Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Penzijní pojištění

Dobrý den, vyplatí se dnes spořit měsíčně 2000 Kč a více třeba u České spořitelny, nebo je riziko, že moje vklady časem spíše poklesnou?
Předem moc děkuji za odpověď.

Myslíš ve starých transformovaných fondech (šly založit myslím do 1.12.2012) s garancí minimálně nulového zúročení - nebo v těch nových, kde tato garance už neplatí?

Já mám to staré, Allianz za 2019 připisovala necelé procento zisku, k tomu 12*230 státní podpora, k tomu 3600 Kč sleva na dani z příjmu - jako vyloženě konzervativní investor jsem na tu bídu spokojen. Spořím měsíčně 1000, v prosinci k tomu přihodím 24000, aby byla sleva na dani.

U těch nových fondů můžeš vydělat podstatně více, budeš-li mít štěstí a čuch na správný fond. Ale také můžeš procenta, možná i desítky procent, prodělat.

Ono se potom dost zaplatí na daních a poplatcích při ukončení. Viděl jsem to u rodičů, nepřepočítával jsem to, ale možná na to padlo to, co jim přidával zaměstnavatel, navíc tam byla nějaká dlouhá výpovědní lhůta snad půl roku, ale jen u jednoho druhý to dostal prakticky hned (během týdne dvou), zřejmě záleží na fondu (který si nevybírali, do toho je nahnal zaměstnavatel).

Tomu vydělávání na nových fondech moc nevěřim, je to loterie (možná v lepším případě sázka), navíc fondy jsou za vodou, ty mají své peníze jisté (narozdíl od zhodnocení, poplatky jsou stanovené zákonem). Je to asi jako představa, že někdo vydělá, když bude sázet na koníčky nebo dneska spíš fotbal nebo na co se sází s těmi kurzy 1,05. Ale to se uvidí za nějakých 30 40 let, až budou moji vrstevníci odcházet do důchodu.

Ono už jenom to, že se stále vymýšlí, jak to zavést povinně je podezřelé, cokoliv povinného je podezřelé...