Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Je tato činnost švarc systém?

Dobrý den, je švarc systém práce tazatele z domova na živnost pro callcentrum? Náplň práce je telefonické dotazování. Tedy pracuje z domova, používá své pracovní prostředky, platí si svou elektřinu, internet pro práci. Vybírá si práci kdy chce i jak dlouho a který den bude pracovat. Nicméně se přihlašuje do systému online a jelikož jde o tuto činnost, tak je jeho práce kontrolována poslechem. Mnoho lidí má živnost na tuto činnost a normálně roky fungují. Já se však obávám, jsou tam diskutabilní znaky šs, tak si chci být jistá. Poradíte? Předem děkuji.

Opravdu? To by bylo skvělé, kdyby to šlo na živnost. Já jsem o téhle činnosti na IČO na celém internetu nenašla ani zmínku, tak si říkám jestli je to tím, že to zaručeně švarc systém není nebo naopak, anebo že je to např. na hranici legálnosti. Teď jsem četla článek o makléřích a je tam v něčem určitá podobnost. Dávám odkaz na článek. https://www.realitnikariera.cz/svarcsystem/ Děkuji za odpověď

Pokud to dělá na živnost pro jednoho odběratele (skoro jako zaměstnanec) tak to podle mě je švarc systém. Ale to by se mohla zavřít půlka republiky, hlavně že se buzerovali zaměstnanci jako popeláři, že musí u sebe nosit pod hrozbou pokuty pracovní smlouvy (stačily kopie, ale nepředložení pracovní smlouvy kontrolním orgánům právě hrozilo pokutou i pro zaměstnance, byť jsem neslyšel že by se to někdy dělo, odstrašující případy v televizi se týkaly hlavně zedníků, kde myslím je švarcsystém to nejmenší, tam se spíš řeší práce ilegálních imigrantů). Ale přitom "zaměstnávání" na živnostenský list tedy to, na co přišel benešovský podnikatel Miroslav Švarc, je celkem běžné, noviny jsou plné inzerátů, že se shání pracovníci na ŽL.

Už jsem zjistila, že švarc systém to není. Žádný rozhodný bod to totiž nedefinuje. Spadá to do outsourcingu. Dám sem typické otázky Inspekce práce a hned na ně odpovím.
Jaká je vaše pracovní doba? Pracovní dobu si vybírám sama podle svého uvážení, vybírám si, který den chci pracovat a kolik hodin. Nejsem pod nikým podřízená, aby mi určoval pracovní dobu. Vystupuji jako samostatná jednotka za účelem dosažení zisku, na svoji odpovědnost, pod vlastním jménem a s tím souvisí i obrovská volnost ve všem, ale samozřejmě také povinnosti. Když udělám málo práce, vydělám málo a naopak. Vše si rozhoduji jen sama a nikdo na to nemá vliv.
Jak se eviduje vaše pracovní doba? Kontroluje ji někdo? Žádnou pracovní dobu nemám, jen pracuji v systému a mám přehled jak dlouho jsem se kterému dílu věnovala a kolik za to mám.
Kdo vám stanovuje úkoly? Objednatel dá návrh ke každému jednotlivému dílu, ale je na mě, jak si výslednou práci upravím.
Kdo kontroluje vaši práci? Mám s objednatelem smlouvu o dílo a jelikož je práce telefonického charakteru, tak se má práce poslouchá, jestli je vše v pořádku a jestli jsem se něčeho nedopustila, měla bych pak problémy já. Ale jinak je vše na mě, vím jaká je náplň mé činnosti a vím jak to dělat správně, neustále získávám informace, abych vykonávala vše podle zákona a bylo vše v pořádku.
S kým dalším spolupracujete na pracovišti nebo mimo toto pracoviště? S nikým. Jedu jen sama na sebe jako samostatná jednotka a odvádím práci podle svého nejlepšího vědomí a přesvědčení.
Jaká je vaše mzda? Žádná mzda neexistuje. Mám s objednatelem Rámcovou smlouvu o dílo a dohodneme se na platebních podmínkách při každém díle.
Pracuji z domova, používám své vlastní prostředky k práci, vybírám si kdy budu pracovat, jsem samostatná jednotka, šs toto nenaplňuje. Takto pracují i IT a další a šs to není. A ještě na závěr dodám, že si najdu ještě jednoho objednatele a budu fakturovat dvěma a doba vystavení faktur a doba splatnosti budou v jiné dny v měsíci než od toho prvního.

Ty otázky IP (pokud skutečně takové kladou) jsou zlomyslně zavádějící. V oblasti se neorientující člověk může být snadno načapán na hruškách, případně práskne se sám. S takovými neuváženými odpovědmi lidí, kteří si myslí, že čím víc toho řeknou, tím líp, jsem se už párkrát setkal (FÚ, ÚP apod.), vždy to nakonec odskákali, protože se práskli sami.

A já jsem napsala nějaké odpovědi, kterými jsem se práskla? Nebo tato odpověď byla všeobecná? Jsem si jistá tím, že to šs není a vím i proč. A stále se samovzdělávám, abych měla více informací. Nejsem nepřipravená a nejsem nejistá. Ze začátku jsem tak působila, dokud jsem si všechno nepročetla. Došlo mi o čem to je. Vše může být diskutabilní. Nejhorší je, když je člověk nejistý a upřímně se snaží něco vysvětlit a ještě to rozebírá. Lepší je držet se svého a neříct nic navíc čeho se dá chytit. Oni velice rádi něco najdou, o to přece jde. Ale jak můžou najít něco co je neprůstřelné. Jasně že lidé, kteří provádějí kontrolu jsou vycvičení a všímají si všeho. OSVČ musí být také připraven a vědět co přijde a nepůsobit jako pitomec co bude blekotat odpovědi a bude na něm třeba vidět, že neví která bije. Já jsem upřímně v této činnosti nenašla že by se jednalo o šs. Ale samozřejmě co jsem zjistila, tak zhruba půlka lidí si myslí, že to šs je a druhá půlka že ne. Mezi tu druhou půlku mohou patřit ajťáci, realitní makléři a další kteří spadají do outsourcingu a tudíž jejich podnikání je zcela legální. Jenže lidi rádi rýpou a budou probírat každou část která patří do šs a samozřejmě je to v pořádku. Člověk může zemřít i strachem, ale zbytečně se dopředu nervuje a nakonec je vše jinak než si představoval. Jsem typ člověka co předpokládá dopředu všechny možnosti, ty nejhorší, proto neustále zjišťuji další informace, ty mi nikdo nevezme. Je to to jediné nejdůležitější co člověk má. Za mě je nejlepší práce z domova, je to o volnosti a takovou nikde na HPP mít nebudu. Děkuji pěkně. Mám za sebou spoustu zaměstnání, prací na HPP a na DPČ, DPP a na práci z domova Žádná z nich nikdy nedosáhne. To prostě není takový luxus a nikdy nebude. Nemám už zájem trávit čas cestováním do práce a z práce, potkávat na pracovišti lidi, které jsem si nevybrala a nechat se buzerovat nadřízeným, který kolikrát může být i psychopat. Navíc kolegové taky nejsou nic moc. Nikdo do práce nechodí nadšený a kamarád se všemi. Každý je tam pouze a jen pro peníze a podle toho takové prostředí vypadá. Často toxické a to stačí jen jedna osoba, která tam takto zkazí celou atmosféru. Z toho už jsem vyrostla. Pokud se mi nabízí skvělá činnost, ze které mi půjdou roky do důchodu tak to beru všemi deseti. Navíc mě stačí takto podnikat pouze přes 8 let, zbytek si mohu platit dobrovolné důchodové pojištění a dělat na 2 DPP. Zajištěná už jsem, našetřeno něco taky mám. Mě už o nic nejde. Ale chci práci jako koníček a v tomto oboru to mám. Co víc si přát. Ještě k té předchozí odpovědi. Přesně tak to je. Člověk si musí dávat pozor na formulaci, obrovský pozor na slova, která se používají pro závislou práci. U OSVČ jde o objednatele, která objednává dílo, které zhotoví dodavatel a takové firmě jako on daná firma fakturuje. Je to spolupráce dvou firem, kde ani jedna není ve stavu podřízenosti k té druhé. Každá ta firma je samostatná jednotka co si jede samostatně na své triko a z toho jsou případné důsledky, pokud se dílo špatně udělá a ty samozřejmě ponese jen dodavatel co té firmě fakturuje. Ono je to svým způsobem jednoduché, ale proč to vidět jednoduše, když to jde složitě že.

Akorát tedy já budu fakturovat společnosti, kde mám tento rok DPP a tak musím začít podnikat až od nového roku, kdy se také mohu přihlásit k paušální dani a nebudu muset podávat daňové přiznání. Pokud bych totiž začala podnikat některý měsíc v roce a fakturovala firmě kde jsem měla DPP, tak na konci roku, kdy bych byla povinna podat daňové přiznání tak by tam figurovala stejná společnost a každého by napadl šs, takže to nemohu udělat. Aha a teď mi došlo, že od příštího měsíce se bude DPP povinně hlásit, takže fakt nevím jak z tohodle ven. Poradíte? No jedině tak, že budu fakturovat více firmám a hned si najdu dalšího objednatele a firma kde mám DPP bude časově až druhá. A když se mě zeptají jaký obor činnosti vykonávám tak řeknu že jde o konzultační činnost, výzkum v oblasti společenských věd, zprostředkování služeb a služby jinde nezařazené.

Dobrý den, ještě by mě zajímalo, jestli Inspekce práce kontroluje pouze OSVČ když má podezření na švarc systém nebo jestli kontroluje každou OSVČ? A za jak dlouho tak po zahájení živnosti? Přijde mi, že to šs není, ale raději nic nepodceňuji. Už vím jak formulovat činnost které se věnuji a na jaké výrazy si dávat pozor. On by byl průser, kdyby to kontrolor z Inspekce práce vyhodnotil jako šs, protože by měla problémy i firma, které budu fakturovat a pokud by dostala pokutu 10mil. Kč a ještě zpětně penále za ušlé daňové úniky, tak se bojim, že ta firma by to nějak chtěla po mě a to už není sranda.