Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jízdenky pro seniory - jak se určují ceny.

Dnes jsem jel rychlíkem z Ostrova nad Ohří do Prahy, kupoval jsem si jízdenku do Prahy s tarifem "Senior", překvapila mne cena, před čtrnácti dny jsem jel opačným směrem, jízdenku jsem si koupil den předem, abych se ten den nemusel zdržovat, jel jsem hodně časně ráno. Dnes jsem si kupoval jízdenku těsně před odjezdem (asi půl hodiny), překvapila mne vyšší cena než ta co jsem platil před čtrnácti dny. Podle pokladní, kdybych si počkal na rychlík o půl hodiny později bych platil méně.
Koukal jsem do IDOS, zřejmě je to tak (až dosud jsem se cenou jízdenky nezabýval, nejezdím vlakem až tak často).
Pokud jedu třeba do Prahy a ten den zase zpátky, koupím si i jízdenku na zpáteční cestu. Neřeším, kterým vlakem pojedu, prostě zpátky jedu, až se mi to hodí. Tak mne napadlo, že bych se na zpáteční cestě mohl dostat do konfliktu s pravidly na dráze.

Proč je cena na stejné trati a a se stejnými službami pokaždé jiná, čím je to způsobené?
[93767-senior-jpg]

Tak jsem tou tratí zase jel, ptal jsem se průvodčí, proč ty ceny nejsou stejné, z vysvětlení jsem to nepochopil. Akorát jsem dospěl k názoru, že cena jízdenky závisí na postavení hvězd a směru větru a já s tím nemohu nic dělat.
Když jsem si ty jízdenky kupoval, jen jsem v pokladně řekl, že chci seniorskou jízdenku z... do. Tu první jízdenku jsem kupoval den předem, kdybych přišel na nádraží a u kasy byla fronta, abych kvůli tomu nezmeškal vlak.
Prý kdybych si tu jízdenku koupil přes internet, cena by byla ještě nižší.
[96102-cd-jpg]

Zkuste oebb.at, ať dávám kterýkoliv den, vychází mi jízdenka Břeclav - Wien airport (ve vyhledávači Flughafen Wien ) na €20,70 což je pořád hluboko pod vašimi 900. Teda je to Sparschein na vlak 4:27 z Bř co je v 6:18 na letišti.
A jak koukám, tak to ani neni Sparschein. Mimochodem Standard Ticket (na kterýkoliv vlak) stojí €25, takže 900 je nějak mimo, €25 je podle mě tak 600.
Nejvyšší cena €32 je na spoj, který bych už nenazýval ranní. Dal jsem náhodně vybraný den za 14 dní (a doklikal jsem se až do 20. prosince), ale nabídka se moc neliší (nejvejš €21,10), jak jsem to proklikával. Snad akorát v sobotu a v neděli, kdy nejezdí ty osobáky, je to za €29, asi delší cesta (přestup na hbf a ne na pratternstein).
Když jsme u těch rad, jízdenky na Slovensko (Bratislava, Tatranská Lomnica) je lepší nakupovat na zssk.sk než na čd.

Ještě jsem se kouknul na stránky čd a nevycházím z údivu, skutešně 924 korun. Většinou nabízely to samé jako rakušáci, jenom přepočtené zlodějským kurzem (alias jednotný železniční kurz, JŽK), ale to zase tolik neudělá. Spíš byl ten problém, že nenabízeli ani to (v době, kdy pomalu docházeli sparscheiny do Říma, čd ještě ani nezahájily předprodej).