Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Má smysl dneska pronajímat menší byt ?

Ahoj,

chtěl bych slyšet názor.
Mám docela velkou chatu s větším pozemkem.
Bohužel nemám možnost se o tuto nemovitost patřičně starat. Takže chátrá a když už ji udržuju, žere mi nemalé finance.
Zkoušel jsem chatu zdarma zapujčit už třema nájemníkům. Zdarma, jen za to, že se o to budou starat a užívat ji.
Ale žádný se o ni nestaral, ani v dohodnutém základu, takže jsem byl v podstatě úplně dotlačen k tomu je vyhodit. Nefungovalo to vůbec.

Teď tedy ve zkratce přemýšlím o tom, chatu prostě prodat a místo ní koupit byt k pronájmu.
Jednalo by se o menší byt tak 1+kk max 2+kk na víc nemám a nebudu mít.

Zajímalo by mě, zda se vyplatí byt v dnešní době pronajímat.
Co jsem se ptal, tak jsem slyšel, že dnes už to nemá velice cenu.
Samozřejmě jsou s tím pronájmem starosti po všech stránkách.

Co si myslíte? Nebo kam jinam investovat částku utrženou za chatu, aby se "neprojedla" ?

Jakmile máš takové otázky - nevíš nic o trhu nemovitostí a jak je tam velká poptávka, jaká nabídka, neznáš a nečteš makroekonomické články co se v zemi děje, nemáš potuchy o legislativě a jak sepsat (pod-)nájemní smlouvu + jak se případně s problémovým člověkem vypořádat, tak si tu chatu a pozemech nech. To co máš je jedno bezpečné řešení a nemusíš nic dělat. To samé dělá hodně lidí, prostě neprodává, když nemusí.

Jak už jsem psal.
Nedělal bych z komára velblouda.
"Řešení" nechat si chatu je nesmysl.
Ta totiž chátrá a bez stálých investic ztrácí rychle hodnotu.

Navíc definitivní řešení jsem odkládal už doslova roky.
A tudy cesta nevede.
Taky, když máš plnou pusu i makro-ekonomických ukazatelů, asi víš, že nemovitosti jsou dlouhodobě nadhodnocené a můžou kdykoliv "splasknou".

stojí to 10-15% .. co sem se ptal, a zaplatěj ti nájem při 15% provizi , i když tam zrovna nikdo nebude.
na webu jsou asi jen dvě, s kterejma sem něco takovýho řešil.
nakonec sem v tom bytě dál, páč mám omezenej rozpočet, takže to bude spíš plán do budoucna, ale ta možnost je.

Koupit byt s tim, ze ho budes pronajimat a jednou se ti ta investice vrati, je samozrejme pri dnesnich cenach za byty nesmysl. Proste jsou ceny bytu tak vysoko, ze se investice nikdy nevrati. A to je nejspis to, co jsi slysel.

Je to ale tvuj pripad? Spise neni. Ty mas chatu tak jako tak. Prodas ji, koupis za stejne penize byt a tak o tom muzes premyslet i tak, ze tva investice je nulova. Potom jsou teda veskere penize z pronajmu cistym ziskem. Bud si to teda nastudujes a budes pronajimat a vydelavat na tom hodne nebo si udelas smlouvu s firmou, ktera se o pronajmy stara a potom to budes mit bez starosti, ale vydelavat budes na byte malo. Kazdopadne bych rekl, ze se to vyplati tak jako tak.

Pronajímal jsem byt celkem 3 nájemníkům, první byl soused z domu a byl v pohodě, to mně ukolébalo.
Druhý brzy přestal platit a byt poškodil, bez šance z něho něco dostat, třetímu jsem naštěstí nedal smlouvu vůbec,
takže ho bylo relativně snadné dostat pryč, ovšem zdevastoval ho řádně opět bez šance na náhradu čehokoli,
tím jsem s pronájmy nadobro skončil a byt prodal zdánlivě velmi solidnímu pánovi. Omyl, za 14 dní došel,
že si pozval firmu na kontrolu elektroinstalace, která prý zjistila, že je vysoce nebezpečná a že za 30 000 by se to dalo opravit.
Poslal jsem ho do pryč, nezdravíme se a už jsem vlastně happy, protože se mnou už nikdo nemůže vy*ebat.
Češi se skládají z těch, kteří s vámi vy*ebávají a z těch, kterí by chtěli, ale nemůžou