Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nákup E koloběžky na allegru.

Zdar chystám se koupit E koloběžku. Jsou situace kdy jedu z bagrem na stavbu a nemám odvoz, tak bych kolobrndu naložil do lžíce a po šichtě se v pohodě odvezl k autu, nebo domů. Mám vyhlídnutou tuhle: elektricka-kolobezka-kukirin-g2-max-1000w-55km-h-13854268255 Je na ní možné uplatnit odpočet DPH? Podle prodejce jsem pochopil že ano, ale nemám zkušenost jak je to se zbožím ze zahraničí. Díky za případné komenty.

Předpokládám, že jsi podnikatel a plátce DPH.

DPH u věcí z EU obecně není problém, koupíš bez (cizího) DPH, musíš mít daňový doklad se všemi náležitostmi, doma ve svém přiznání za příslušné období spočteš DPH na výstupu (tedy dodaníš českou sazbou DPH) a pokud věc slouží k podnikání, zároveň uplatníš odpočet daně ve stejné výši. Nalej-vylej, reverse charge.

Odpočet DPH můžeš použít, pokud věc používáš výhradně k podnikání (dosahování zisku z podnikání). Pokud bys věc následně zneužil soukromě, musel bys vystavovat doklady o použití a DPH odvádět. Jsem zvědav, jak bys to u koloběžky při kontrole prokázal ]:) Oni nemusí dokazovat tobě zneužití pro soukromé účely, ty musíš dokázat, že ke zneužití nedošlo…

Prodejce vždycky bude kupujícímu valit klíny do hlavy, jen aby prodal. Tvoje daně mu jsou víš kde…

To nezavání, to je :-)

Pokud to zaměstnavatel (naivně) pořídí, Catovi to může být jedno. Já (jako zaměstnavatel) bych do toho určitě nešel; náhoda je sfiňa a nepochybně by na mě přišla jako naschvál kontrola z FÚ. Dělat pak ze sebe blba by mi nestálo za to.

Jako zaměstnavatel můžeš koupit koloběžku, na tom nic špatného není.
Že ji bude CAT používat pro pracovní účely a mimo to i pro výlety, to kontrola zjistí jak? Navíc to může mít od zaměstnavatele povolené.
Kontrola dostane papíry, dostane informaci, že koloběžka je používaná pro rychlejší pohyb po stavbě jako ekologický způsob dopravy. Pojede kontrola zkontrolovat, zda je někde na stavbě koloběžka?
Kde vidíš nějaký problém z pohledu kontroly?

Kontrola to prostě vyhodí z nákladů. Pokud je zaměstnavatel OSVČ, tak jednoznačně. Pokud je zaměstnavatel právnická osoba, tak (myslím) pravděpodobně.
Pohyb koloběžkou po stavbě, nějak si to nedokážu představit, ale to je jedno…

Něco jiného by bylo, pokud by koloběžky koupil třeba penzion, pro potřeby svých klientů.

Ale nechť si každý dělá jak chce, mně je to naprosto jedno :-) Hrdinů, kteří rvali do nákladů nesmysly jsem jich viděl spousty. Pokud došlo ke kontrole, ani jeden nebyl schopen si ty nesmysly obhájit. FÚ je na koni, důkazní břemeno je na poplatníkovi, ne na nich. Ty to musíš prokázat jako neprůstřelný daňově uznatelný výdaj.

Ja se ptal jen pro zajimavost, mas s tim vic zkusenosti.
Kdybych jako podnikatel koupil kolobezku nebo kolo s tim, ze bude pouzivana pracovne, treba pro cesty na postu tak je to z pohledu FU spatne? Takze je lepsi byt neekologicky a jezdit tam autem, ktere muzu svihnout do nakladu cele a nikomu to vadit nebude?

Paradoxně ano. Pokud tedy máš auta dvě; jedno soukromé, druhé pro podnikání. Pokud jen jedno, "podnikatelské", měla by míra používání pro soukromé účely vyplývat z knihy jízd (a vazbě na tachometr). Na to pak navazuje, jakou část uplatníš v daňově uznatelných výdajích (pro jednoduchost teď pomíjím DPH). Chtěl bych vidět nějakou prokazatelnou(!) knihu jízd koloběžky ;-)

A samozřejmě vím, že se dá s výdaji kouzlit. I neprůstřelně kouzlit, pokud není člověk nenažraný maximalista, ale to kouzlení má hlavu a patu. U auta může být nakonec zajímavou variantou paušál, 4.000 do výdajů měsíčně bez jakéhokoliv prokazování. Lidi ale obvykle do výdajů vrazí celé auto a spoléhají, že kontrola nebude - což po zavedení kontrolního hlášení a vysokého nárůstu nesmyslné byrokracie na FÚ opravdu často vyjde. Náhoda je ale blbec.

Zrovna u té pošty jsem přesvědčen, že nákup kol pro zaměstnance žádný problém není. Obzvláště teď, když snižujou stavy a doručovatel toho musí zvládnout více (vzdálenostmi, ne nutně množstvím zásilek).

Copak ty necítíš rozdíl mezi dennodenním doručováním pošty doručovatelkami, mnoho kilometrů, kabela papírů a "Jsou situace kdy jedu z bagrem na stavbu a nemám odvoz, tak bych kolobrndu naložil do lžíce a po šichtě se v pohodě odvezl k autu"?

Jasně, že tam rozdíl je. Ale přece nemůžeš argumentovat tím, že věc pro podnikání používáš denně nebo jednou týdně.
Když si koupím nějaké specifické nářadí, třeba kango, které použiju jednou za měsíc a jen kvůli tomu, že vrtacím kladivem, které už mám, by mi to trvalo déle, tak to nepůjde dát do nákladů?

Elektrokola jsou služební a pokud si ho pošťák přitáhne domů, tak ho musí nabíjet vlastní elektřinou.:-D
Další věcí je, že musí vážit méně než 60 Kg. :-D
Jinak se používání kol při rozvozu listovních zásilek dlouho pošta bránila a ze znalosti věci se jí vůbec nedivím. Známá jako doručovatelka i když to měla zakázané kolo používala. Za 25 let třikrát sražena autem (vždy měla přednost) a o pokousání psem ani nemluvím. Náš pošťák v posledních letech používal elektrokoloběžku. Měl však dvě a namontované přídavné baterie. Jedna byla vždy na nabíječce, nicméně v zimě ve sněhu to nemohl používat.:-)

Ale já vím, že kupují. Na firmu se kupuje cokoliv a rve se do nákladů všechno. A tam to také zůstane - než to případná kontrola vyhodí.
To ale neznamená, že je to správně.

Jak jsem psal, mně je to jedno. Jako klientovi bych ti to rozmlouval, ale konečné rozhodnutí bude na tobě, já bych pak tvé pokuty neplatil. Nejsem idiot, abych ti doporučoval daňový podvod.

Zaměstnavatel by si u auta měl odpočet DPH uplatnit jenom v poměrné části, odpovídající využívání toho auta ke služebním účelům. Zároveň by měl při výpočtu mzdy zvyšovat daňový základ zaměstnance o 1 % pořizovací ceny auta za každý kalendářní měsíc, kdy má ten zaměstnanec auto k dispozici.

Myslím, že o to nejde. Já se jen zeptal jak je to s osobním vozem, který se používá též pro soukromé účely. Je to v podstatě stejné jako s tou koloběžkou. Pokud ti to zaměstnavatel koupí tak je nám to tady všem jedno. Já jen vím, že náhoda je vůl a každý 35 člověk je potenciální udavač od narození. Bude záležet na tom jak máš závistivé kolegy a sousedy.:-)