Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Podezřelí úrok?

Ahoj,

nemám u sebe teď smlouvu, mám jí na trvalém bydlišti a dostanu se tam až za měsíc, to je důvod, proč de nekouknu do smlouvy, tak tohle prosím berte jen jako takovou debatu :)
Je to přesně rok, co jsem si vzal u Raiffeisenbank
úvěr na auto. Vzal jsem si 300 tisic. Měsíčně splácím 5000 korun. Dnes jsem se podival do mobilní banky, a zůstatek úvěru je 278 tisíc. Jak je to možné? Za rok bych měl mít splacených 60 tisíc, - tedy úrok, který se pokud dobře chápu vezme z každé splátky část. V tomto mi ale vychází, že úrok je víc jak polovina, to se mi nezdá. Rozumí tady tomu někdo víc? Dokáže mi to někdo vysvětlit? Diky!

Při splácení úvěrů je normální, že za začátku je podíl úroků vyšší než na konci. Ale i tak je to docela hodně. Jsi si jistý, že opravdu splácíš jenom úvěr a neupsal ses i na nějaké pojištění?
Zjišťovat tyhle informace po roce splácení je poněkud zvláštní.

Úrok se počítá z toho, co dlužíte a je rozdíl když na začátku je to 300 tisíc a na konci před poslední splátkou necelých 5000. Možná by to objasnila tabulka v excelu (přikládám), když IB není schoppné podat relevantní informace. Zkusím příklad, úrok kdyby byl třeba 3,5%. Abych se dopočítal k podobnému číslu, vychází mi úrok krásných 13,91% (a splácení na 99 měsíců = 8 1/4 roku) ale nebude ono v těch splátkách ještě něco dalšího (třeba pojištění), takové číslo je totiž docela šílené (u malých částek je to běžné (takové ty úvěry typu 10+1 splátka), ale u aut a nemovitostí jsem měl za to, že se používají daleko menší úrokové sazby, právě tím že je to na dlouho a hodně peněz). Ale jinak skutečně první rok tvoří úrok přes 60% splátky, zatímco poslední rok pod 10%.

Ten úrok 14% nebude až tak nereálný. Někdy před rokem a něco jsem byl v Monetě, v TV běžela reklama, že nabízejí úrok od 3,9%, dostal jsem se u nich na krásných 16,9%. Když jsem se ohradil, tak mi nabídli 14,9%. Zašel jsem do Equa bank a tam jsem si v té době vyjednal úrok 4,9%. Ten samý úrok mi nabídli i v Airbank a na Zonky. U Equa bank mám účet + další služby, u ostatních nic.