Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 2 dotazy, daně za rok 2022 a dvakrát podepsaný růžový papír v lednu rok 2023

Dobrý den. Mohl by mi prosím někdo poradit?
V minulém roce jsem měla uzavřenou od listopadu DPP u jedné pracovní agentury. Růžový papír jsem tam nikdy nepodepisovala a neměla jsem tam ani odpracovaný jeden pracovní den. Takže ani žádnou výplatu. Tuhle DPP jsem ukončovala v lednu tohoto roku. V prosinci jsem měla uzavřenou ještě DPP i pak ještě u jedné firmy. Tam jsem si vydělala do 10 tis kč. Růžový papír jsem taky nepodepisovala.
Danové přiznání za rok 2022 podepisovat nemusím? Pochopila jsem to správně?
Raději se ještě jednou ptám.

A pak se chci ještě optat na další věc, když omylem v jednom měsíci podepíši dva růžové papíry, tak co dělat? Bylo to ted v lednu. Nahlásila jsem to tomu druhému zaměstnavateli. (nevím jestli i tomu prvnímu) Ale nevím uplně jak to pořeší.
U toho prvního mám v lednu DPP a u toho druhého DPČ. Co se v takových věcech dělá pak? Slíbili mi z personálního, že se mi ozvou a dají vědět, ale radši si to chci pohlídat, kdyby zapomněli. Už je to přes týden a neozvali se právě.
Předem děkuji za info.

Danové přiznání za rok 2022 podepisovat nemusím?

Zaměstnanci daňové přiznání podávat nemusí, pokud nemají i jiné příjmy.

když omylem v jednom měsíci podepíši dva růžové papíry, tak co dělat?

Oznámit to jenomu ze zaměstnavatelů, ten by měl případně dopočítat daň, pokud by to bylo potřeba.

Ten růžový papír (který už mimochodem nemusí být růžový) se ale jmenuje "Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti". Daňové příznání je opravdu něco jiného.
Nicméně ani to Prohlášení není povinnost podepsat.

Zaměstnanec má tři možnosti:
1) požádat zaměstnavatele o roční zúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti
2) podat daňové přiznání
3) nedělat nic

V prvním případě podepisuje "růžový" papír.
Druhý případ je pro něj povinný, pokud má např. jiné příjmy než jenom zaměstnání. Ale může tak učinit i dobrovolně.
Ve třetím případě evidentně nemusí nic podepisovat. I když je většinou výhodnější jít první či druhou cestou.

Za mě vždy podával daňové přiznání zaměstnavatel automaticky.

To na 99,9% nedělal. Maximálně spočetl, jestli ti nevychází vratka daně, přeplatek ze záloh (např. kvůli nemoci), čili provedl tzv. "roční zúčtování daně". A to se na FÚ neposílá, jen ti vyplatí případný přeplatek daně a (zjednodušeně) o stejnou částku požádá FÚ.

Možná laiky plete, že růžové je jak to Prohlášení, tak Daňové přiznání.