Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Doklad o platbě nájmu/podnájmu

Dobrý večer, chtěl bych se zeptat jestli když mě nájemník uhradí nájem/podnájem.
Zda můžu jako soukromá osoba nepodnikatel jen pronajímatel vydat doklad o platbě Faktur - daňoví doklad.

Pronajímám byt a vydávám doklad o platbě Fakturu - daňový doklad a dosud si nikdo na to nestěžoval.
Mám cca měsíc nových nájemníků a zaplatili mi nájem a já jim dal doklad o zaplacení nájmu Faktur - daňoví doklad.
A bylo mi řečeno že to nemohu, že nejsem podnikatel a že si budou na mě stěžovat na finančním úřadu a pod...
Přitom daňové přiznání každoročně podávám.

Děkuji za Vaši radu,
Valenta

Jsi plátce DPH? Pokud ne, tak daňový doklad nevydáváš.
Dáváš jim doklad, který ti následně hradí hotově nebo na účet? Pokud ano, pak můžeš vystavovat fakturu i jako nepodnikatel.

Pokud dostaneš peníze a ty jim dáváš potvrzení, že zaplatili nájem, pak dáváš potvrzení o příjmu peněz - pokladní doklad. Prodává se jako bloček v každém papírnictví.