Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Daň z příjmu - prodej nemovitosti v r. 2019

Ahoj, když měl někdo v roce 2019 příjem z prodeje nemovitosti (podílu v ní) ve které neměl v době prodeje trvalé bydliště, ale před několika lety pár let ano a utržené peníze využil na nákup nemovitosti, kde má po nějaké té rekonstrukci trvalé bydliště přihlášené v r. 2022. Nějakou daň hradil kupující - myslím, že se to jmenoval daň z nabytí nemovitosti?

1. Měl by prodejce ještě zdaňovat ten příjem z toho prodeje (což by znamenalo, že se z toho platí druhá daň) nebo platí daň jen ten kupující?
2. Pokud se z toho daň z příjmu platí, lze využít pro osvobození popsané skutečnosti?

Děkuji za radu, pokud někdo ví.

Je to příbuzný.

Ten podíl získal v témže roce darem od rodičů a obratem se to prodávalo, chápu to správně, že si může hodnotu daru dát jako náklad na pořízení nemovitosti a platila by se tedy jen daň z rozdílu tj. z nuly (pravděpodobně nedošlo k měřitelnému vývoji ceny)? Z toho si pak pořídil vlastní nemovitost ještě v témže roce, ale trv. bydliště tam dal až letos.