Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nákup E koloběžky na allegru.

Zdar chystám se koupit E koloběžku. Jsou situace kdy jedu z bagrem na stavbu a nemám odvoz, tak bych kolobrndu naložil do lžíce a po šichtě se v pohodě odvezl k autu, nebo domů. Mám vyhlídnutou tuhle: elektricka-kolobezka-kukirin-g2-max-1000w-55km-h-13854268255 Je na ní možné uplatnit odpočet DPH? Podle prodejce jsem pochopil že ano, ale nemám zkušenost jak je to se zbožím ze zahraničí. Díky za případné komenty.

Předpokládám, že jsi podnikatel a plátce DPH.

DPH u věcí z EU obecně není problém, koupíš bez (cizího) DPH, musíš mít daňový doklad se všemi náležitostmi, doma ve svém přiznání za příslušné období spočteš DPH na výstupu (tedy dodaníš českou sazbou DPH) a pokud věc slouží k podnikání, zároveň uplatníš odpočet daně ve stejné výši. Nalej-vylej, reverse charge.

Odpočet DPH můžeš použít, pokud věc používáš výhradně k podnikání (dosahování zisku z podnikání). Pokud bys věc následně zneužil soukromě, musel bys vystavovat doklady o použití a DPH odvádět. Jsem zvědav, jak bys to u koloběžky při kontrole prokázal ]:) Oni nemusí dokazovat tobě zneužití pro soukromé účely, ty musíš dokázat, že ke zneužití nedošlo…

Prodejce vždycky bude kupujícímu valit klíny do hlavy, jen aby prodal. Tvoje daně mu jsou víš kde…