Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kam investovat několik set tisíc?

Zdravím, měl bych na Vás dotaz, kam nejvýhodněji investovat. Mám našetřenou částku několik set tisíc (zhruba půl milionu korun) a k ničemu je v dohledné době potřebovat nebudu. Připadá mi škoda mít je doma ve skříni nebo na běžném účtu pro případ, že by přišly horší časy, takže bych je chtěl někam investovat. A chtěl bych něco velmi výnosného, ale zároveň nepříliš rizikového (vím, že to je rozpor). Kromě této jednorázové investice jsem schopen každý měsíc investovat dalších cca 5 000 Kč.

Představuji si roční zisk tak 15 %, radši 20 %. Všichni známí mi radili dát peníze na spořící účet, to ovšem nepovažuji za výnosné, na spořícím účtu budu mít tak od 1,5 % do nějakých 7 %, pokud by šlo o spořící účet v dynamickém fondu. Rovnou říkám, že takto nízká ziskovost mě nezajímá.

Ideální představa je investovat do něčeho, co bude přinášet pasivní příjem (měsíční/roční). O investování této částky uvažuji už přes dva roky a prvotní myšlenka byla koupit garsonku v malém městě a najít si nájemníka. Představa byla taková, že za 400 000 Kč koupím byt a budu mít nájem 5–6 tisíc korun měsíčně. Za tu dobu se ale byty zase zdražily a v dané cenové relaci se již těžko shánějí. Je lepší čekat dalších pár let, kdyby zase zlevnily?

Kromě bytu jsem zvažoval nekomerční nemovitost, jako obchod nebo restauraci, a opět si najít nájemníka. Dále jsem zvažoval koupi garáží nebo zahrádek v zahrádkářské kolonii. Přemýšlel jsem i nad koupí zajetého dropshippingového nebo fullfilmentového eshopu. Případně koupit internetový katalog, magazín, seznamku a mít peníze z reklamy. S ničím z výše uvedeného nemám zkušenosti, ale jsem učenlivý a byl bych schopen se to naučit.

Investice typu akcie, fondy, komodity, kryptoměna nebo umění, starožitnosti, veterán, drahé kovy jsem ani nezvažoval, neboť toto jde zcela mimo mé chápání. Vůbec se v tom nevyznám.

Nechci nic rizikového typu stát se podílníkem v nadějném startupu, protože to by mohly být vyhozené peníze. Jinak řečeno ty peníze, co mám, sice na nic nepotřebuji, ale nemůžu si dovolit je prodělat, protože jiné už si nikdy nemusím našetřit.

Zajímá mě: 1. názor na výše uvedené; 2. nápad na cokoliv lepšího než koupě bytu.

Děkuji za všechny odpovědi.

No tak počítej: 6 000 nájem krát 12 měsíců je 72 000 za rok, to je 18 % ze 400 000, a to nepočítám, že roste i cena toho bytu. A to jsem mohl koupit i levnější byt než za 400 000, případně počkat na nájemníka, který dá 10 000 za měsíc.

A to jsou byty, které až tak výnosné nejsou. Na eshopu můžeš mít klidně 30 % za rok, když jsi šikovný a věnuješ se tomu, tak klidně 50 %. Garáže: znám chlapa, co za 5 000 kupoval garáže od dědulů, co ani nevěděli, že je mají, a nájem vybírá 1 500 za měsíc. To je 18 000 Kč za rok, to je 360 %.

Samozřejmě jde o to na tu výhodnou nabídku natrefit. A o riziku, protože se z lokality všichni odstěhují do většího města a nájemníka nenajdeš, případně ti ten byt zdemoluje. Nebo se příští rok rozroste Amazon a všechny eshopy včetně Alzy skončí a nevrátí se ti ani vklad. O případném znárodnění majetku ani nemluvě.

Fond oprav, já vím, a taky daně, pojištění, energie, internet, nedejbože satelitní televize. Můžeš si dát do smlouvy, že to bude platit nájemník, ale tato technika je možná pouze, pokud toho platícího nájemníka najdeš.

Tenhle chlap to dělal vychytrale. Obcházel bloky garáží, a když natrefil na nějakou, která dle vzhledu už deset dvacet let nebyla použitá (zarostlá křovím, propadlá střecha), tak si v katastru dohledal majitele a kontaktoval ho. Ten vůbec nevěděl, že vlastní nějakou garáž, takže byl jedině rád, že dostane nějaký peníz. Pak už tomu známému zbývalo jen garáž opravit. Tímto způsobem si sehnal už několik garáží.

Běžně se asi až takhle nepoštěstí. Nicméně garáže jsou na rozdíl od bytů pořád levné. Standardní prodejní cena v okolí (malé město) je 40 000–50 000 Kč a někdo ji prodá i za 20 000 Kč. Přitom nájem je 500–2 000 Kč za měsíc. To je 6 000 Kč za rok, to je 12 % z 50 000 nebo 15 % ze 40 000, když budeš vybírat tisícovku za měsíc, máš dvakrát tolik. Lidi na rozdíl od bytů neví, jaká je jejich pravá hodnota, netuší, že je prodávají pod cenou. Bohužel se ale garáže nedají prakticky sehnat, kdo garáž vlastní, tak si ji drží zuby nehty. Byt vždycky nějaký najdeš, garáž ne, kdybych ji našel, vzal bych ji za tu cenu hned. Realitní portály asi nemá cenu sledovat, protože tam budou jenom ty dražší kusy. Slyšel jsem, že se tu nedávno prodala garáž za 150 000 Kč, v té samé lokalitě, kde se jindy prodávají třikrát levněji.

I kdyby nic jiného, koupit garáž se vyplatí minimálně z hlediska diverzifikace portfolia.

Jo, to je pravda, ale na dnešní ceny je i 150 000 za garáž super...Nebo normální cena někde na Vysočině, daleko od větších měst, případně na severu jako Most atd v ne moc bezpečných lokalitách :-D. U nás jsem kupoval garáž před 5 lety za 85 000 a teď neseženu levněji než za 250, už ani důchodci to neprodají, protože čekají co jim na to řeknou jejich synové/dcery a ty jsou většinou už v obraze, co se týká cen... Tady používají lidi garáže v 50% jako skladiště krámů, co se jim nevejdou do bytu v paneláku, takže i proto to má docela cenu.

Zkus popřemýšlet třeba o pozemcích.
Ovšem nepočítej se ziskem 5, 10, 15% ročně, budeš rád za 1% (nájem). Ovšem za x let, při jejich případném prodeji, může zisk klidně dosáhnout v procentech čtyřmístného čísla.

Pochopitelně, i toto může být loterie, ale i když se ti nepodaří "pole" změnit na "stavební parcelu", jeho pozdější prodej by nemusel být ztrátový. Jen ten průběžný zisk (jako třeba u pronajímaného bytu) se moc očekávat nedá.

Stejně si ale myslím, že svými očekáváními lítáš moc vysoko v oblacích :-)

Já bych pouvažoval, co by tazatel mohl potřebovat při nějakém problému. Například pokud má auto a někdo mu ho čórne a pak zapálí, jestli mu vyhoří byt...
Taky si myslím, že půl melounu není nic moc, aby si mohl foukat.

Klient: "Dobrý den! Já jsem dědil a chtěl bych si vybrat peníze z dědictví, co přišly na můj účet."
Pracovník banky: "Jistě, samozřejmě. Máte tam teda pěknou sumičku! A nechtěl byste si u nás, když už jste tady, založit termínovaný účtík, nebo vstoupit do našich podílových fondíků, a nebo se připojistit na penzi?"
Klient: "Vy jste mi asi špatně rozuměl, já jsem říkal, že jsem dědil, a ne, že jsem debil."

Přiznám se, že o pozemcích jsem příliš neuvažoval. Obešel jsem několik realitek, ale radili mi vždy jen byty nebo garáže. A odrazovali od všeho ostatního jako stodoly. Klidně bych si na zisk pár let počkal, jen by to nesmělo být hodně dlouho, čekat patnáct let nebo víc, tak dlouho tu být už ani nemusím.

To už teď vím taky. Ale kdo to mohl vědět tenkrát? Když jsem si četl něco o bitcoinu, tak jen, jak je to nebezpečná investice, nestálá, nejistá, většina je prý už vytěžená, kvantový počítač brzy rozluští jeho šifrování apod. Koupil bych ho klidně i teď, kdybych věděl, že ještě vyroste. Ale co když po Novém roce spadne? Moc těmto věcem nerozumím.

V tomhle s váma taky souhlasím, na jaře spadl BTC na nějakých 650 tis... říkal jsem si v tu dobu že kdyby zase šel zpátky na 1 300 000 (teď je za víc) tak by to byla pěkná investice, ale prostě jsem na to neměl odvahu, nerozumím tomu a nikde není jistota že to celé nespadne, přišlo mi to jako loterie, tak jsem bohužel nekoupil nic :-D