schůzce. Pochopil jsem to tak, že realitky, aby vůbec sehnaly nějaké majitele nemovitostí, tak jim slíbí, že nebudou chtít provizi a že si provizi vyúčtují od nájemníka. Podle mne ale tento přístup podlamuje realitní trh.

Asi budu za hajzla, ale co mi brání zaskočit za majitelkou a domluvit se s ní bez realitky, kromě toho, že je to neetické? :-D

Vono to máš jedno, kdyby provize platil majitel objektu, bude náležitě zamontována do nájemného a zaplatíš to stejně ty.

Tobě nebrání nic zaskočit za majitelkou, ale té brání smlouva s realitkou s tebou jednat. Znám případy, kdy liknavá realitka nebyla schopna já nevím, rok najít nájemníka a když se zájemce přihlásil rovnou majiteli, ten nemohl nic kvůli smlouvě s realitkou.

Jo, to bude i tento případ. Inzerát na srealitách totiž visí od zimy, takže minimálně třičtvrtě roku.

S rozpuštěním provize v nájemném máš pravdu, ale tak by to správně mělo myslím být - v nájemném má být započítána provize realitce, odměna právníkovi, daň z nemovitosti, fond oprav a jiné náklady pronajímatele.

Na jednu stranu samozřejmě chápu, že v konečném důsledku to jsem já (nájemce), kdo provizi platí (dávám peníze), ale na druhou stranu se mi moc nechce podporovat "šupáky" (cituju Filutu) a utvrzovat realitky v tom, že jimi uplatňovaná praxe je čistá. Ono to totiž křiví ceny nájmů na trhu, pokud v nájmu není započítáno vše co v něm má být, ale platí se to zvlášť.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru