Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Moneta - spořící účty

Dostal jsem z Monety SMS, abych si založil nový spořící účet s výhodným úročením 2.5% bez jakýchkoliv podmínek.
Podíval jsem se na stránky Moneta a našel odpovědi na časté otázky. Našel jsem toto:
Úrokovou sazbu 2,5 % p. a. máte na spořicím účtu, který si sjednáte od 20. 11. 2021, ihned od založení účtu, a to bez jakýchkoliv podmínek. Sazba 2,5 % p. a. platí do částky 1 000 000 Kč. Vyšší částka je úročena sazbou 0,5 % p. a.
O pár vět dále:
Je jen na Vás, zda si prostředky na spořicí účet posíláte pravidelně – například z výplaty – nebo jednorázově podle Vašich možností. Pokud si na spořicí účet nepošlete žádné prostředky, žádná rizika Vám tím nehrozí. Jen se připravíte o možnost zhodnotit své úspory atraktivní úrokovou sazbou.

Jak tomu mám rozumět ?

Když tam žádné peníze mít nebudu, tak není z čeho počítat úroky, to je logické. Jde o to, jaké úroky budu mít, pokud tam pošlu jednorázově částku a dál už tam nic posílat nebudu. Budu mít tu výhodnou sazbu, nebo těch 0.25% jako je na ostatních spořících účtech ?

Tak jsem si hrál s Monetou. Zjistil jsem, že tam mám staré spořící účty z doby Wuestenrot.
Ty mají teď úročení 0,25%
Na podpoře jsem se zeptal, jestli se ten úrok objeví i u stávajících účtů. Neobjeví, je třeba založit nový spořící účet a peníze na něj převést. naštěstí jsou to 3 kliky v bankovnictví.

Možná máš jejich aplikaci na mobilu. Já jsem při zakládání účtu musel několikrát potvrdit nějaké podmínky, pak to po mě chtělo kopii občanky z obou stran, po kontrole to chtělo podpis na smlouvu. Převod z účtu na účet už byl jednoduchý.
Pozn: možná jsem měl nějaký nestandardní spořící účet.

Problémy se čtením máš možná ty. Já jsem hned ve svém prvním příspěvku psal o SMS od Monety. Proč by mi posílali SMS, kdybych u nich neměl účet ? Mám spořící účet a IB už rok. Jediné, co asi není úplně standardní je, že ten účet mi založili oni při likvidaci banky Wustenrot.

Takže si to zrekapitulujeme. Nebavíme se o nějakém tvém prvním příspěvku, ale o tvé reakci na můj a multiklikací myši.
Napsal jsem tohle:
https://ekonomicka.poradna.net/questions/3112383-moneta-sporici-ucty#r3112472

Ty jsi reagoval tím, že bys chtěl vidět ty tři kliky.

Já jsem na tom byl stejně - měl jsem tam starý spořící účet od Wuestenrot. Bavíme se o stavu, kdy už máš aktivní účet, ne že se chceš do něj lámat.
Bylo třeba založit spořící účet a na něj převést peníze ze starého. Pokud jsi starý rušil, tak se tě zeptal, kam chceš peníze převést - vybereš nový a potvrdíš. Nevidím důvod, proč tam nechávat starý účet s účočením 0,25%.

Akce pro výhradně nové klienty působí (na mě) spíš odrazujícím dojmem. Přecejenom novým klientem je člověk jen jednou, pak už je navěky starým.
200k neni moc (5-10 běžných platů), ale jsou horší nabídky - svého času nabízela spořitelna za 169 korun měsíčně 3% do 50k (spočítejte si kolik dáte na poplatcích a kolik dostanete, pokud máte 50k+; mě to bylo jasné na první pohled, jenom pani za přepážkou, co mi to nabízela tím byla nějak překvapená (nutno uznat, že v tom bylo kromě vedení účtu i výběry z vlastních bankomatů (nic víc), ale pořád to neni přesvědčivé)). Co nabízí ČS nyní už nevím, jejich nabídku dávno nesleduju.
Fio na to šlo komplikovanějc, nejen žemá menší čísla, ale už i rozparcelovaná, na tři kusy, do 200k 2.5% pak do 1M 0.1 a nad 1M 0.15 vlastně je ještě čtvrtý kus nad 10M ale asi bude málo lidí, které by to zajímalo. Hlavní je asi to první pásmo, aby jim lidi nebo spíš jejich peníze tolik neutíkali. Ale spíš je zajímavé, že ta řada neni monotónní, nejdřív klesne a pak nad mega zase stoupne. Kromě toho, že je to prostě zbytečně komplikované, když už nestačí jedna sazba, dvě by snad stačit mohly.

Ono je to i jinak, občas se nějaké akční úroky týkají situace, kdy se navyšuje celkový objem peněz v bance. Proto je výhodné mít "dvě rodná čísla" (manželé) a při výhodnější nabídce prostě peníze přesouvat mezi nimi. Vše na jednom r.č., na druhém nic.

Je to občas otrava, při nízkých pár set tisíc Kč se to moc neoplatí, ale tzv. neloajální úrokoví turisté s účty ve většině bank to berou i jako hru. Respektive jako "práci", s výdělkem x tisíc za (doslova) pár hodin měsíčně.

Znám ale i dost konzerv, kteří neakčností a ponecháváním peněz (mega i více) na běžném účtu měsíčně ztrácí klidně tisíce.

Ano, pokud se jedná o částku tisíc korun, pro takového střadatele to terno není.

Kdo ale umí počítat, zjistí že oproti 2,50 je 3,18 o 27,2% více. Když dostane na úrocích v Monetě třeba 10.000, v Trinity 12.720.
Nebral bys práci, kdyby ti za stejný výkon dali o 27% více? A tady jedinou "prací" je zadat příkaz k úhradě mezi účty.