Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Příchozí platba z dollarového účtu na Kypru na český korunový - kdo určuje kurz?

Ahoj, mám tu sice ještě jeden nezodpovězený dotaz, tak nevím jestli někdo má zkušenosti a poradí i s tímto, který se týká stejné věci.
Mám na Kypru obchodníka skrze kterého obchoduji a teď vybírám zisky. Část mi byli schopni dát zpátky přes kartu, část, která přesahuje vklad si musím nechat poslat bankou. Jde to z dollarového účtu do fia na účet korunový. Když to přišlo, vyplatilo se mi to samozřejmě, ale k samotnému převodu - co si budeme povídat, kurz nebyl zrovna nejlepší. Kdo určuje kurz za jaký to bude provedeno? Odchozí subjekt/banka nebo příchozí banka? V obou případech: při vracení na kartu i při převodu.

Řešením by byl eurový účet, kde by mi to do fia šlo bez poplatků a dostal bych stejný počet eur jako bylo odesláno?

Děkuji, pokud někdo poradí, kdo má zkušenosti.

Pokud to jde ze zahraničí v USD/EUR na korunovy účet, pak přepočet na Kč provede cílová banka svým kurzem

Pokud bys měl ve FIO dolarový nebo eurovy účet (který si tam zalozis zdarma na par kliknutí), pak dostaneš přesnou částku bez jakychkoliv kurzovych přepočtů. Platí v případě, ze posíláš v EUR a přijímáš na EUR účet. Samozřejmě poplatky, pokud to není SEPA, ale mezinárodní převod.

Na poslání bylo nejrozumnější použít TransferWise, pokud můžeš ovlivnit odeslání.
Pokud nemůžeš odeslání ovlivnit (neposíláš to ty), pak použij Revolut. Mají mnohem lepší směnný kurz.

Další možnost je:
založ si na FIO USD účet. Peníze dostaneš na USD účet bez konverze bankou. Přepošli si to přes Transferwise z USD na CZK účet. U Transferwise máš pěknou kalkulačku, takže uvidíš kurz i poplatek. To samé můžeš udělat i u Revolut, ale tam jsou nějaké limity na konverzi. Takže si to nejprve ověř.

U FIO si můžeš založit USD účet, pak to dostaneš bez konverze. Ale co dál s tím, pokud nepotřebuješ platit něco přímo dolary ;-)

Tak Ti nevím, zadávám Transferwise 10 dolarů, protože to je min. zůstatek na tom účtu u Fia, které si tam chci teď poslat a chce to po mě odeslat 240,93 Kč, zatímco u Fia 223,65 Kč. Tak to mi moc výhodné nepřijde. Jinak u brokera mám teď kurz 21,80 Kč.

Doplnění: aha, už to vidím, je tam poplatek, jdu teda zkusit jak to vyjde u větší částky.

Doplnění 2: Ok, tam už bych 4000 Kč ušetřil cca na 10.000 USD.

Takže na malé se mi vyplatí Fio, na větší přes Transferwise.

Já na tohle používám RoklenFx, https://smena.ihned.cz/

Ale jak píše JaFi, chce to větší částky, u Roklenu minimálně ekvivalent 1000€. Při větších částkách se dá kurz přímo domluvil telefonicky, je tam pak nějaká doba (hodina?), kdy musíš částku převést. Dnes je to zbytečné opatření, okamžitou platbou jim to můžeš poslat i během telefonátu :-)

----
V každém případě potřebuješ u nějaké české banky dolarový účet. A když je tam doneseš v hotovosti, ani si banka nestrhne žádný poplatek. Můžeš ale narazit na limity: v Evropě nevím, ale z USA můžeš v hotovosti vyvézt jednorázově maximálně 10.000 USD.

Tak nakonec se povedlo. Problém byl, že jsem se registroval k jiné jejich službě už dříve (a ani si to už nepamatoval) ale nenapsalo mi to např. tento e-mail už byl použit. Jen se nic nestalo, tak to vypadalo, že je to rozbité. No, budu muset klukům z Onlia poslat pokárání. Nakonec mě to docvaklo a nechal jsem si vygenerovat nové heslo do toho mailu a už to šlo. Je to pro mě v této situaci asi nejlepší volba, je tam dobrý kurz (jen, kdybych se chtěl vydat na václavák, asi bych získal lepší, ale to jsem línej), rychlost (vše jde přes účty FIO a bez poplatku v rámci stejné banky) a už se mi nenaúčtují žádné další poplatky za mezinárodní platbu. Kurz oproti převodu bez Roklenu jen přímo z USD na CZK Fio účet byl s využitím RoklenuFX cca o 0,5 lepší. A taky pro případné další čtenáře bylo nutné ve FIU zvolit převod uvnitř banky a ne např. tuzemskou platbu (kde není cizí měna) nebo mezinárodní platbu (kde bych platil 200 Kč poplatek).

Takže za mě super a díky za tento tip a velký díky i Janu Fialovi a ostatním za cenné rady.

Teď ještě budu muset promyslet jakou cestou to poslat příště, jestli to bude výhodnější třeba do Transferwise nebo kam, vzhledem k tomu 30 dolarovému poplatku, který mi převodem do FIO USD účtu někde po cestě naběhnul.

Díky všem za pomoc.

Hm, tak jsem si nechal poslat 7500 USD - na účet do fia dorazilo 7470 USD a naskočil mi tam poplatek 4,58 USD. Kde se podělo těch zbávajících 25,42 USD vůbec nemám ponětí. Jdu se poptat odesílatele. Mělo to být odesláno bez poplatku.

:71A:SHA
:71F:USD30,
:71F:USD0,
:72:/INS/IRVTUS3N

já těm zkratkám nerozumím, kde najdu jejich definice? V tom druhém řádku je 30, to by byl součet kolik jich postrádám.

Jinak odesláno to bylo 3. 12. po poledni a dnes ráno jsem to tam ještě neměl, takže předpokládám, že to opět kolem poledne dnes bylo na účtu, kdyby to čitatele zajímalo (platba z Kypru).

No ale odesílatel si to zadal sám a tvrdil, že žádné poplatky neúčtuje. O tom, že mi Fio strhne 100 Kč jsem věděl, ale těch dalších 25 USD nevím proč tam není.

Jinak, teď ty peníze mám na FIO dolarovém účtu. Chci je přesunout na osobní a převést na koruny. Nejlepší postup je teda jaký? Mám registraci na Transferwire. Tam si zakládám i kartu, tu ještě nemám ale doma. Mám z toho fia účtu převést na účet trasferwiru ty peníze mezinárodní platbou a pak v korunách další mezinárodní platbou z transferwiru na ten CZK účet nebo to lze nějak efektivněji/rychleji? Příště si to asi pošlu rovnou tam, na ten fio jsem si to v USD asi poslal zbytečně? A jak mám zadat, kdo platí poplatky, když to teď pošlu do Transferwiru - co se mi nejvíc vyplatí?