Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kalkulace nákladového střediska na výrobky

Dobrý den,
mám jeden problém.
Potřebovala bych s ním poradit.
Jedná se o problém s rozpočtením, kalkulací jednoho velkého balíku nákladů. Jedná se o středisko, které je tvořeno vším možným. Je to taková černá díra marketingu a všeho jiného, co jde obtížně zařadit.

Tento balík nákladů bych potřebovala promítnout do ceny produktů. Vyrábíme hodně druhů výrobků, v různých cenách. Od drobností po náročnější a dražší výrobky.
Prodej je pak uskutečněn dle 4 různých cenových úrovní. Podle subjektu, který nakupuje.

Jak mám co nejpřesněji rozdělit balík nákladů, které nejsou každý měsíc stálé a promítnout ho tak do prodejů produktů?

Moc děkuji.
AH

Zopakuju, že ceníky jsou pro koncové zákazníky a ty nemají s náklady střediska nic společného.
Pokud tedy neposuzuješ náklady vs výnosy.
Tebe z pohladu nákladů zajímají výrobní náklady na výrobek a počet vyrobených výrobků. Výrobní náklady jsou stejné bez ohledu na to, jestli má zákazník pro ten výrobek ceník 1 nebo ceník 4.

Rozumím Vám. Moc si vážím Vašich odpovědí.
Já jsem právě řešila druhou problematickou věc.
A to právě to, jestli mužu nějakým způsobem vypočítat, kolik minimálně ks musim produktu prodat, abych se dostala do zisku. Problém je ale ten, ze ceny mám 4 a nevím, kdo kolik kusů a za kolik koupi.
Můžete mi nejak poradit i v této oblasti určení prodejů?

To už se dostáváme do předpovědí prodeje.
Tady se postupuje podle dat z minulosti - nevím, jak moc je váš sortiment ovlivněn sezónností. Pokud jsou data za pár minulých let, tak se podívat na prodeje ve stejném měsíci v minulých letech.
Nevím, zda nevyrábíte zakázkově na objednávky a jak dlouho výroba trvá. Pak by se dalo postupovat i podle toho.

Pro zjednodušení. Mám 4 ceníky. Z minulosti (třeba z průběhu letošního roku) se můžu podívat na poměrné zastoupení prodejů přes každý ceník a z toho pak vypočítat poměrnou prodejní cenu. Tou pak vynásobit počet vyrobených kusů a dostanu informaci od kolika kusů se dostávám, do zisku.