Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Penzijní pojištění

Dobrý den, vyplatí se dnes spořit měsíčně 2000 Kč a více třeba u České spořitelny, nebo je riziko, že moje vklady časem spíše poklesnou?
Předem moc děkuji za odpověď.

Předmět Autor Datum
Zatím penzijní fondy nepokrývají ani inflaci. peněz tam nebudeš mít míň než naspoříš, ale budou mít…
Jan Fiala 27.05.2020 17:50
Jan Fiala
Úroky jsou na prd, ale zase je tam státní podpora či u vyšších částek odpočet daně. Ale opravdu smys…
Wikan 27.05.2020 18:41
Wikan
Myslíš ve starých transformovaných fondech (šly založit myslím do 1.12.2012) s garancí minimálně nul…
L-Core 27.05.2020 19:37
L-Core
Moc díky za odpověď. Můžu se ještě zeptat, na ty nové fondy? Které tím konkrétně myslíš?
tasmansky_cert 28.05.2020 07:51
tasmansky_cert
Staré fondy = penzijní připojištění - zanikly na konci roku 2012, smlouvy uzavřené před tím samozřej…
Wikan 28.05.2020 08:19
Wikan
Děkuji. Takže když mám starý fond, založený před rokem 2012, mám u něj zůstat, nebo raději přejít na…
tasmansky_cert 28.05.2020 09:30
tasmansky_cert
Riziko se rozhodně krachu nerovná. Je naprosto normální, že hodnota portfolia někdy krátkodobě klesá…
Wikan 28.05.2020 09:55
Wikan
Možná je teď vhodná doba na převod portfolia. Trh je dole a pokud ti převedou současnou hodnotu, můž…
Jan Fiala 28.05.2020 18:21
Jan Fiala
Trh az tak dole nie je...pocas virovej vyluky vsetko sice padalo a teraz to ide hore, ale len za cen…
fleg 29.05.2020 08:12
fleg
Ono se potom dost zaplatí na daních a poplatcích při ukončení. Viděl jsem to u rodičů, nepřepočítáva…
ml1 09.06.2020 17:39
ml1
Ono už jenom to, že se stále vymýšlí, jak to zavést povinně je podezřelé, cokoliv povinného je podez…
L-Core 09.06.2020 18:57
L-Core
Naprostý souhlas, manželka také zaplatila na dani ranec. Když ptáčka lapají pěkně mu zpívají. poslední
nerady 10.06.2020 10:02
nerady
Penzijko je velmi konzervativní nástroj investování a je to tím, že tam je nastavena nejvyšší možná…
TNT 04.06.2020 20:42
TNT
Vážený kliente. Dnešním dnem jste dovršil zákonem stanovenou věkovou hranici k odchodu do důchodu a…
Yarda 07.06.2020 12:37
Yarda
Jo, tohle je ta výhoda těch nových fondů. Ve starých bys měl mít alespoň nominál toho, cos tam vloži…
L-Core 07.06.2020 23:19
L-Core

Myslíš ve starých transformovaných fondech (šly založit myslím do 1.12.2012) s garancí minimálně nulového zúročení - nebo v těch nových, kde tato garance už neplatí?

Já mám to staré, Allianz za 2019 připisovala necelé procento zisku, k tomu 12*230 státní podpora, k tomu 3600 Kč sleva na dani z příjmu - jako vyloženě konzervativní investor jsem na tu bídu spokojen. Spořím měsíčně 1000, v prosinci k tomu přihodím 24000, aby byla sleva na dani.

U těch nových fondů můžeš vydělat podstatně více, budeš-li mít štěstí a čuch na správný fond. Ale také můžeš procenta, možná i desítky procent, prodělat.

Staré fondy = penzijní připojištění - zanikly na konci roku 2012, smlouvy uzavřené před tím samozřejmě platí, jen není možné uzavírat nové
Nové fondy = doplňkové penzijní spoření - od roku 2013. Staré smlouvy je možné převést do nových fondů, ale už pak není cesta zpět.

Zásadní rozdíl je v tom, že staré fondy nemohly jít do mínusu. Jenže to výrazně omezovalo možnosti investování, takže výnosy byly velmi malé, většinou nepokrývající ani inflaci. Nové fondy dávají možnost zvolit investiční strategii, což může přinést vyšší výnosy, ovšem za cenu vyššího rizika.

Děkuji. Takže když mám starý fond, založený před rokem 2012, mám u něj zůstat, nebo raději přejít na nový? A co si myslíte o tom riziku? Měl bych radši riskovat, nebo zůstat při zemi, při jistotě? V dnešní době se asi risk rovná krachu, že...?

Trh az tak dole nie je...pocas virovej vyluky vsetko sice padalo a teraz to ide hore, ale len za cenu umeleho pumpovania penazi. Casom sa ukaze ako efektivne to pumpovanie bolo, ked nie tak kluesnu este nizsie ako pocas korona prazdnin.
U nas su vacsinou 3 druhy fondov, konzervativny, zmiesany a investicny a lisia sa portfoliom.
KOnzervativne nakupuju len dlhopisy (urcite nie Grecke), takze vynos je tam na 99.99% isty, ale zhodnotenie je mizive, zmiesne fondy maju mixovane portfolio, cize cisla mozu byt aj zaporne, ale zase aj vyrazne vyssie ako pri konzervativnych fondoch a akciove vedia dosiahnut aj dvojciferne medzirocne narasty, ale prave teraz, ked je trh neisty su najrizikovejsie samozrejme.

Ono se potom dost zaplatí na daních a poplatcích při ukončení. Viděl jsem to u rodičů, nepřepočítával jsem to, ale možná na to padlo to, co jim přidával zaměstnavatel, navíc tam byla nějaká dlouhá výpovědní lhůta snad půl roku, ale jen u jednoho druhý to dostal prakticky hned (během týdne dvou), zřejmě záleží na fondu (který si nevybírali, do toho je nahnal zaměstnavatel).

Tomu vydělávání na nových fondech moc nevěřim, je to loterie (možná v lepším případě sázka), navíc fondy jsou za vodou, ty mají své peníze jisté (narozdíl od zhodnocení, poplatky jsou stanovené zákonem). Je to asi jako představa, že někdo vydělá, když bude sázet na koníčky nebo dneska spíš fotbal nebo na co se sází s těmi kurzy 1,05. Ale to se uvidí za nějakých 30 40 let, až budou moji vrstevníci odcházet do důchodu.

Ono už jenom to, že se stále vymýšlí, jak to zavést povinně je podezřelé, cokoliv povinného je podezřelé...

Penzijko je velmi konzervativní nástroj investování a je to tím, že tam je nastavena nejvyšší možná míra ochrany vkladů, penzijní společnosti mohou investovat převážně do státních obligací a z toho plyne, že jsou výnosy nízké a klienti dostanou málo. Tudíž penzijko je zajímavější pro ty co chtějí dosáhnout státního příspěvku už v kratším horizontu let, jsou před důchodem, pak je zajímavá možnost dostat peníze od zaměstnavatele a to je výhodné pro všechny. Bez obou příspěvků státu a zaměstnavatele je to produkt jasně ztrátový, dnes zdaleka nepokryje roční inflaci, která je dnes už přes 3 %.

Vážený kliente.
Dnešním dnem jste dovršil zákonem stanovenou věkovou hranici k odchodu do důchodu a můžete si u našeho fondu zažádat o výplatu své penze. Bohužel vám musíme sdělit nepříjemnou skutečnost.
Vzhledem k nešťastným investičním rozhodnutím manažerů, kteří již v našem fondu nepracují, je v současné době na vašem důchodovém účtu 0,00 Kč (slovy nula nula nic).
Dále dlužíte našemu fondu poplatky za správu vašeho účtu ve výši 125 785 Kč.
Tuto dlužnou částku uhraďte do sedmi pracovních dnů na náš účet, v opačném případě bude váš dluh odprodán exekutorské firmě.
Náš fond vám tímto děkuje za projevenou důvěru a za to, že jste si naším prostřednictvím celý život spořili na svoje spokojené stáří.
S pozdravem
Jednatelé penzijního fondu Jistota a spokojenost a.s. (v likvidaci)
Jaryn Drabek ml. v.r. a Miro Calusek m.l. v.r.
Seychely 25.8.2060

Jo, tohle je ta výhoda těch nových fondů. Ve starých bys měl mít alespoň nominál toho, cos tam vložil.
Ale penzijní fondy nepodléhají pojištění vkladů jako banky, takže těžko věštit :-)

My tam ještě asi pár roků peníze necháme (12*230 příspěvek + 3600 úspora daně); pokud bych ale cítil možnost příchozích problémů, ve tříměsíční výpovědní lhůtě s tím skončím.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru